Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Şubat '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
181
 

Beyni küçük insanların yaşam anayasası/Mevzuat

Beyni küçük insanların yaşam anayasası/Mevzuat
 

Mevzuata, literatüre bağlı, bunlara önem veren kimseler yıldızlara yürümek isteyenlerin engeli olmuşlardır. Ayaklarımıza dolaşan bu kâğıt tomarlarını yırtıp atamadık, atamıyoruz da. Nedeni, birincisi halkın gözünde civcik hâkim kılıklı savunucuları/uygulayıcıları dünyayı yutmuş oluyor ve bizler bilmeyenin eksikliği ile yanlışa takla atan duruma düşüyoruz. İkincisi ise halkın korkusu. Yanlış ya da eksik bir şey varsa ve bu nedenle başımıza bir şey gelirse diye korkan insanlar bilgiye güveniyorlar. Oysa dünyayı değiştirenlerden bazıları bunlardan tek satır bile okumamışlardır.

Bürokrasi dediğimiz şey de budur aslında. İllaki bir konuyu etraflıca anlatan bütün bilgiler elimizin altında olacak. Dünyanın en karmaşık konusunun anlatımı bir sayfayı geçmez. Geri kalan, onun bunun görüşü, içtiadı, yorumu, yaklaşımı falandır. Ben sadece konuyu bilmekle mükellefim.

Cahil korkar ve uyanıklar cahili sözde bilgi dedikleri kâğıt tomarlarıyla kandırırlar. Türkiye Cumhuriyetinin arşivleri, resmi daireleri, okulları, kütüphaneleri okunmayan, yırtılıp atılan tırlar dolusu kâğıt tomarlarıyla doludur. Okumuşlar, aydınlar bu sözde bilgi içeren kâğıt yığınlarının bir işe yaramadığını biliyorlar; ama işte her nedense bu kâğıt yığınları önemlidir. Bu nedenle hantal devletin tırlar dolusu Mecelle dağlarının ortadan kaldırılmaları mümkün olmadığına göre hiç değilse ayırıp seçilmeye, düzenlemeye tabi tutularak azaltılması, bu da yapılamıyorsa tozlu çekmecelerden çıkarılarak şeffaf dosyalarla yeni bir düzene kavuşturulması gerekir. Tahtakuruları ve böcekler üzülecek ama ne yapalım.

Bu arada hani biz şükreden bir milletiz ya en çok şükredeceğimiz konu da teknoloji olmalıdır. Başbakan teknoloji için şükür namazı kılmalıdır; çünkü teknoloji olmasaydı Ak Parti bu kadar zaman iktidarda kalamazdı. Teknoloji hatalarını örttü, yandaş medya da şişirdi ve balon şu an göklerde uçmaya devam ediyor.

İşte şimdi bu teknoloji bizi bu dertten kurtaracak gibi görünüyor. Teknoloji olmasaydı değil Ak Parti, mak parti dahi kıyamete kadar bu sorunu çözemezdi. Çünkü insanlar korkuyorlar. Adam 10 yıl önceki su faturasını bile atmaya korkuyor. Naspın, 10 yıl sonra kendisine borcun varmış diye kâğıt gelebiliyor. Yine de “önemli evrak” sendromunun internetin güvenli muhafazasına rağmen devam edeceğini düşünüyorum.

Hakikaten ister bilimsel isterse kilimsel olsun iş ve işletmelerimizin, daire ve müesseselerimizin böyle çekmeceler dolusu mevzuata boğulması gerekiyor mu? Yoksa bu bilgi ve kâğıt hamallığı görüntü ve belki biraz da güven amaçlı mı? Burada, çok önemli(!) insanların paranoyaları ve kendilerine özgü disiplin ve titizlik saçmalığının etkisi de var. Ben bu tür insanların zararlı olduğunu bile düşünüyorum. Bürokrasi başarının önündeki en önemli engeldir. Bazen işlerin çabuk olması gerekebilir ve bizler bu çok mühim(!) mevzuata takılırız. Takip edenler de bilirler ki Ağaç Hareketi ve AHE KANUNLARI net ve açıktır. Bunu yapacaksın, şöyle olacak der, keser.

Biz bunları böyle günlerce aylarca okumayla uğraşırsak ohooooooohh!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Kerim Korkut :İşte her türlü takdire şayan bir yazı,kim yazmış AHE KANUNLARI Mimarı,Ağaç Hareketi lideri Kerim Korkut yazmış.Haklıdır,doğruları yazmış, hatta az yazmış bu konuda daha çok yazmalıydı.Alnın öpülmeyi hak etti.Üzülsün Tahta kurular,böcekler yok olsun..( Yine yanlışın var Naspın değil,Ne yapsın olacak )Bu yazı beni hayli sevinirdi.Bazen iyi yazıyor,bazen de......neyse.Korkut sana teşekkürler.Sana Selam ve saygılar.Yarın sabah erken mesaiye git,orada sana sürpriz yapabilirler.Belki seni C.Tesi Pazar dahil gece ve gündüz olmak üzere çalıştırabilirler..Bu yorum için Reklam ücreti istemiyorum..

Mehmet Burakgazi 
 17.02.2013 16:40
Cevap :
Benim yüreğimdeki vatan ve millet sevgisinden başka sermayem yok.Arkamda kimse yok.Ne milyarder iş adamlarım ne de siyasi çevrem var. Bir garip kel oğlan misali...Ama bu yürek bu ülkeye yeter.  17.02.2013 23:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6086
Toplam yorum
: 15070
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster