Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ağustos '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
6005
 

Bibliyoterapi

Bibliyoterapi
 

Bibliyoterapi; yani kitaplarla terapi bireylere problemlerini çözme, kendini tanıma gibi konularda masal, öykü, deneme gibi edebiyat eserlerinden yararlanmalarını sağlayan bir sürecin adı olarak tanımlanabilir. Burada sadece kitap okuyarak değil kitap ile bir etkileşime girmek de önemlidir.

Örneğin; masaldaki kahraman veya onun başına gelen bir olay ile benzeşim-özdeşim kurmak bibliyoterapinin ilk basamağıdır. Kitap okumanın ruhsal olaylardaki iyileştirici etkisi, kişisel gelişime olan katkısı ilk medeniyetlerden günümüze değin bilinir ve uygulanır.

Günümüzde bir uzman psikolojik danışman ile birlikte uygulanan bibliyoterapinin belli başlı özellikleri şunlardır:

1. Çocuğun yaşadığı sorunlara uygun kitabı seçme.

2. Kitabı doğru zamanda seçme ve okumasına başlama.

3. Öyküdeki kahramanla benzer sorunları yaşadığını çocuğa aktarma, kişilik özelliklerini anlatma ve özdeşim kurmasını sağlamak terapinin ilk aşamasıdır.

4. En önemlisi yaşanan sorunları kabul etme ve üzerinde çalışmaktır. Kitaptaki olaylarla kendi yaşamındaki olayları bütünleştirip duygularını anlayabilen çocuğun sorunlu olduğu noktada kendini görüp tanıması, iyileştirmeyi kabul etmesiyle terapi amacına ulaşmış olur.

Saygılarımla,

Aylin Atasagun

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Büyükler için de iyi olur bu yöntem. Hatta hangi soruna hangi kitabın iyi geleceğini de yazsanız keşke. Gerçi yazınızdan anladığıma göre bir yardım alınması gerekiyor kitap seçmek için. Aklıma şu soru da geldi. O zaman yardım eden uzmanlar piyasadaki bütün kitapları okuyor mu yani? O da meslek sırrı mı yoksa?:)

ol 
 05.10.2008 23:30
Cevap :
merhaba, uzman kişilerden elbette yardım alınması gerekiyor. hangi kitabı kimin okuyacağına karar verilmesi ise konuyla ilgili olarak; yine uzmanların kültürel ve mesleki alt yapısıyla gelen öneriler yer alıyor. yani bir kitap uzman psikologun önerisiyle birlikte kontrollü olarak okutuluyor. edebiyat derslerinde okunup anlatılan ders ödevlerinden farkı, kahramanın veya öykünün "danışan" ile birebir ilgisinin olması... selamlar  06.10.2008 21:40
 

Çok güzel bir yazıydı. Çok bilgilendirici. Şu aptal kutusu Tv'yi az kullanabilse herkes, herşey o kadar güzel olacak ki. Kitap okunacak, sohbet edilecek... Öğretmenlik yapıyorsanız en sevgili öğretmenlerisiniz sanırım. Ya da bir anneyseniz çocuğunuz varsa çok şanslı... Sevgiler...

Ersin Yalın 
 06.08.2007 10:42
Cevap :
ERsin bey, güzel sözleriniz için teşekkür ederim.  06.08.2007 13:55
 

Bence bahsetdiğiniz bu yöntem sadece küçükler için değil her insan için geçerli olabilir. Siz yazınca hemen kendi yaşantımda çok büyük etkisi olan iki kitap geldi aklıma. Vedat Türkali'nin Bir gün tek başına ve Radi Fiş'in Bende halimce Bedrettinem adlı kitapları. Yazınızda bahsettiğiniz gibi bir etkileşim ve yaşantımda bir yönlendirme yapmıştım farkında olmadan kendi kendimi yönlendirmişim demekki. Güzel ve faydalı yazılarınızı takip ediyorum. Sevgi ve saygılarımla.

kartal0634 
 05.08.2007 21:37
Cevap :
çok teşekkür ederim yorumunuz için  05.08.2007 22:36
 

Merhaba, 5yaşında kızımın davranışlarını değiştirebilmek için nasıl bir kitap okumalıyım. tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler...:)

deniz rüzgarı 
 05.08.2007 17:35
Cevap :
bu hangi davranışlarınızı değiştirmek istediğinize bağlı olarak değişir. nazan hanım isterseniz aylincaliskan7@gmail.com dan bana ulaşırsanız size daha çok yardımcı olabilirim. sevgiler  05.08.2007 20:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 53
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 30
Ort. okunma sayısı
: 4773
Kayıt tarihi
: 07.07.07
 
 

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Programları ve Öğretim Bölümünden mezun oldu. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster