Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ekim '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
287
 

Beyler nereye

Beyler nereye
 

www.yelizindunyasi.com dan alınmıştır


BEYLER NEREYE…

Nasıl bir toplum olduk? Ne zaman bu hale geldik? Yapı olarak iyimser biri olmama rağmen bugün; kızgınlık, kırgınlık ve öfke dolu bu yazıyı yazmadan edemedim..

Bu toplumda kadın olmak çok zor…Gerçekten zor…Kendin için yaşayamazsın bir defa… Abarttığımı mı düşünüyorsunuz? Birkaç gün önce üniversite mezunu bir arkadaşım her gün düzenli yürüyüşe çıktığı için yine fakülte bitirmiş olan kocası tarafından ağır hakarete ve şiddete uğradı. Bu olayın doğuda olduğunu düşünüyorsanız çok yanıldınız.. Türkiye’ nin en modern şehirlerinden birinde, İzmir’de yaşandı.

Anaların ayakları altındaki cennete girmeyi –hurilerle buluşmak için dahi olsa- dört gözle bekleyen erkeklere soruyorum: Eşlerinizin de ana olduğunu ne kadar kolay unutuveriyorsunuz?

Eşiyle kavga eden bir başka arkadaşımın kocası ise sorumluluğu, olayın tamamen dışındaki başka kadınlarda görüyor. 45 yaşındaki eşinin kız arkadaşlarından etkilendiğine emin olmuş. Kavga konusuyla ilgisi olmasa da, bu arkadaşların çok mühim! Bir suçu var: Evlerine ziyarete geldiğinde göğüs dekolteleri göze çarpıyormuş.. Belli ki beyefendi gözünü alamamış. Eh, erkektir kayar tabi gözü, bazen de eli.. Neyine senin açılmak, saçılmak.. Bu zat-ı muhteremin de üniversite mezunu olduğunu söylememe gerek yok herhalde.

Kadın olmanın zorlukları ayıplanmak, kınanmakla sınırlı değil elbette…Hem çalışan hem de ev hanımı olma zorunluluğunu, çocuklardan birinci derecede sorumlu olma gerekliliğini! , ….. hiç saymıyorum bile.

Üstüne üstlük erkeklerin başka beklentileri de vardır biz hanımlardan: Güzel görünmeli, şık giyinmeliyiz. Kilomuzu daimi kontrol altında tutmalıyız. Bizlerin “kadının göbeklisi makbuldür” gibi bir mazereti olamaz. Ayrıca manikür, pedikür ihmal edilmemeli, Makyajsız ve fönsüz çıkılmamalı..Bu arada hanım hanımcık olmayı unutmamalı..Tüm bunları bir arada nasıl mı gerçekleştireceğiz? Bir zahmet onu da biz düşünüverelim artık.. Her şey de erkeklerden beklenmez ki..

Neyse ki ağabey, eş, baba en önemlisi arkadaş olmayı gayet iyi beceren ; kendine ve kadınına değer veren duyarlı beyler de var.. Sayılarının artacak olması umuduyla…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

cinsiyete bakılmaksızın şiddet eyleminin insanda var olduğunu ve azaltılması için eğitilmesi gerektiğini vurgulamaya çalışmıştım...

Kenanca 
 17.10.2008 13:27
Cevap :
:)  17.10.2008 18:46
 

Toplumsal tutukluluk bazı kocaların kimlik nedenidir. Bunlar kıskanmayı bile topluma dalkavukluk haline getirmişlerdir. Onlariçin esas olan karılarının kişiliğinden çıkardıkları güven duygusu değil de, çevrelerinin karılarına ne gözle baktığıdır.

Muharrem Soyek 
 16.10.2008 14:27
Cevap :
ne güzel söylmişsiniz.. selamlar..  16.10.2008 19:59
 

ama; sadece erkekler mi fiziksel şiddet uyguluyor? Uygulayan kadınlar ya uygulayamayıp ta ilk fırsatta şiddet kullanabilmeyi düşünen kadınlar. Erkek genlerinde olan avlanma, öldürme güdüsüyle belki oransal olarak daha fazla şiddet eylemine başvuruyor olabilir. Ama erkeği de yetiştiren bir kadın. Eğer kızlarımızı okula gönderir iyi eğitim almalarını sağlarsak bu sorunu çok hafifletebiliriz. (Bakın konuyu nereye getirdim...) Selamlar.

Kenanca 
 16.10.2008 12:19
Cevap :
eğitim şart: tabi :)..Umarım kadınları düşünce suçlusu ilan etmiyorsunuzdur:) Saygılar  16.10.2008 19:58
 

hep bastırılmış duygularla büyütülmelerimizden doğan olumsuzluklardır bu tür davranışlar arzu hanım..selam

Mehmet Önkibar 
 15.10.2008 22:30
Cevap :
haklısınız..teşekkür ediyorum .. Saygılar  16.10.2008 20:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 40
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 850
Kayıt tarihi
: 20.09.08
 
 

Sadece YAZIYORUM.... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster