Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mart '09

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
4929
 

Beynimiz nasıl çalışıyor?

Uzmanlar beyni ikiye bölerek değerlendirir: Sağ beyin-sol beyin ya da sayısal beyin-sözel beyin... Sağ tarafın fazla gelişmesi kişinin sözel, sol tarafın fazla gelişmesi ise sayısal zekaya işaret eder.

Sol beyin; ardışık, mantıksal, matematiksel, konuşma ve dil öğrenme, gibi fonksiyonlarla yükümlüdür ve tekten tüme gider.

Sağ beyin ise; hafıza, hisler, görüntüler, hayal gücü, müzik, renkler ve farkında olmadığımız fonksiyonları yönetir, şekilleri tanır ve tümü görür. Bu nedenle sol beyinden 100 kat daha hızlıdır.

Beynimizin hangi tarafının baskın olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Genellikle beynin sağ yarım küresi sosyal başarı, organizasyon, felsefe ve sanat ile alakalıdır. Sol yarım küre ise matematik ve dil öğrenme ile alakalıdır. Bu konuda bilimsel bir test olmamakla birlikte, şu yöntemi uygulayabilirsiniz: Karşımızdaki kişinin yakalaması için havaya bir cisim atın. Refleks olarak cisme hangi koluyla hamle yaparsa, o kolun karşı tarafı baskın tarafıdır. Bazıları bazen sağı, bazen solu tercih eder.

Beynin sol tarafı soyut konularda hiç bir zorluk çekmez. Örneğin harfler, kelimeler yada matematiksel işlemler sayılabilir. Bu gruptaki kişiler kolaylıkla kelimeleri yada matematik formüllerini ezberleyebilir. Beynin sağ tarafı ise her şeyin somut olmasını ister. Bu kişiler gerçek objeleri görmek, hissetmek, onlara dokunmak isterler. Sol beyine karşıt olarak sağ beyin kelimeleri cümle içinde görmek, formüllerin nasıl çalıştığını anlamak isterler.


Sol beyin kuralları bilmek ve ona göre davranmak ister. Eğer kural yok ise muhtemelen kendileri kural koyup uygulamaya başlarlar. Kurallara uymayan sağ beyin aynı zamanda daha yaratıcı ve duygusaldır. Duygular sağ tarafta işleme konulduğu için bu kişiler duygusal olarak yaşadıkları olayları hatırlamakta daha başarılıdırlar.


Genelde her birey beyninin bir tarafını ağırlıklı olarak kullanır fakat düşünme ve öğrenme işlemleri her iki tarafta dengeli olarak kullanıldığında gerçek verimine ulaşır. Bunun anlamı daha az kullanılan tarafın güçlendirilmesi gerektiğidir.


Öğrenme işlevi içerisinde sağ beyni kullanmak hafızayı kuvvetlendirir kalıcılığı sağlar. Sağ beyni geliştirdikçe sıra dışı düşünceler geliştirebiliriz.

Sağ beyni geliştirmek için;

*Kitap okumak

*Hayal gücü

*Sıra dışı düşünce-Var olan şeylere farklı açıdan bakabilme

*Vucudun sol kısmını kullanmak

*Beyni geliştiren yiyecekler (kuru fasulye, B12 vitamini, havuç, omega 3, yeşillik )

yöntemlerini deneyebiliriz…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 4013
Kayıt tarihi
: 01.03.09
 
 

Merhaba ismim Halide Gök. 2008 Gazi Üniversitesi Resim-iş Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Henüz mesle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster