Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Eylül '12

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

Beyninizi Sabahtan Programlayın

Beyninizi Sabahtan Programlayın
 

işleri yapmayı iste ,sırala ve bitir


Birisi vardı, '' her sabah yataktan çıkarken şunları, bunları yapmam gerek'' derdi. Sonra oflaya puflaya yataktan çıkardı. Nedense bir türlü yapması gerenlere vaktinde başlayamazdı. Hep bi engeller çıkardı, kahve taşar, telefon çalar, uzun ve gereksiz bir sohbetin esiri olurdu. Bazen de otobüsü kaçırır ya da bir arkadaşıyla karşılaşır onunla vakit geçirmek ya da onun sorununu halletmek zorunda kalırdı. Ve sonra sabahtan yapmak zorunda olduğunu düşündüğü işlerinin çoğunu yapamadan ya da bin bir zorlukla sadece bazılarını yaparak günü bitirirdi. SONUÇ : Yine keyifsiz geçen bir gün, yarım kalan, ertesi güne atılan '' yapılması gereken '' işler.

Evet bu kişi size tanıdık geliyor mu? Belki siz? Belki çok yakınınızdaki birisi?

Burada kilit nokta '' gereklilik'', '' zorunluluk'' kalıbıdır. Yapılacak işler ne kadar zorunlu işlerse bilinçaltı o kadar sorunlu davranacaktır. Bilinçaltı zorunlu, gerekli işleri sevmez. O yüzdende algı alanını tamamen farklı yönlere çevirerek siz o işten uzak tutarak korumaya çalışır. Gayette başarılı olur. Hele bir de dış odaklı yaşayan, olaylardan ve kişilerden etkilenen bir yapınız varsa, iş bitirme şansınız hepten gider.

''İyi de o işlerinde yapılması gerekiyor'' diye sesler duyuyorum :) İşte o işlerin çoğu aslında bir yandanda yapmak istediğimiz işlerdir. Ama yalnış konuşmalarla, olumsuz bakış açısıyla kendi kendinize zorluk çıkartır, işleri zorlaştırırsınız.

Sabahtan, hatta akşamdan ertesi gün yapmak istediğimiz işleri ( bir daha yazıyorum , yapmak istediğimiz, tamamlamak istediğimiz işleri) şöyle bir kafamızda sıralayalım. Sonrada yine zihnimizden sırayla ve kolaylıkla işleri yaptığımızı görelim. İşleri bitirdiğimiz için de bir mutlu olalım :) bakalım. Sonra da güne başlayalım ve yaşayalım bakalım neler oluyor.

Böyle bir düşünce şeklinde beynimize hedef göstermiş oluyoruz, hem istekli oluyoruz, hem de işlerin kolaylıkla bitebileceği konusunda olumlu bir ruh haline giriyoruz. Denemekte fayda var :) Siz bugün hangi işleri yapmak istiyorsunuz? Hangi işleri tamamlamak istiyorsunuz?

Sevgiyle ve sağlıkla ilerleyin...

NLP uzmanı Ve Yaşam Koçu

Arzu Bıyıklıoğlu 

www.arzubiyiklioglu.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 516
Toplam yorum
: 94
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 466
Kayıt tarihi
: 24.08.10
 
 

1971 doğumlu Arzu Bıyıklıoğlu uluslararası sertifikalı Yaşam Koçu, NLP Uzmanı, NLP Eğitmeni ve Re..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster