Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Şubat '13

 
Kategori
Sivil Toplum Kuruluşları
Okunma Sayısı
102
 

Beykozlu Ardahanlılar birleşmeye neden karşı?

Beykozlu Ardahanlılar birleşmeye neden karşı?
 

Ardahanlılar Derneği’nin basın açıklaması

ARDA-DER Beykoz, “ Kars Ardahan ve Iğdır Derneği” (KAI) ile birleşmeme yönünde alınan Genel Kurul kararı sonrasında yaşanan gelişmeler üzerine bir basın açıklaması düzenledi

ARDA-DER Beykoz, “ Kars Ardahan ve Iğdır Derneği (KAI)” ile birleşme sürecinde Genel Kurul tarafından “ birleşmeme” yönünde alınan kararının ardından basında çıkan haberlere yanıt olmak üzere bir basın açıklaması düzenledi.

Derneğin Şahinkaya’da bulunan lokalinde gerçekleşen basın açıklamasına Başkan Süleyman Yıldız, Genel Sekreter Gülhan Demir ile Yönetim Kurulu üyeleri ile dernek mensupları katıldı.

Süleyman Yıldız: Bilhassa iki arkadaşımızı hedef almışlar

Açıklama öncesinde ARDA-DER Başkanı Süleyman Yıldız kısa bir selamlama konuşması yaparak, “ bir sitem paylaşmak istediğini” kaydetti. Yıldız, şu açıklamayı yaptı: “Bizim hakkımızda sosyal medyada yazılan çizilen ve hakaret içeren sözlerden bahsetmek istiyorum. Bilhassa iki tane arkadaşımızı hedef almışlar. Bunlar Alaattin Kılıç ve Toplu Kılıç. Basında bu arkadaşlarımıza ve derneğimize sürekli hakaretler yağıyor. Bizim kimseyle kavga edecek halimiz yok. Ben onları yazdıklarıyla, çizdikleriyle baş başa bırakmak istiyorum.”

Dernek Başkanı Süleyman Yıldız’ın ardından ise Genel Sekreter Gülhan Demir tarafından basın açıklaması okundu ve sonrasında basın mensuplarının soruları cevaplandırıldı.

Beykoz Güncel’in sorusunu yanıtladılar:

Basın açıklamasında bulunmak üzere bir araya gelen ARDA- DER yönetimine, derneklerinin son Genel Kurul toplantısında “KAI ile birleşmeksizin yoluna devam etmeleri ve eski yönetimin istifası” şeklindeki kararları sonrasında KAI tarafından yapılmış olan basın açıklamasında dile getirilen bir eleştiriyi hatırlattık.

Söz konusu eleştirilerinde KAI yönetimi, ARDA-DER tarafından yapılan söz konusu Genel Kurul’un şeklî şartlar yerine getirilmeksizin gerçekleştirildiği açıklamasında bulunarak, bazı yöneticilerin akrabası bulunan kişilerin üye olmadıkları halde Genel Kurul toplantısına getirildiklerini ve kendilerine oy kullandırıldığını ifade etmişlerdi.

Gülhan Demir: Öyle bir şey söz konusu değil

ARDA-DER Genel Sekreteri Gülhan Demir, sorumuzu şu şekilde yanıtladı: “ Öyle bir şey söz konusu değil. Biz dilerler ise üye listelerimizi de paylaşabiliriz kendileriyle. Tam aksine, referandum yapıldığında onların Ardahan ile hiç ilgisi olmayan insanları toplayıp getirdiklerini biliyoruz. Üslup çok önemli; bu takım iddialar da bizi üzüyor. O gün Genel Kurul’a gelenlerin tamamı, dernek üyeleriydi. İsterler ise kendileriyle listelerimizi de paylaşabiliriz.”

İkramlarda bulunuldu

Yapılan basın açıklamasının ardından ise dernek yöneticileri tarafından katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

ARDADER’in basın açıklaması şu şekildedir:

Buraya toplanmamızdaki amaç derneğimizin yeniden yapılanmasından bu döneme kadar geçen süreçte, dışarıdan aldığımız gerek sözlü gerekse, yazılı eleştirilere cevap vermektir.

Beykoz Ardahanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği (Beykoz-ARDADER), Ardahan Dernekler Federasyonu (ARDA-FED)’nun kurucu üyesidir.  1992’den beri yani 22 yıldır Ardahan, “il” statüsünü almıştır. Ardahan’ın 100’den fazla derneği ve bölgenin birçok ilinde olmayan güçlü ve her geçen gün giderek büyüyen bir federasyonu vardır ve ciddi anlamda çalışmaları devam etmektedir.

Son beş yıldır sondan Türkiye birincisi

Ardahan sürekli göç veren, eğitim başta olmak üzere siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel anlamda çok yoğun sorunların yaşandığı bir il. Son beş yıldır üniversiteye giriş sınavlarında sondan Türkiye birincisi. Bin yılların sınır kapıları, Avrupa’dan Asya’ya tek geçiş kapısı olan medeniyetlerin kesiştiği bir noktada yer alan tarihi İpek Yolu (Aktaş ve Türk Gözü) sınır kapıları son 50 yıldır bölgedeki diğer sınır kapıları gibi atıl durumdadır.

Ardahan’da ticaret bitme aşamasında

Hayvancılık ve tarım giderek dibe vururken, sınır kapılarının atıl durumda olması nedeniyle ticaret bitme aşamasına gelmiştir. Komşu ülkelerden Ardahan’a gelen insanlara açılan turistik mekânlara yönelik baskın ve kapatmalar hem turizme, hem de Ardahan ekonomisine büyük bir darbe vurmuştur. Bu darbeler sonucu bu yönlü turizm Karadeniz bölgesine ve Gürcistan’a kaymıştır.

Ardahan, Türkiye’nin Somali’si

Bütün bunlara ek olarak akla mantığa sığmayan uluslararası tüm kanunlara ters olan bir durumda Ardahan Kura Nehri ile hayata geçirilmeye çalışılmaktadır. Kura Nehri’nin güzergâhı “ Beşikkaya Barajı” adlı projeyle değiştirilip Karadeniz yönüne çevrilmeye, nehrimiz tersine akıtılmaya çalışılmaktadır. Nüfusun sürekli boşalması nedeniyle belde belediyeleri, adliyeleri, sağlık ocakları kapanan bir il. Bir başka deyişle Ardahan Türkiye’nin Somali’si konumuna getirilmiş bir il.

Bu, Ardahan’a ihanet ile eştir

Beykoz AR-DADER gerek federasyonun kurucu üye derneği olması, gerekse Ardahan’ın güçlü bir lobiye ihtiyaç duyduğu bir dönemde bir Ardahan İl Derneği’nin kapanmasını Ardahan’a ihanetle eş değer tutmaktayız.

İsim üzerinde yapılan referandum tamamen iyi niyet ile yapıldı

Beykoz Ardahanlılar Derneği ile KAİ Derneği arasında dernekler tüzüğüne aykırı olan ve tamamen iyi niyetli bir referandum yapıldı. Bu referandum sonucunda; Derneğimizin Genel Kurulu,  Ardahan Dernekleri Federasyon Başkanı Güven Doğruyol başkanlığında toplandı. Yapılan Genel Kurul’da, eski yönetim istifa etti ve yerine yeni yönetim seçildi. Bayrağı teslim alan yeni yönetim kaldığı yerden faaliyetlerine devam etmektedir.

Kişiler hedef alınmaktadır

Ancak bu süreçte KAİ Derneği’nin Başkanı ve yönetiminin dernekçiliğe ve kurumsal yapıya yakışmayan bir takım sözlü ve yazılı açıklamaları oldu. Bu açıklamalara bakıldığında kullanılan üslubun kurumumuzun da ötesinde kişileri hedef alan açıklamaları karşısında yönetimimiz bu basın açıklamasını siz değerli basın mensuplarına ve hemşerilerimize yapmayı uygun gördü.

Eleştirilerin dernekçilik ile ilişkisi yoktur

Biz yönetim olarak yapılan her türlü eleştiriyi dikkate alır ve çalışmalarımızı bu yönde değerlendiririz. Yalnız, son dönemde KAİ Derneği’nin yaptığı eleştiriler, dernekçilikle ilgisi olmayan tamamen kişisel çıkar ve amaçlardan ibarettir. 

Değerli basın mensupları aracılığı ile bundan sonraki süreçte dernekçilik ile bağdaşmayan sözlü veya yazılı açıklamaları dikkate almayacağımızı bildiririz.

Diğer il ve ilçe dernekleri ile paralel çalışacağız

Söylediğim gibi,  gibi yeni bir yönetimle,  yeni bir süreç içerisine girdik ve bu süreç içerisinde Ardahan’ımızın güzel adını yaşatmak ve insanlarımıza her alanda daha iyi hizmet vermeyi misyon edinmiş bulunmaktayız. Amacımız, sadece Beykoz çerçevesinde kapalı bir dernek olmak yerine, daha geniş kitlelere hitap eden ve Beykoz’daki diğer il ve ilçe dernekleri ile paralel çalışan üreten ve paylaşan bir dernek olmaktır.

Derneklerin kapanmasından yana değiliz

Bizler derneklerin kapanmasından yana değil; tam tersi yeni derneklerin açılmasından yanayız. Örneğin Ardahan’ın en büyük köylerinden biri olan “Tunçoluk” eski adıyla “Panik” Köy Derneği’nin kuruluşu bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Bu derneğimizin başkanı ve yönetim kurulu üyelerine sizlerin aracılığı ile başarılar diliyor ve her zaman yanlarında ve destekçileri olacağımızı söylemek isterim.

Ardahan tek başına Ardahan olmalıdır

22 yıl önce il statüsünü almış olan Ardahan’ımızın hala diğer iller ile anılmasının ilimize dezavantaj yarattığını buradan bir kere daha iletmek istiyorum.   Bu tabuyu yıkmanın en önemli yollarından biri de dernekçiliktir. Kısacası Ardahan tek başına Ardahan olmalıdır. Nasıl ki her ilin kendi il dernekleri varsa Ardahan’ın da sadece kendi adını taşıyan derneklerinin olması en doğal olanıdır.

7’den 70’e tüm Ardahanlılar derneğimizde kenetlenecek

Beykoz Ardahanlılar Derneği ciddi ve kurumsal yapısı ile Beykoz’da 7 den 70 e tüm Ardahanlıların kenetlendiği bir yapı ortaya koyana kadar mücadele edeceğini sizlerin aracılığı ile buradan bir kere daha iletmek istiyoruz.

Sizlerin vesilesi ile birkaç gün önce ciddi bir kaza atlatan Ardahan YİBO Dernek Başkanı sayın Celil Ünlü’ye geçmiş olsun dileklerimizi gönderiyoruz.

 

 

                                                                                      

                                                            Beykoz Arda-Der Kültür ve Dayanışma Derneği

                                                                                 Yönetim Kurulu Adına

                                                                                Başkan Süleyman Yıldız

Haber: Arzu Başlantı

www.beykozguncel.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 230
Toplam yorum
: 38
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1299
Kayıt tarihi
: 26.08.12
 
 

Doğum yeri: Berlin Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu (Bölüm ve fakül..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster