Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
2089
 

Biat kültürü

Biat kültürü
 

Bir ağacın yapraklarında sararma varsa, bunun nedenini köklerinde aramak gerekir.

Biat, Arapçada “bağlılık sözü”, “bağlılık yemini” anlamlarına gelir.

Cahiliye döneminde kabileler el sıkışarak bir yöneticiye uyduklarını, onun emirleri dışına çıkmayacaklarını gösterirlerdi. Siyasi anlamda ise “biat” bir devlet başkanının belirlenmesi, seçilmesi ve ona itaat edilmesi anlamlarına geliyor.

Bu kültürde birey yerine lider, özgür düşünce yerine itaat, eleştiri yerine kabulhâkimdir.

Lider ne diyorsa o doğrudur. Muhalefet, soyutlanır ve gruptan uzaklaştırılır.

Sadece siyasete özgü değildir biat kültürü, iş hayatında da kendini gösterir. Türkiye’de çalışma, “işverenin çalışana ekmek vermesi” şeklinde algılanır. Bu durumda çalışanın hakkını araması, nankörlük olarak görülür. Müdürün önünde ceket iliklenir, yalakalık yapmanız ve hürmet etmeniz beklenir. Yönetenlerin çalışanlara bağırıp çağırması marifet sayılır. Hem çalışıp, hem de azar işitme sonucu, saldırgan ve sinir hastası insanların artması bundandır.

Biat kültürü, az gelişmiş toplumlara özgü bir durumdur. Bireyselliğin gelişmediği bu toplumlarda, liderin söyledikleri tartışılmaz, sorgulanmaz, sadece itaat edilir.

Biat kültürünün olduğu yerde adalet kavramına da yer yoktur.

Bu öyle bir şeydir ki, düşünmeyi ve akıl yürütmeyi lidere bırakır. Bu sayede geniş kitleler, liderlerini sorgulamaksızın ona itaat ederler.

Çağdaş bir insan için bilimsellik ne kadar önemliyse, bu insanlar için de liderlerinin yolundan ayrılmamak o kadar önemlidir. Liderlerinin yanlış yapmış olabileceğini düşünmezler. Öyle olsa bile kendileri bunu düşünebilecek konumda değildirler. İşte bu güçlü hiyerarşi o lidere, neredeyse sınırsız bir güç kazandırır.

Ülkemizdeki en büyük sıkıntı, biat kültürünün günümüz yaşantısına ayak uydurması ve bugün bile hâlâ çok yaygın olmasıdır. “Ben seçeyim ve birileri beni yönetsin, ben rahat edeyim, benim başım ağrımasın da kimin başı ağrırsa ağrısın” düşüncesinin sonucudur.

Lider olarak gördüğümüz kişilere o denli bağlıyız ki yanlışlarını görmezden gelme konusunda olağanüstü bir çaba harcıyoruz. O denli bağnaz şekilde destekliyoruz ki ne yaparlarsa yapsınlar “kesin benim yararımadır” diyecek noktadayız. Sorgulama, araştırma, hakkını arama bize çok yabancı kelimeler.

Bu topraklarda haksızlığa uğramış binlerce insan var ama bunların hikâyelerini hiçbir yerde bulamıyoruz.

Ülke bir gün uyandığında, aydınlığa kavuşsun istiyorsak herkesin insan olduğunu ve hata yapabileceğini de kabul etmemiz gerekir.

En güzel yönetim şekli olan demokrasinin önemi, insanların eğitim seviyesinin yükselmesi ve düşünmeye başlamasıyla kendini gösterecektir. 

Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Biat" kavramının anlamının ok daha iyi anlaşıldığı bir aydınlatma yazısı. Teşekkürler.

Erdal Ceyhan 
 25.12.2016 6:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1153
Kayıt tarihi
: 17.10.16
 
 

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. Edebiyat ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster