Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Aralık '10

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
1027
 

Beyindeki görev dağılım sistemi, Rabbimizin rahmetindendir!

Beyindeki görev dağılım sistemi, Rabbimizin rahmetindendir!
 

İnsan beyni, olağanüstü bir teknoloji ile donatılmıştır.


İnsan beyni, olağanüstü bir teknoloji ile donatılmıştır. Bu teknoloji o kadar hassas ve karmaşıktır ki; 21.yy laboratuar ortamlarının sahip olduğu teknik donanımlarca bile çözümlenememiştir.

Yüzlerce bilim adamı, beynin yaratılışını anlayabilmek için bugün hala deneyler yapmaktadır.

Yapılan çalışmalardan birinde, önemli bir gerçek açığa çıkarılmıştır: Beyin, tek parçadan oluşan bir yağ, kas ve protein yığınından çok daha fazlasıdır.

Zahirde, vücudun tüm işlevlerinin bağlı olduğu beyin, muazzam bir görev dağılım sistemi ile donatılmıştır. Sağ ve sol lob adındaki iki parçadan oluşan bu hayati organda, her iki lob bir iş bölümü ile çalışır. Sosyal ve sanatsal faaliyetler sağ lob tarafından; detaylar ve sayısal faaliyetler ise sol lob tarafından yürütülmektedir. Bu görev dağılımının ne kadar detaylı ve hassas olduğu biraz düşününce anlaşılır.

Bir resme baktığımızda, sol lob o resmin altındaki “çiçek” yazısını algılarken; sağ lob, çeşitli çizimlerden oluşan bu görüntüyü harflere dönüştürür ve beynimizdeki rengârenk, mis gibi kokan çiçek görüntüsünü meydana getirir.

Burada üzerinde düşünülmesi gereken nokta; aklı ve karar verme yetisi olmayan protein parçalarının bu iş bölümüne büyük bir itaat ve sadakat göstermesidir. Her biri kendisine ilham edileni “eksiksizce” yapar ve diğerinin işine karışmaz.

Ne sol lob resim yapmaya; ne de sağ lob problem çözmeye karar verir. Her ikisi de, büyük bir uyum ve iş birliği içinde çalışırlar.

İşte bu muazzam iş bölümünün ardında, büyük bir hikmet yatmaktadır. Tüm işlerin tek bir lob tarafından yapıldığı ve aynı anda yürüdüğümüz, konuştuğumuz, müzik dinlediğimiz ve etraftaki diğer sesleri uzaklıklarına göre ayırt ettiğimiz bir sistem hayal edelim… Elbette ki, böyle bir sistem fazla dayanamaz ve çöker. İşlerin birbirine karışma payı ve hata yapma ihtimali artar.

Acizliklerle dolu, insan vücudunda ise hataya yer yoktur. Son derece hassas dengeler üzerine kurulu bu sistemin yönetimindeki en ufak bir aksaklık, hayati sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle, Kusursuzca Var Eden Rabbimiz, insan beynini de en kusursuz şekilde yaratmış; her bir loba görevini ilham etmiş ve onlar da O’na itaat etmiştir.

Yarattığı muazzam görev dağılım sistemiyle, bize olan merhametini ve bağışlayıcılığını göstermiş, (zahirde) yaptığımız işlerin beynimizde meydana getireceği muhtemel sıkıntıları almış ve yüklerimizi hafifletmiştir.

Rahman ve Rahim Olan Allah’a Hamd Olsun!

“Sonra, duman halinde olan göğe yöneldi; böylece ona ve yere dedi ki: "İsteyerek veya istemeyerek gelin." İkisi de: "İsteyerek (İtaat ederek) geldik" dediler. Böylece onları iki gün içinde yedi gök olarak tamamladı ve her bir göğe emrini vahyetti. Biz dünya göğünü de kandillerle süsleyip-donattık ve bir koruma (altına aldık). İşte bu, üstün ve güçlü olan, bilen (Allah)'ın takdiridir.”
Fussilet Suresi, 11-12

insaninyaratilisi.com/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 145
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1138
Kayıt tarihi
: 08.11.09
 
 

Dünyaya sevginin hakim olması için iyilerin ittifak etmesi gerektiğine inanıyorum. Sevgi, şefkat,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster