Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Aralık '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
187
 

Bıçak kemiğe yaklaştı

Bıçak kemiğe yaklaştı
 

İlk olarak, belediyelere ait reklam panolarındaki mayo reklamlarında bikinili mankenler var diye reklamlar kaldırıldı. Ardından belediyeler, içkili mekanlara (Restaurant, içkili çay bahçeleri gibi…), ya kapatma cezası verdi, ya da içki servislerini sonlandırmaları talimatı... Son olarak da, İstanbul’da bir belediye otobüsü, İmam Hatip Lisesi’nin öğrencilerini okullarına götürmek amaçlı servis aracı olarak kullanıldı. Kim bilir, daha neler oldu da, haberimiz yok! Ya da kim bilir daha neler olacak da, biz hala sessizce beklemeye devam ediyoruz.


Yukarıda belirttiğim olayların üçü de, AKP iktidara geldikten sonra, bu ülkede yaşandı. Tabii bunlar, sadece basına yansıyan olaylar. Kim bilir basına yansımayan ve birçok kişinin de bihaber olduğu, bunlara benzer kaç olay daha yaşanmıştır?


Bu ülkede yaşananlara çoğu zaman anlam veremiyorum. Fakat beni asıl şaşırtan; insanların, yaşanan bu ayrımcılığa ses çıkartmamaları, tepkisiz kalmaları. Belediyeye ait bir belediye otobüsü, halkın hizmeti için, toplu taşıma aracı olarak kullanılır. İnsanlar, belediyenin bu hizmetinden faydalanırken, ücret öderler. Ayrıca her belediye otobüsünün önceden belirlenmiş bir güzergâhı vardır ve otobüs şoförü, bu güzergâhtan sapamaz. Yani belediye otobüsleri, belirli kurallara göre, belirli amaçlara yönelik hizmetler için kullanılırlar. Belediye otobüsleri, kişilerin keyfi amaçları için, keyfi bir şekilde, ticari taksi gibi kullanılamazlar. Hele ki, okul servisi olarak asla kullanılmamalıdırlar.


Fakat, AKP’li Belediye Başkanlarının yönettiği il ve ilçe belediyelerinde karşılaşılan bu sorunlar, neden başka bir siyasi parti Belediye Başkanının yönettiği bir il veya ilçede yaşanmıyor?


Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN, “30 yıl öncede kalmadım; değiştim, değişerek geliştim.” sözünü 2005 yılında söylemişti. Milli Görüş çizgisinden gelen Başbakan, değiştiğini, geliştiğini ve geçmişte kalmadığını söylemesine rağmen; AKP’li belediye başkanlarının bu yaptıkları AKP’yi ve dolayısıyla Başbakanı bağlamaz mı? Bir lider, lideri olduğu oluşumun vizyonudur. Grup içinde bir kimsenin yaptığı herhangi bir yanlış, hele ki bir siyasi parti söz konusu ise, ilk bağlamda yanlışı yapan kişiyi bağlar; ama grup liderini de yakından alakadar eder. Burada da, belediye başkanlarının yaptığı yanlışlar, ilk olarak kendilerini bağlar; fakat bunun yanında bünyesinde bulundukları siyasi partiyi ve o siyasi partinin genel başkanını da sorumlu kılabilir.


İmam Hatip Lisesi kız öğrencilerine, servis aracı olarak belediye otobüsü tahsis etmek, AKP’nin siyasi felsefesini açıklayabilecek bir kanıt olabilir. Bu ülke insanları, 28 Şubat süreci öncesinde de Refah Partisi Lideri Sayın Necmettin ERBAKAN’ın, Başbakanlık Konutunda tarikat şeyhlerine iftar yemeği verdiğini unutmadı. Aynı siyasi çizgiden gelen Başbakan ERDOĞAN da, belediyelerin bu yaptıklarına göz yummamalı. Başbakan, bu ve buna benzer olaylara göz yummayarak, 30 yıl geride kalmadığını, değiştiğini bu insanlara göstermelidir.


Türbanlı öğrencilere haksızlık yapıldığı, üniversitelere türban takarak öğrencilerin girmelerinin yasak olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Türban, eğer bir siyasi sembol olarak kullanılacaksa, üniversitelerde türbanın varlığına ben de karşı çıkarım. Ancak demokrasinin yaşandığı bir ülke de, bilim yuvaları olması gereken yerlere, üniversitelere, kılık-kıyafetlerinden dolayı öğrencilerin alınmamalarına da karşıyım. Bunların her ikisi de ayrımcılıktır, eşitsizliktir.


AKP, seçimlerden önce, eşitsizlikten yakınarak, türbanlı öğrencilerin üniversiteye alınmamalarını eleştiriyor; fakat iktidara geldikten sonra İmamhatip Lisesi kız öğrencilerine belediye otobüsünü servis aracı olarak tahsis edebiliyor. Tamam, birinci olay eşitsizlik; peki ya ikinci olay? Hem eşitsizlikten dem vuruyorsun, hem de gücü eline geçirdiğinde eşitsizce hareket ediyorsun. Din, iman, şükür kelimelerini ağzından düşürmediğin sürece, iktidardan da düşmezsin zaten. Bu sebeplerden dolayı da, insanlar kolay kolay sana ses çıkarmazlar. Ama ses çıkaran birileri mutlaka olacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 49
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 1009
Kayıt tarihi
: 10.12.07
 
 

Karadeniz Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Kitap okumayı, yazı yazmay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster