Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ekim '12

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
894
 

Beykoz’da en iyi balı kim üretiyor?

Beykoz’da en iyi balı kim üretiyor?
 

Akbaba Köyü Bal Festivali'nde 1.'liği Ahmet Ali Bakırcı aldı


Beykoz Belediyesi, Beykoz İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Akbaba Köyü Muhtarlığı’nın birlikte düzenledikleri 4. Kestane Balı Festivali’nde tam bir şölen yaşandı.

Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Şile Kaymakamı Şükrü Görücü ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in de katıldığı festivalde çeşitli yarışmalar düzenlenirken, en iyi balı üreten çiftçiye de ödül verildi.

Geleneksel 4. Akbaba Kestane Balı Festivali’ne; İlçe Tarım Müdürü İbrahim Özdemir, İl Genel Meclis Üyesi İlyas Yılmaz, Meclis Üyeleri Nevzat Oral, Engin Yıldız, Hüseyin Okutan, Ali Zengin, Başkan Danışmanı İsa Sucuoğlu, Yöre Dernekleri Birliği Başkanı Ali Kemal Kılıç, SP Beykoz İlçe Başkanı Burhan Öz, Sivaslılar Derneği Başkanı Mustafa Demir, Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği Başkanı Mustafa Babuz, Şehit Aileleri Dernek Başkanı Muzaffer Kılıç, Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yüksel Kılıç, Akbaba Köyü’nde arıcılık artıyor

Sunumunu Ozan derviş’in yaptığı programda ilk sözü alan Akbaba Köyü Muhtarı Yüksel Kılıç, festivalin dördüncüsünü yaptıklarını hatırlatarak, “Sizler olmasınız bu festival yapılmazdı. İlçe Tarım Müdürü İbrahim Özdemir Bey bu işi kahvenin önünde başlattı…” ifadelerini kullandı.

Son günlerde artan şehit haberlerinden dolayı programın akşını değiştirdiklerini ifade eden Muhtar Kılıç, “Arıcılık köyümüzde arttı. Biz arı yetiştiricileri olarak hepimiz buradayız. Bundan sonraki festivalleri Haziran ayında yapacağız. Bu vesile ile sponsor olan firmalarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Akbaba’da 10 bin adet kovan var…

İlçe Tarım Müdürü İbrahim Özdemir de, “Köyümüzde arıcılık için ortam oldukca müsait. Onun için bize sadece yapmak kalıyor. 200 üreticimiz var. 10.000 adet kovanımız var. 15 ton civarında bal üretiyoruz.” ifadelerini kullanarak, “ürettiğimiz balın 1,5 tonu ilaç niteliğinde olan kestane balıdır. Dünya sıralamasında 3.üncü durumdayız. 1500 vatandaşımızı arıcı yaptık. Yöremizin kalkınmasını sağladık. İmkân sağladığımız kişiler üretime devam ediyorlar.” dedi.

Şükrü Görücü, Ülkemizde arıcılık var…

Şile Kaymakamı Şükrü Görücü: “Ülkemizde arıcılık var. İstanbul’da bin kişinin bu işi yaptığı söyleniyor. Bence bu sayı çok az. Eğer yöremiz kalkınacaksa bu sayıyı arttırmamız lazım. Tabi bunu el birliği ile yapacağız. Birlik ve beraberlik içinde inanıyorum tüm sorunlarımızı çözeriz. Katılan ve katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.”

Tatların en güzeli baldır

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek yaptığı konuşmada “Tatların en güzeli olan bal bugün bizim konumuz. Festivali düzenleyen emeği geçen herkesi kutluyorum.” ifadelerini kullanarak,  “Biz insanlar konuşurken bile ağzından bal akıyor deriz. Çünkü bizde balın yeri başkadır. Arıların genlerinde de bu olay var. Sadece bal yaparlar. Bizler yüzde 82’si orman olan bir alanda yaşıyoruz. Onun için boş durulmamalıdır. Sizler çalışın bizler yardımcı olalım. Çalışmak sizden yardım bizden.” dedi.

Katıldığım ilk köy etkinliği

Beykoz İlçe Kaymakamı Süleyman Erdoğan festivalin katıldığı ilk köy etkinliği olduğunu kaydederek,  “Üretici olarak güzel köyünüzde bir festival düzenliyorsunuz. Üretmek oldukca önemlidir. Eğitime ve üretime oldukca önem veriyorum. Ancak üretim olabilmesi için alt yapı olması şarttır. Üsküdar’dan Beykoz’a geldim. Allah bizim üzerimize çalışmak işini yüklemiş. Onun içinde çalışırız. Burada görüyorum ki hanımlarımızda var. Onlarda üretime katılsın, bir şeyler üretsin. Ülkemizde işsizlik yok. Vasıfsız işçi sorunu var.” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından yapılan “En iyi balı kim üretiyor” yarışmasında dereceye giren üreticiler belli oldu.

Dereceye girip ödül almaya hak kazanan isimler şunlar oldu:

1. Ahmet Ali Bakırcı

2. Süleyman Ünal

3. Aziz Türkeri 

Bu kişilere ödülleri Şile, Beykoz Kaymakamları ve Belediye Başkanı tarafından verildi. Programda,  Meryem Afra Yıldırım ve Ada Nur Halatçı isimli iki öğrenci şiir okudu. Programın son bölümünde ise Memoli konseri vardı.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu çekmiş olduğu telgrafla Akbaba Köyü halkını tebrik etti.

Dost Beykoz / Kader Gür

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 141
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 483
Kayıt tarihi
: 04.09.12
 
 

1972 yılında Rize Güneysu'da doğdu. Eğtim hayatını orada tamamladı. Zaman içinde Avrupa'nın bir ç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster