Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Nisan '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
519
 

Beynimizdeki yağmur kanalları

NLP konusunda uzman olan Dr.Harry Alder, başımıza gelen olayların niteliğinin, bizim onları yorumlayış şeklimize göre değiştiğini söylüyor. Ve bunun zamanla oluşan bir alışkanlığın sonucunda gerçekleştiğinden bahsediyor. "Yağmur yağdıktan bir süre sonra toprağın üzerinde yağmurun ilerleyeceği kanallar oluşur. Daha sonraki yağmurlarda sular hep bu kanallardan akar. Beynimizde de bu tür yağmur kanalları vardır. Herkesin beynine aynı yağmur yağar fakat ayrı kanallara gider.

Şimdi bundan neden bahsettin mi diyorsunuz? Hemmen açıklıyorum.

Bazen yazdığım blogların, okuyanlar tarafından benim yazma amacımın çok dışında algılandıklarına şahit oluyorum. Bunuda tamamen Dr. Harry Alder’in yaptığı açıklamaya bağlıyorum ben.

Tabiki günümüzün yaşam koşulları çok zor, bu zor koşullarda her zaman pozitif olmayı başarmak pek mümkün olamıyor. Zaman zaman hepimizin umutsuzluğa düştüğü herşeyin bize battığı dönemler oluyor. Ama hepimizin amacı bu dönemleri her geçen gün biraz daha azaltmak, stresle basedebilmek, hayata mümkün olduğunca pozitif bakabilmek değil mi?

Sürekli bardağın dolu tarafı yerine boş tarafına bakarak, sürekli çakıl taşlarının arasındaki çiçekler yerine çakıl taşlarına odaklanarak ne kadar mutlu olabiliriz ki. Hayallerimize, umutlarımıza, isteklerimize bu olumsuz gözlerle nasıl ve ne zaman ulaşabiliriz ki. Sürekli olumsuzluklara odaklanarak nasıl kendimizi güçlü hissedebiliriz ki.

Sizde bir çok kere okumuşsunuzdur. Bir çok değerli bilim adamının veya gıpta ile baktığımız, şu an çok önemli pozisyonlardaki bir çok kişinin hayatına baktığınızda, hep kimsenin inanmadığı şeylerin yani sadece kendilerinin inandıkları hayallerinin peşinde koştukları, onlara olan inaçlarını sonuna kadar kaybetmedikleri için sonunda hayallerine, isteklerine ulaşmışlardır.

Beynimizdeki yağmur kanallarının oluşumunda ailemiz, bulunduğumuz çevre ve koşullar çok etken tabiki. Ama oluşan bu yağmur kanalları kesinlikle değişmez değil. Fakat çoğumuz kolay yolu seçer “ben buyum” ’ un arkasına saklanıp bu oluşmuş yağmur kanallarını kullanmaya devam ederiz. Bir kısmımız ise zor olan yolu seçeriz. Beynimizdeki topragı once düzelterek eski kanalları iptal eder , kendimize yeni sağlıklı yağmur kanalları üretiriz.

Hayatta bugüne kadar başınıza ne gelirse gelsin, bugüne kadar size ne ögretimiş olursa olsun, ne kadar genç yada yaşlı olduğunuzu düşünüyor olursanız olun, istediğiniz, inandığınız, kabul ettiğiniz sürece hayatınızda neyi değiştirmek istiyorsanız, neyi hayal ediyorsanız, neyi arzuluyorsanız ben inanıyorumki kesinlikle gerçekleşecektir.

Unutmayalım ki bir şeyi yürekten istersek, bütün evren bize yardımcı olmak için iş birliği yapar

Hayatımız tamamen bizim kendi tercihlerimizden oluşur.

Şu an beni okumayı tercih ettiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Umarım yanlış bir tercih olmamıştır:)

03 Nisan 2007

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yazınızı okuyunca arkadaşımın anlattığı bir olay geldi aklıma:yolda yürürken duvar dibinde çömelerek oturan dilenci kılıklı bir adam görür.yanına yaklaşıp ona neden orada oturduğunu sorar.adam aç olduğunu söyler...gidip yemek alır ve adama verir,adam yemeği alır ve ardından kendinden çok çok küçük olan kızın elini öpmek ister..kız izin vermez ve utanarak oradan gider,mutlu olmakla olmamak arasında...ve bizler bugün lüks ihtiyaçlarımıza o kadar önem verir olmuşuz ki etrafımızdaki asıl ihtiyacı olanları görmez olmuşuz...neden tanrının bize bahşettiği en güzel günlerin kıymetini bilmezken her şeyden bu denli kolay şikayet edebiliyoruz?şükretmek varken neden 'bu bana yetmez'diyoruz...bu denli bencil miyiz?kendi yollarımızı çizmek yerine neden hep başkalarının yolundan gitmeye kalkarız?sevgiler...

Hatice KÜRE 
 27.10.2007 21:49
Cevap :
Evet neden kendi yolumuzu bulmak yerine başkalarının yolundan gidiyoruz bende anlamıyorum. Üstelik bizim yollarımız bile yıllar geçtikçe değişebiliyorken. Başkalarının bize uymayan yollarından gitme isteği niye. Çok teşekkürler Hatice hanım. Sevgilerimle:))  28.10.2007 23:54
 

Söylediğin gibi yağmur kanallarını olduğu gibi kabul etmek yerine hedeflerimiz doğrultusunda yeniden şekillendirmek daha doğru... Hepimizde nedendir bilinmez olanı kabul etme, çaba göstermeme, "aman olduğu kadarı yeter" düşüncesi mevcut.. Oysa istediklerimiz ve yaşadıklarımız arasında çok fark vardır.. Hayata güzel bakabilmek önemli bence.. Hedeflerini kesinleştirip bunun içinde emek vermek ve elde etmek gerekir.. O kanallar vardır ve kontrolünü istersek elimize alırız.. Herşey istemekle sonuca bağlanır... Sevgiler

Hoşsada 
 03.04.2007 22:41
Cevap :
İnsanın kendisinde bir değişim gerçekleştirebilmesi için önce zamanının gelmesi gerekiyor galiba. Bazılarımızda bu değişim zamanı çok genç yaşlarda gelirken bazılarımızda ise hiç gelmiyor. Bu zaman gelmeden de insanlarda farkındalık diye bir durum hiç oluşmuyor. Benim için çok değerli yorumun için çook teşekkürler. Svg ve sygl  04.04.2007 12:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 110
Toplam yorum
: 1899
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1083
Kayıt tarihi
: 05.02.07
 
 

Kimliksiz bir yazanım aslında... Bazen benim, bazen senim, bazen de herhangi biriyim. Belki d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster