Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Aralık '18

 
Kategori
Genel Sağlık
 

Beyin Tümörünün Nedenleri

Tümörler insanlar için her zaman korkutucu olan ve bu nedenle de kolayca görmezden gelinen sorunlar arasında yer alır. Erken teşhisin çok önemli olduğu sağlık problemleri arasında yer alan tümörler farklı şekillerde kendilerini gösterebilirler. 
 
Kişilerin bu konuda duyarlı olması özellikle de beyin tümörü oluşumuna neden olabilecek sağlık geçmişi olanların dikkatli davranması çok önemli. 
 
Beyin Tümörü Nedenleri
Tümör oluşumunun hem genetik hem de yaşam şekline bağlı nedenleri bulunur. Genetik nedenleri değiştirmek mümkün olmasa da yaşam şekline bağlı nedenleri olabildiğince değiştirmek kişinin kendi elinde.
 
Sağlıklı beslenme, sigara ya da uyuşturucu gibi zararlı maddeleri kullanmama, düzenli spor yapma vücudun daha sağlıklı ve dinç olmasını sağlayacağı gibi tümör oluşma ihtimalini de belirli ölçülerde azaltır. 
 
Beyin Tümörü Oluşumunda Risk Grupları 
Beyin tümörü oluşumunda bazı risk faktörleri olsa da yapılan araştırmalar sonucunda risk faktörü taşımayan insanların da bu rahatsızlığa yakalanabileceğini gösterir. 
 
Risk grubunda olmayan kişilerin de mutlaka yaşadıkları belirtileri göz ardı etmeden doktora başvurmaları gerekir. 
 
Radyasyon Etkisi
Radyasyon esasında kanser tedavileri için kullanılan bir yöntem olsa da kişilerin radyasyona maruz kalması sonucunda beyin tümörü oluşma riski artar. Ancak tedavi amaçlı uygulanan radyasyon tedavilerinin etkisi beyin tümörü oluşturma riskinden çok daha fazla olduğu için bu tür tedaviler hala uygulanır. 
 
Genetik Faktör
Bazı durumlarda kişinin aile geçmişinde farklı kanser türlerine yakalanan kişilerin ya da doğrudan beyin tümörü bulunan kişilerde bu duruma rastlanabilir. 
 
Aileye bağlı olarak gelişen tümörler kendini erken göstereceği için özellikle ailede kanser geçmişi varsa genç yaştaki kişilerin belirtileri daha ciddiye alması önerilir. 
 
Bağışıklık Sistemi Sorunları 
Bağışıklık sisteminde yaşanan sorunlar doğuştan olabildiği gibi bir hastalığa bağlı da meydana gelebilir. Ancak bu alanda yaşanan bozukluklar beyinde lenfoma oluşmasını tetikleyebilir.  
 
Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir? 
Beyin tümörü oluşumu ile birlikte kafa içi basınç artar. Bu basıncın artması ile birlikte baş ağrısı, epilepsi nöbeti, kişilik bozuklukları, yetenek kaybı, kusma, kişinin hareketlerinin ya da mimiklerinin yavaşlaması gibi belirtiler ortaya çıkabilir. 
 
Ayrıca beyin tümörünün oluşumu ile birlikte hormonal bozukluklar ve bu bozukluklara bağlı hastalıklar da meydana gelebilir. 
 
Op. Dr. Çağatay Kemerli
Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 37
Kayıt tarihi
: 25.10.18
 
 

1963 yılında Akhisar'da doğdum. Lise hayatımı eski adıyla İzmir Maarif Koleji yeni adı ile Bornov..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster