Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '08

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
1849
 

Beyler, hakemleri eleştirildikçe hakemleri zedeliyorsunuz. Farkında mısınız!

Beyler, hakemleri eleştirildikçe hakemleri zedeliyorsunuz. Farkında mısınız!
 

Bir futbol hakemi.


Konyaspor-Fenerbahçe maçından sonra gerek TV’ler de gerekse medya da bir tartışma aldı götürüyor. Önder Turacı’nın attığı gol, gol değil diye. Bazıları da gol diyor.

Oturalım iki kolumuzu basımıza koyarak kara kara düşünelim.

Hakemlik nedir ve ne değildir. Türk Dil Kurumunun Sözcüğün de aynen şunlar yazılı. 1.Bir anlaşmazlığı çözümlemek için tarafların kabul ettiği, hukuk ilkelerine bağlı seçilmiş kimse, yargıcı. 2. spor. Güreş, futbol gibi oyunları yöneten, sorumlu kişi. Yani Bir karşılaşmayı, bir oyunu, belli bir kurallar bütününe uygun olarak, gerektiğinde kuralları da yorumlayarak yöneten kişi. Anlaşmazlık durumunda onun sözü geçerlidir.

Hele bir spor müsabakasını yöneten hakemin olayı çok iyi bir şekilde gözlemleyen, gördüğünü anında karar verebilen kişilerden oluşması gerekir. Ve yine bu kişi verdiği kararda içinin huzurlu ve vicdanen rahat olması gerekir. Hele bir pozisyonda yanlış bir karar verse bile aklı orda kalmayıp ilerde oluşabilecek pozisyonlarda sağlıklı bir şekilde karar verebilmelidirler. Özelikle maç bitiminde yapılan eleştiriler yapılmamalı. Hatta ben televizyon kanallarının böyle tartışmaların derhal kaldırılmasını talep ediyorum. Çünkü hakemlik mesleği zedeleniyor diye düşünüyorum.

Hatta ben eski hakemlerin TV’lere çıkarak para kazanma uğruna yorum yapmalarına son derece karşıyım. Çünkü onlar da eskiden de maç yönetmişler ve böyle bariz hatalar yapmışlardır. Onları da eleştirdik.

Şimdi sormak lazımdır. Dünya Kupasında yöneten hakemler hiç hata yapmazlar mı? Yaparlar. Avrupa Liglerini veya Avrupa Kupalarında yöneten hakemler de hata yaparlar. Ama bu kadarda eleştiri almazlar. Daha doğrusu eleştirilmezler. Ne kadar da hatalı karar verseler de hatasız maç yönetti gözü ile bakarlar ve hakemlere son derece saygıları vardır. Çünkü hakem pozisyonu bir kere görür. Bir daha izleme şansı yoktur. Pozisyon bittikten sonra saniyenin onda bir zaman dilimizde karara bağlar. Eğer tereddüttü varsa yardımcına döner ve ondan yardım alır.

Herhalde bir futbol maçını izlemeye giden bir izleyicinin hakemin yanlış verdiği bir kararda taraflı bir yönetim gösterdiğini söylememeli. Hakemlerin gözü önün de oluşan her olayın de sağlıklı ve doğru karar vermesini beklemek bence de çok yanlış. Yok, şampiyonluğu etkiliyormuş, yok düşen takımları etkiliyormuş. Bunları geçin beyler.

Adil bir düzen içersin de liglerin sürmesini istiyorsak ki istiyoruz.

O zaman ne yapacağız. Hakemleri eleştirmeyeceğiz.

Eleştiri yapıldığı an yanlışlıklar devam edecektir.

Hakem korunmalı. Çünkü aynı hakem iler ki haftalarda görev verildiği takdir de “Ben yine yanlış karar verirsem“ endişesi ile maça çıkacak ve hata üstüne hata yapacaktır.


FİFA bile, hakemlerin yanlış karar verebileceklerini buna rağmen bunların görmemezlikten gelinmesi gerektiğinl söyleyip onları korumaktadır. Zaten de olması gereken de budur.

Bizde nerde. Hakemi yerden yere vur ve eleştir. Düşünün bir kere o hakem bundan sonra ki maçlara nasıl bir şekilde çıkacağını. Rahat bir şekil de maçlara çıkabilirler mi? Rahat bir şekil de maçları yönelebilecek mi?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mardinli Ergin bir soru sormuş.Baros diy Sizde cevapta aynen "ben de onu diyorum.çhakemler" diyerek cevap vermişiniz.Tamam o halde neden ÖNDERİ YAZARAK BAŞLADINIZ YAZINIZA.NEDEN BAROŞ YAZMADINIZ.Bilinçaltınızı zorlayın bakalım.Sizin de amaacınız aynı.EğerÖnderi yazarak başlıyorsanız sizde aynı guruptansınız.Önderin hatasından o kadar çok oldu ki?Ama asıl hata ÇİFTE STANDARTTIR.Yani BUrhana aaldatmadan gösterdiği kartı BAROS GÖSTERMESİ HATADAN DAHA BÜYÜKTÜR.asıl HAKEMLERDE SORGULANMASI GEREKEN BU OLMASI GEREKİRKEN öNDERİ ÖNE ÇIKARMAK BUNU kamufule etme çabasıdır.

ali kocero 
 26.12.2008 11:36
Cevap :
Sayın okuyucu. Size cevap vererek polimeğe girmek istemiyorum. Neden Önder de Baros değilmiş? Siz geçin bunları ve yazımın hepsini anlayarak okumayı değil hiç okumamışsınız. Konu bu değil. Bizler hakemi o kadar eleştiriyoruz ve yerden yere vuruyoruz ki eleştirmeyelim diyorum. Lütfen anlayarak okuyun. Başlığı bile okumamışsınız. Teşekkür ederim.  30.12.2008 19:13
 

Koskoca ilk yarı bir Öndrin pozisyonu mu var elle atılan.Hatalı karar.Ama MEDYA BUNU ÖNE ÇIKARTARAK Yine ANELKA olayını tekrarlamak istiyor.Burda ÖNDER sadece OBJE.Amaç FB dir.Bunu aslında %90GS lı olan ama ndedense %10 göze batıp Kutsal ittifak medyası diyerek gözden kaçırılmaya çalışan GS lı medyanın oyunudur.Fener medyası lafı 90 lı yılların başıyla birlikte yok oldu.Gerek patron gerek Spor müdürü editörü düzeyinde GS ların hakim olduğu bir spor medyası mevcut şu anda.ÖNDER DE BUNUN KURBANı.Aynı golü Anelkadan sonra BJK lı iken BURAK attı.Baoş attı.Servet attı.O attı.Bu attı.Hangisi ÖNDER KADAR KONUŞULDU.hesap bu kadar açıkken hala başka mezralarda dolaşıp kafa karıştırmak neden?

ali kocero 
 26.12.2008 11:30
 

gördüğünü çalacaksın, takım-renk ayRımı yapmadan çalacak düdüğü.. (saygılarımla)

Ufuk Akdemir 
 26.12.2008 9:07
Cevap :
Düdüğünü çalacakta sen acaba devamlı eleştirirsen o hakem bundan sonra ki maçta düdüğünü çalmak için cesareti olabilir mi?  26.12.2008 10:08
 

Galatasaray oynadığı maçta rakip takımın bir penaltısı verilmedi. Baros ikinci sarı karttan atılması gerekirdi. ( penaltı yedirmeye çalıştı, elle aldı topu). Daha kim bilir neler vardı?.saygılar...

Selim Bayraktar 
 21.12.2008 15:04
Cevap :
Ben de zaten onu dile getirmeye çalıştım. Bu Türkiye'de futbol var diyemeyeceğim artık. Hakemlere saygı denilen şey yok. Bir yer de işin cıcığı çıktı. Hakemler en ufak bir hata yapsalar bir bahene uydururlar. Hakemlerimizi tenkit edersek onları yerlere vurursak onlar bir sonra ki maçlara nasıl rahat bir şekilde çıkabilirler. Artık bunların susturulması gerekir ki hiç bir yorumcu hakemleri eleştirmemesi gerekir. O zaman da hakemler maçlara rahat bir şekilde çıkarlar ve de hatalar aza inmiş olur. Dünya'da ki uygulama da öyle. Sevgi ve saygılarımla.  21.12.2008 18:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 540
Toplam yorum
: 1220
Toplam mesaj
: 179
Ort. okunma sayısı
: 3148
Kayıt tarihi
: 02.01.07
 
 

Hiç bir motorlu araca binmeyi sevemedim. Daha doğrusu sevdiremediler. Onun yerine iki tekerlekli ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster