Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ağustos '19

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
33
 

Beyni Açarak Değil Uyuşturarak

Kültür sanat edebiyat insanları geliştiriyor, yanlış davranışlardan kötülüklerden uzak tutuyor.

Bunu zararlı alışkanlıklar (içki, sigara, kumar, uyuşturucu kullanma vs) için değilse bile kavga, savaş, cinayet vs için söyleyebiliriz ki kötü alışkanlıkların da zararı kendilerine zaten.

Sanat beyni geliştirmez ruhu geliştirir, zihin açılmıyor beyin uyuşuyor sanki. Sanat bu; resim, müzik, film. Aynştayn manifestosu okumuyorsun sonuçta; yani bilim değil ki beyni geliştirsin, hatta bazı sanatlar eğlence.

Mesela müzik dinleyerek zihin açılmaz uyuşur. Ama işte bu işe yarıyor; bu insanlar (kültür, sanat ve edebiyatın içinde yetişenler) aydınlanmış gibi kendileri kötülüklerden uzak kalıyorlar ve başkalarını da doğruya yönlendirmeye çalışıyorlar. Bu da bir nevi aydınlanma sayılır.

Mesela ben kitap okuyan kişi katil olamaz diyorum. Bu kültür sanat iklimi onların ruhlarını yumuşatıyor. Öldürmenin yanlışlığını öldüren dahi bilir ama onlar bunu ayrıca içselleştiriyorlar.

Ama itiraf edelim kötüler ayrı bir tayfa. Onlar kitap da okumaz. Kültür sanat edebiyat okuyup karakterleri yumuşayanlarsa zaten iyiler. Yani bu olmasa bile başkalarına zarar vermezler. Yine de bu işin barışa katkısı oluyordur. Kültür sanat edebiyatla profesör olunmaz ama insan olunur. Beynin bir nevi uyuşmasıyla bunun sağlandığını unutmayalım.

 

Şennur Köseli, gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba hocam, meditasyon müziği önceleri kedimize dinletirken, 4 yıldır hep birlikte dinliyoruz, ruha dinginlik veriyor. Sanat ve edebiyatla uğraşanların içinde kötülük ağacı yetişmiyor, okumaktan insana zarar değil fayda geleceğini yazmışsınız ki, size katılıyorum, saygılarımla..

gülsen tunçkal 
 31.08.2019 20:05
Cevap :
Sanat ve edebiyatla uğraşanların içinde kötülük ağacı yetişmiyor.   03.09.2019 16:23
 

Kerim Bey, kültür ve sanat insanın içindeki saldırgan ve öfke duygularını bir nevi yok eder, insanı sakinleştirir. İnsan uysal olur, naif olur. Tespitleriniz çok doğru. Şiirden, edebiyattan anlamayanlar da kaba saba olurlar, saldırgan olurlar. Kalemine ve emeğine sağlık.

Dr Atanur Yıldız 
 31.08.2019 17:01
Cevap :
Bu konuda aynı düşünüyoruz.  03.09.2019 14:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5773
Toplam yorum
: 14545
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 639
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster