Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Nisan '12

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
81380
 

Beyin ve daha iyi çalışması için yapılması gerekenler

Beyin ve daha iyi çalışması için yapılması gerekenler
 

BEYİN


Kafatası içindeki elektro, kimyasal, nöron al eylemlerden sorumlu fiziksel yönetim merkezidir.Üçkat bir zar ile kaplı olan beynimiz, kafatası boşluğunda yer almaktadır, protein ve yağdan oluşan bu gri renkli organın ağırlığı 1300 ile 1800 gr arasında değişir.

Beyinle ilgili bilgileri verirken bir fıkra anımsadım ve sizlerle paylaşmak istedim:

Adam kafasını sağa çevirince akvaryumdaki balıklar sağa, sola çevirince balıklar sola gidiyormuş. Temel hayretle seyrettiği adama yaklaşmış ve sormuş: “ Bunu nasıl yapıyorsunuz?” Adam gayet emin bir şekilde cevap vermiş: “ Gayet basit.. Büyük beyinler küçük beyinleri etkiler!” Bunun üzerine  bizim Temel geçmiş akvaryumun karşısına . Bir süre sonra ağzını balıklar gibi sürekli açıp kapamaya başlamış!..

Sağlıklı, mutlu yaşamlar.

NAHİDE ÇELEBİ

 

BEYNİMİZİ DAHA İYİ ÇALIŞTIRMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER:

1. İnsan beyninin ayaktayken yaklaşık yüzde 10 daha fazla çalıştığı düşünülmektedir. Önemli kararlarınızı alırken kapalı alandaysanız, "volta atmayı" deneyebilirsiniz.

2. İnsan beyni açık havada, kapalı alanlara göre daha yüksek performansta çalışmaktadır. Beyin açık havada ve ayaktayken daha iyi çalışır.

3. Yürürken kolları sallamak, beynin performansını olumlu etkiliyor. Önemli kararlarınızı açık havada, kollarınızı sağa sola sallayarak yürürken almaya ne dersiniz?

4. Yabancı bir dil öğrenme ve ezber beyni güçlendiriyor. Her gün birkaç yabancı ya da yerli yeni bir kelime öğrenin ve kullanın. Sözlük okuyabilirsiniz. Alışveriş listesi ve telefon numaralarını ezberlemeyi deneyebilirsiniz.

5. Zihinsel jimnastik/antrenman yapın. Bunun için başta Sudoku olmak üzere çeşitli bulmacalar çözün. Satranç gibi "akıl oyunları" oynayın. Yatkınsanız Meditasyon, yoga gibi zihin dinginleştiren teknikler üzerine çalışın.

6. Her gün güzel bir resme, manzaraya veya fotoğrafa bakmaya çalışın. Estetik  algınız, gördüğünüz estetik şeyler kadar gelişir. Beyninizi estetik görüntülerle besleyin!

7. Her gün bir süre sevdiğiniz bir müziği gözleri kapalı dinleyin. Beyin otoriteleri tarafından klasik müziğin zekâyı 7 puan ekleyebildiği iddia edilmektedir.

8. Günde aklımızdan 60 bin ile 80 bin arası düşünce geçer. Bu düşünceler ne hakkındaysa, hayatımız da ona göre şekillenir. Unutmayın kafanızda en çok neyi düşünürseniz, hayatınızda onu çoğaltırsınız.

9. İyi bir uyku kaliteli bir beyin için şarttır. Çok uyuyorum diye üzülmeyin, Einstein'ın günlük 10 saatten fazla uyuduğu biliniyor. 24 saati geçen uykusuzluk beyinde sarhoşluğa benzer bir etki yapmaktadır.

10-Bol ve temiz "birinci el" oksijen beyin için çok önemlidir. Beynimiz ağırlık olarak vücudumuzun %2'sini oluşturduğu halde, vücuda gelen oksijenin %25'ini tüketmektedir. Oksijensiz kaldığınızda ölümü ilk  gerçekleşen organ beynimizdir. Odanızın penceresini açarak kendinize bol, bol oksijen ısmarlayın!

11-Beyin kendisinin nasıl çalıştığı hakkındaki bilgi ve inançlarınıza göre çalışır. "Türkün aklı tuvalette çalışır" diye inanıyorsanız, beyniniz sizi doğrulayacaktır! Beynin çalışma prensipleri hakkında doğru bilgi öğrenin.

12-Farklı düşünme tarzları beyni geliştirir. Çocuklar ve hayvanlarla daha fazla vakit geçirin. Sizden farklı düşünen insanlarla konuşun.

13-Kullanılmayan organ körelir. Sürekli TV seyrederek beyninizi "düşük viteste" çalıştırmayın. Beyninizin sınırlarını zorlamayan etkinlikler, beyninizi geliştirmez.

14- Beyin kas sistemi ile değil, elektro-biyo- kimyasal reaksiyonlarla çalıştığı için, kolumuz ya da bacağımız gibi fiziksel anlamda yorulmaz. Beyni yoran en önemli şey monotonluktur. Hayatınızı ne kadar renklendirirseniz, beyninizi o kadar neşelendirirsiniz.

15-Beyin kısa süreli hafızada beş ile yedi arasındaki bilgiyi işleyebilir. Yeni bir bilgi gelince, bu bilgilerden birini atar. Buna sihirli sayı kuralı denir. Bu kural aşılıp  aşırı bilgi yüklemesi durumunda, beynimiz "servis dışı" olur. Hayatınızın en büyük kararlarını alırken "kafadan" değil, tıpkı beş haneli iki rakam grubunu çarparken yaptığınız gibi, bir kâğıt üzerine yazarak ne yapacağınızı hesaplayın.

16- Ders çalışırken ilk öğrenilenler, son öğrenilenler ile aralarda geçip sık tekrarlananlar ve ilginç bulunanlar en çok akılda kalanlardır. Dersleri kısa aralar vererek çalışmak (geri ders başına dönmek kaydıyla!) akıllıca bir harekettir.

17- Einstein "bir problemi yaratan bir zihni, ayni düzeyde çalıştırarak o problemi çözemezsiniz" der. Yeni bir hayat için gereken, yeni bir akıldır. Yeni bir aklın  önündeki en büyük engel entelektüel  atalettir. Entelektüel atalet nedir? Düşündüğünü yapmamak ve yaptığı üzerine düşünmemek.

18-Beyin analizde tıkandığında örneklerle akıl yürütür. Kendinize bir "kanaat  önderi" seçin ve onun zihnini kafanızın içindeymiş gibi düşünün. Mesela kararsız kaldığınız bir durumda benim yerimde olsaydı ne yapardı?" diye varsayımsal akıl yürütebilirsiniz.

19-Beyninizin arama motorlarına sizi başarıya programlayacak sorular sorun. Hayatta gelebileceğim en iyi yerde miyim? Tüm hayallerimi gerçekleştirmiş olsaydım, hayatımda neler olurdu? Benim diğer insanlardan daha iyi yapabileceğim ne var?

20-Kitap okumak güçlü bir beyin jimnastiğidir. Zihinsel adaleleri çalıştırır. Okurken Bacon'in şu ilkesini izleyebilirsiniz: "Kurnaz insanlar okumayı küçümser. Basit insanlar ona hayran olur. Akıllı insanlar ise ondan faydalanırlar. Yalanlamak ve reddetmek için okuma. İnanmak ve her şeyi kabul etmek için de okuma. Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku."

21-"Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur." Fiziksel zindelik zihinsel zindelik getirir. Uzun süre fiziksel hareketsizlik, zihinsel hareketsizlik yapar. Spor yapmaya, fazla kilolarınızdan kurtulmaya, yediğinize ve içtiklerinize dikkat edin. Yeterince su için ve unutmayın ki, insan beyninin %78'i suyla kaplıdır!

22-Son olarak kafanızı nasıl daha iyi çalıştırabileceğiniz üzerine daha fazla kafa yorun!

Unutmayın, beynimizi daha iyi çalıştırmak için kullanacağımız organ yine beynimizdir.(ALINTIDIR)

BEYNİİZİ GELİŞTİRN BESİNLER:

Bezelye, lahana, havuç, avokado, ananas, bal, ayçekirdeği, siyah kuru üzüm, zencefil, kimyon, soğan. Sağlıklı günler dilerim.

 

Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Günaydın ne güzel bilgiler bunlar Nahide hanımcığım, tekrar tekrar okuyacağım elinize saglık sevgiler selamlar

Cemile Torun 
 23.04.2018 9:41
Cevap :
Sevgili Cemile Hanım! Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selam ve sevgiler sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  23.04.2018 13:18
 

Sevgili hocam bu önemli yazınızı maalesef atlamışım bugün ancak yeni okuyabildim ve değerli öğütlerinize büyük ölçüde katılıyorum. Beyin doğanın geliştirdiği en muhteşem organdır fakat bu organın bir takım kusurları vardır ve en büyüğü de muhakkak ki ezberci olmasıdır. Bu nedenle de her insanın beynine destek olup onu geliştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun yegane yolu da insanın inandıklarını elinden geldiğince sık bir şekilde sorgulamaktır. Ben bunu veya şunu biliyorum, inanıyorum ama acaba bunlar gerçekten de doğru bilgiler midir diye sorgulamalıdır. İnançları sorgulamanın beyni monotonluktan kurtarıp daha aktif daha enerjik bir hale getireceğini düşünüyorum. Bence insanoğlu kafatasında atıl bir durumda taşıdığı beyninin kıymetini ve değerini tam olarak anlayabilmiş değildir. Yazınızın buna vesile olmasını dilerim. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 20.04.2016 12:51
Cevap :
Sevgili Kardeşim Mustafa bey! Bu güzel değerli bilgi verici yorumunuza kısaca teşekkürlerimi sevgi ve sağlık dileklerimi iletmekle yanıt vereceğim. Güzel günler sizin olsun esen kalınız.NAHİDE ÇELEBİ  20.04.2016 15:04
 

Sevgili Nahide Hanım bu çok bilgilendirici yazınız için ellerinize sağlık. Umarım beynini çalıştırmaya çok ihtiyacı olan kişiler de okur.Zira o kadar çok ki bu tÜr kişiler toplumumuzda. Sevgi ve selamlarımla

GOKOYA 
 28.11.2015 14:20
Cevap :
Canım değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. Bilmem Milliyet Blog neden böyle bir uygulama yaptı, çok eski yazıları öne koymuş orada en üst kısımda (en yeniler) diye bir yazı var ona tıklayınca yeni yüklenmiş yazılar gelir, bilginize sunarım.Selam ve sevgilerimle öptüm.NAHİDE ÇELEBİ  28.11.2015 14:57
 

Kıymetli öğretmenimiz Sayın Nahide Çelebi: Gerçekten yararlı ve faydalı bilgileri bizlerle paylaştınız.Saygılar sunuyorum. Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 13.11.2015 20:40
Cevap :
Sayın Burakgazi, Değerli Dostum! Güzel yorumunuz için teşekkür ederim sağ olunuz. Yazdığım bilgilerle sizlere yardımcı olduysam ne mutlu bana. NAHİDE ÇELEBİ  13.11.2015 22:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1915
Toplam yorum
: 11666
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1036
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster