Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Aralık '15

 
Kategori
Kentleşme
Okunma Sayısı
288
 

Beylikdüzü'nde kentler ve dönüşüm zirvesi

Beylikdüzü'nde kentler ve dönüşüm zirvesi
 

 

 

“Kendine güven kazanmanın biricik yolu, başarısızlığa yer vermeyecek derecede bir şeye iyi hazırlanmaktır.”   Lockwood Thorpe

“Güç ve  güveni  hep dışarıda aradım.  Ama bunlar  insanın içinden gelir ve  her zaman oradadırlar.”  Freud  

 

 

İstanbul Beylikdüzü Belediyesi’nin devasa Kültür Merkezi’nde “Kentlerve dönüşüm zirvesi” toplantısına kimi davetliler katıldı. Moderatör Celal Toprak yaptığı açış konuşmasında: “Daha iyi kentlerde yaşamak adına inşaat platformunda bir araya geldik. Belediye Başkanımız Sn İmamoğlu ile kimi toplantılar gerçekleştirdik.”dedi. Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu konuşmasını yapması için davet etti.

"Yeni Yaşam Biçimi, Kentler ve Dönüşüm Zirvesi"nde konuşan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentsel dönüşüme anlık çözümler yapmanın ileride geri dönülmez sorunlara yol açabileceğinin belirterek: "Kentsel dönüşümle ilgili yol haritası yapılmalı, planlamaya standart getirilmeli." diyerek konuşmasını sürdürdü.

Düzenleme Kurulu yetkili adlarından Mehmet Gözcü, konuklarıyla bir er birer ilgilendi. Yanımdaki koltuklarda Mayon Mimarlık Genel Müdürü Murat Gözcü, bilinen adlardan Engin Akan ve Bizim yaşam Gazetesinden Halil Erem Yerli ile kısa konuşmalarımız oldu.

Acaba buraya geldi mi? Düşüncesiyle Beylikdüzü’nün Sanatçı ve Çalışkan Belediye Başkan Yardımcısı Leyla Ünver’i gözlerim aradı!

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Başkanı Celal Toprak’ın yönetimindeki İnşaat Platformu iki oturum olarak gerçekleşti. Düzenlenen toplantıya kimi sektör temsilcisi katıldı.

İlkin söz verilen İstanbul Mermerciler Derneği (İMD) Başkanı Zuhal Mansfield, çevreyi korumak için zararsız yapı ürünlerin kullanılmasına dikkati çekerek: "İpek ve baharat yollarında yapılan yapılar hala ayakta. Belediyeler, eserlerini geleceğe dönük olarak yapmalılar. Özellikle yapılarda mermer kullanılması yarar sağlamaktadır." dedi.

Sampaş İcra Kurulu Başkanı Şekip Karakaya: “ Kentsel dönüşüm, insan odaklı yapılması gereken bir konudur.  Afet riski olan yerlerin yenilenmesini kapsayan yasa, yıkılması beklenen 7 milyon yapının yıkılıp yeniden yapılmasını kapsıyor. Toplumun bütün katmanlarından 35 milyon insanı direkt  ilgilendiriyor. 600 milyar doların 20 yılda harcanması bekleniyor. Kentsel  dönüşüm toplumsal bir uzlaşıyla yapılmalıdır." dedi.

İstanbul Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (İSİFED) Başkanı Mehmet Sandal, kent ve sanayi ilişkisine değinerek: "Avrupa'da insanlar belli bir plan çerçevesinde şehir yapıyor. Sanayi ve kentin iç içe olduğu, çalışanın işine rahat  gittiği bir kent anlayışı var. Avrupa’da küçük yerleşimlerde fabrikalar evlerin arasındadır. Sanayileşmeyi halledelim ki kentleşme de halledilebilsin." Tümceleriyle düşüncesini ortaya koydu.

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı  Hamit Demir, kentsel  dönüşüm ve şehirleşmenin gerçekleştirilmesi için altyapısız seçim gecekondularının kaldırılması gerektiğinin altını çizerek şunları kaydetti:  "Alt gelir grubuna konut satamıyoruz. Yerel yönetimler bize ucuz konut yapabileceğimiz araziler tahsis etmeli. Ada bazında kentsel dönüşümler olmalı. Her daireye iki otopark alanı yer almalı. Bireysel yapılara izin verilmemeli. Hükümetin yerel yönetimlere desteği önemli. Akıllı telefonunuzla yöneteceğiniz evler yapıyoruz. Eski çarpık yapılaşmaların kentsel dönüşümle yenilenmesi lazım."  değerlendirmesinde bulundu.

Beylikdüzü Organize Sanayici Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Teber: Devletin sanayiciler için yer tespit planları yapması gerektiğini kaydederek; coşkulu, doyurucu, vurucu ve gerçekçi açıklamalarda bulundu ve yoğun alkış aldı!

Kim önemli toplantılarda kendisini severek dinlediğimiz (KalDer) Başkanı Hamdi Doğan, kentleşme olgusunun kaçınılmaz olduğunu kaydederek: "Kentsel dönüşümde ekoloji ve ekonomide denge sağlamalısınız." dedi.

                                                                                ***

Öğleden sonraki oturumda Celal Toprak, kısa konuşması sonrasında Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli’yi kürsüye davet etti.

Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, kentsel dönüşümün öneminin altını çizerek yeni yaşam biçimleri oluşturmanın bir zorunluluk haline geldiğini belirtiği özlü konuşmasını  katılımcılar ilgiyle izledi.

İnşaat Platformu ve Beylikdüzü Belediyesi tarafından düzenlenen ve moderatörlüğünü Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak'ın yaptığı "Yeni Yaşam Biçimi, Kentler ve Dönüşüm Zirvesi"nde konuşan Handan Toprak Benli, hümanist anlayışla görevlerini yaptıklarını ifade ederek bu bağlamda belediyede “Kentsel Tasarım Şefliği” ni kurduklarını anlattı.

Handan Toprak Benli, plansız kentleşmeyi "tümörlü bir yapı"ya benzeterek: "Siyasi ayrım yapmaksızın herkes görevini yapmalı. Kentin acilen dönüşmesi gerekiyor. Eski binaların yenilenmesi gerekiyor. Uzun vadeli planlara gereksinim vardır. Bu, herkesin sorumluluğu... İnşaatları yapanlar aynı zamanda toplum mühendisidir.” sözcükleriyle konuşmasını noktaladı.

Etkinliğe Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği İcra Kurulu Üyesi Neşe Can Çekici ile sektörün yetkin adlarından Salih Kuzu, Erol Kaya, Fuat Keleş, Yunus Aktaş ve Saffet Uygur konuşmacı olarak katıldılar.

 

 

Mücahid Akinci bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MASAL BU YA http://mucu71.wordpress.com/2014/01/27/masal-bu-ya/

Mücahid Akinci 
 13.12.2015 23:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 742
Toplam yorum
: 488
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1304
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster