Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

ÖZLEM ÖZDEMİR TAŞ

http://blog.milliyet.com.tr/peyzaj

19 Eylül '19

 
Kategori
Ev / Bahçe
 

Biberiye Bakımı Nasıl Olmalı?

Mutfağımızın vazgeçilmez baharatı olan biberiye bitkisini kendiniz yetiştirmek ister misiniz? Haydi o zaman adım adım biberiye yetiştirme tekniklerini öğrenelim.

1- Öncelikle biberiyenizi nerede yetiştireceğinize karar verin. Bahçede mi? balkonda mı? terasta mı?

2- Nerede yetiştireceğinize karar verdiyseniz bitkinin toprağını hazırlamaya başlayabilirsiniz. Biberiye toprağı kumlu, torflu, ve vitamin bakımından zengin olmalıdır. Asitli topraklar kullanılmamalıdır.

3- Yetiştireceğiniz biberiye bitkisini güneş alan bir yerde muhafaza ediniz. Akdeniz bitkisi olan bu aromatik günde en az 4-6 saat güneş görmesi gereklidir.

4- Biberiye bitkileri susuzluğa dayanıklılık gösterebilir. Ama gelişim aşamasında düzenli sulama ister. Bu nedenle bitkinin toprağı kurudukça su verilmelidir. Yaz mevsiminde sulama arttırılmalı, kışın ise azaltılmalıdır.

5- Biberiye bitkinizi saksıda yetiştirmek isterseniz seçeceğiniz saksının boyutunun, bitki boyutundan iki katı büyüklüğünde olmalıdır. Çünkü bitki kazık kök yaptığından, rahat gelişebilmek adına bitki geniş saksı içerisinde yetiştirilmelidir.

6- Biberiye yetiştireceğiniz saksının alt tarafında mutlaka delik olmalıdır. Biberiyede drenaj önemlidir. Saksı içerisinde biriken su zamanla bitki köklerinin çürümesine neden olur.

7- Bahçede yetiştireceğiniz biberiye bitkisine geniş yer açın. İlk yıllarda boyuna gelişen bitki sonraki zamanlarda yayılarak ve genişleyerek büyüme göstermektedir.

8- Biberiye bitkisi sinek ve kötü koku önleyici özelliği vardır. Bu nedenle güzel kokmasını istediğiniz yerde, yetiştirebilirsiniz.

9- Biberiye bitkileri budanmaktan çok hoşlanır. Budamayı ilkbahar ve yaz mevsimlerinde rahatlıkla yapabilirsiniz. Budamada elde ettiğiniz biberiye dallarını; ister üretimde isterde baharat olarak kullanabilirsiniz.

10- Baharat olarak kullanmak istediğiniz biberiye dallarını uygun boyutlarda küçük parçalara ayırın. Temiz bir örtü üzerine serin ve güneş ışığı altında 2-3-4 saat bekletin. Biberiyenin kuruluk durumuna göre bekletme işini birkaç gün daha sürdürebilirsiniz.

11- Gerek mutfaklarda, gerek kozmetik sektöründe oldukça tercih edilen biberiye bitkisinin çicekleri de kokulu olup ilkbahar mevsiminde mor-lila renklerinde küçük boyutta ortaya çıkar.

Huzur, Mutluluk ve Sevgi etrafınızı sımsıkı sarması dileğimle………..

YÜKSEK PEYZAJ MİMARI////ÖZLEM ÖZDEMİR TAŞ

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 157
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 59
Kayıt tarihi
: 11.04.16
 
 

*PEYZAJ MİMARI *DÜZCE UNIVERSITESI/FEN BILIMLERI ENSTİTÜSÜ-YUKSEK PEYZAJ MIMARI *ABANT İZZET BAYSAL..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster