Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Temmuz '11

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
708
 

Bez bebek, sefalet ve ölüm...

Bez bebek, sefalet ve ölüm...
 

Acapulco'da uyuşturucu kartellerinin kurbanı olan bir kadın ve torunu.


Şu fotoğrafa takıldım geçen gün... 

Kaç gündür yazacağım ama duygularımı ifade etmekte çok zorlanıyorum. En sonunda, fotoğrafı büyüterek, her cümleyi yazdıktan sonra tekrar bakarak yazmaya çabasına girdim.

Fotoğrafta sırtından vurularak öldürülmüş bir kadın ve torunu var. Torunu 10-12 yaşlarında bir kız çocuğu olsa gerek. Kadınla torunun kafalarının üst kısmındaki perde, yukarıdan aşağıya doğru kanlar içinde..  

Yer Meksika.. Hükümet ve uyuşturucu kartelleri arasındaki savaşın kurbanlarından. (*) Aslında banane.. Neresi olursa olsun! Hangi ulustan olursa olsun! Fark eder mi..  

Sık sık, kadınla torunun sarılmış olmasına, kenarda duran bez bebeğe ve sefalete takılıyor gözüm.. 

O bez bebeğe baktıkça kız çocuğuna ağlıyorum. Uzun süredir bu kadar ağlamamıştım.  

O sefalette bile bir bez bebekle kim bilir ne kadar mutluydu o kız? Ve kim bilir ne kadar umut yüklüydü geleceğe? Bebeği kucağında tutup saçlarını her okşadığında neler düşünmüştü kim bilir?  

Umutları çalındı. Geleceği çalındı. Sevinçleri çalındı..  

Kimse çocukların geleceğini alamaz! Kimse çocukları iğrenç hesaplaşmaların kurbanı yapamaz!  

Onlar kötülük bilmeeeez!!! 

İdam cezasına karşı biriyim. Ama çocukları öldürebilen zihniyet insanlık vasıflarını yitirmiş olduğundan, onların hayvanlara uygulanabilen cezalara çarptırılmasında bir mahzur görmüyorum..  

Lanet olsun..  

Lanet olsun.  

(*) "Meksika'da hükümetin uyuşturucu kartellerine karşı başlattığı savaş 4 yıl 209 gündür devam ediyor. Ancak geride kalan sürede Meksika'nın dört bir yanına kanser gibi yayılan kartellerin önüne geçilebilmiş değil. 

Meksika hükümetinin ara vermeden sürdürdüğü operasyonlar ve birbirlerine üstünlük sağlamaya çalışan kartellerin arasında yaşanan çatışmalar, yılda yaklaşık 50 milyar doların döndüğü yasa dışı uyuşturucu pazarında şiddeti kontrolden çıkarmış durumda. Bugüne kadar neredeyse 40 bin kişinin hayatına mal olan savaşın sonu gelecek gibi görünmüyor. Çünkü karteller, hem kurdukları ittifaklardan hem de hükümetten elde ettikleri güçle içinden çıkılması mümkün olmayan bir iç savaşı körüklüyor. 

Kolombiya'daki uyuşturucu kartellerinin ortadan kalkması ve ABD'nin Atlantik kıyılarındaki uyuşturucu güzergâhlarını kapatması, uyuşturucu kartellerinin Meksika'nın üzerine kâbus gibi çökmesine neden oldu. 

Meksika'nın tüm çabalarına, ABD'yle beraber hareket etmesine ve kamuoyunun tüm duyarlılığına rağmen, karteller güçlendi ve şiddet ABD sınırı başta olmak üzere daha fazla bölgeye yayıldı. Şiddetten ölenlerin sayısı 2007'de 4 bin 300, 2008'de 5 bin 400, 2009'da ise 9 bin 600 olan kurban sayısı, 2010'da 15 bin 273'e fırladı." 

Hürriyet Gazetesi   

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ah Bekir... benim duyarlı, duygulu arkadaşım.. insanın böyle bir fotoğraf karşısında bile nutku tutuluyor haklısın.. ne kadar hazin, içler acısı... hesaplaşmaların kurbanı masum insanlar olmamalı. Bu bir insanlık ayıbıdır. Teşekkürler duyarlılığına selamlar...

sema öztürk 
 28.07.2011 17:55
Cevap :
Teşekkür ederim. Ne zamandır aklımdan çıkmıştı, yorumunu görünce hatırladım. Bir de film seyretmiştim aylar önce, son kısımlarına yetişmişim. Bir Yahudi toplama kampı, bir Alman çocuğu ile Yahudi çocuk arkadaşlar, mahkum kıyafeti giyip kampa giriyor Alman olan, aralarına karışıyor. Aynı gün Almanlar gaz odasına sokuyor bir grubu, aralarında bunlar da var. Alman subay oğlunu arıyor, en sonunda gaz odasında olduklarını anlıyor ama iş işten geçmişken yetişiyor.. Ölüyorlar iki masum arkadaş, iki ufak yürek.. Aklıma o geldi şimdi. Filmin adını bile bilmiyorum. Hala gerçekten görmüşün gibi gelir bana.. Sevgi ve selamlarımla..  29.07.2011 13:45
 

Büyük sermaye gruplarının ya da üç beş kişinin dışında kimin ne önemi var ki! Uyuşturulmuş bir dünya halkları ve onları sömürenler. İşin özü bu arkadaşım, yüreğim parçalandı yine, isyan ediyorum da kime ya da neye? Duyan var mı ki? sevgi ve selamlarımı gönderdim kabul buyrula....

Ay Şen 
 14.07.2011 2:59
Cevap :
Ayşen hanım, kimin öldürüldüğünden ziyade çocuğun öldürülebilmesini önemsiyorum. İçim kaldırmıyor.. Duyarlılığınız ve bunu paylaştığınız için teşekkür ederim..  14.07.2011 21:47
 

Kadın siper etmiş kendini çocuğa galiba. Öte yandan da bu sefaletten, bu kirli dünyadan kurtulmuşlar işte. Selamlar soyadaşım...

vakayinüvis 
 11.07.2011 19:14
Cevap :
Geleceğe dair umutları varsa, ki mutlaka vardır, kurtuluş saymıyorum ben.. Çocuklar birer mucize, melek.. Kadının siper olması kadar, kızın ona sığınması da vardır.. Yok böyle bir acımasızlık.. Selamlar benden ustam..  11.07.2011 21:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 293
Toplam yorum
: 469
Toplam mesaj
: 44
Ort. okunma sayısı
: 1058
Kayıt tarihi
: 07.11.08
 
 

Sporun bir kavgadan çok; ahlak, mücadele, eğitim, zeka ve dürüstlük olduğuna inanıyorum. Doğaya, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster