Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Temmuz '11

 
Kategori
Yolculuk
Okunma Sayısı
295
 

Biletini al, mağdur olma

Tatlı bir tesadüf; 22 Mayıs 2011 tarihli İstikrar Sürsün Kayıt Dışı Büyüsün başlıklı yazımın ve öncesindeki İETT beyaz masa başvurumun ardından; 2 Temmuz 2011’den itibaren belediye otobüsü şoförlerince yapılan akbil satış uygulaması sonlandırıldı. 1 Temmuz 2011 tarihli Sabun Fabrikasından Geçer mi? başlıklı yazımda kendilerinin bu anlamda tebrik edilmeleri gerektiğini yazdığım gibi her iki yazımda da özel halk otobüslerinde ki kayıt dışı ekonominin de önüne geçilmesini beklediğimi yazmıştım. Aynı tatlı tesadüftir ki 13 Ağustos 2011 tarihinden itibaren özel halk otobüslerinde de nakit ödenerek bilet temini uygulamasının kaldırılacağı haberini aldım.

Her iki uygulama bazı yolcuları ilk zamanlarda müşkül duruma düşürecekse de zamanla yerli yerine oturacak ve alışkanlık kazanılacaktır. Doğru olanın yapıldığı kanaatindeyim. Kayıt dışı ekonominin önüne geçileceği bir tarafa özellikle son uygulama ile belediyenin kâra geçeceğini düşünüyorum. Zira özel halk otobüsleri “nakit ödenerek bilet temin edilen araçlar” olmaları gerekirken artık sadece nakit ödenen ancak bilet kesilmeyen araçlara dönmüşlerdi. İETT şoförlerinin kişi başı 0, 1 TL kârının yıllık toplamda 3 milyon TL eden tutarı göz önüne alınırsa özel halk otobüslerinde ki kayıt dışının oldukça büyük olduğu anlaşılır. Zira yolcunun ödediği 1, 65 TL’nin tamamı kâr, çünkü bilet kesilmiyor. Belediyenin ulaşımdan getirisi artarsa ona göre hizmeti de iyileşerek artacaktır.

İstanbullulara hayırlı olmasını diler, ek sefer konusunun da çözülmesini dilerim. Akşam otobüste sırt sırta yetmezmiş gibi birde yazın sıcağı vatandaşın teri. Of of of.

Yeri gelimşken yolculardan iki ricam olacak. Birincisi; yanımızda parfüm, deo hiç olmadı hacıyağı taşıyalım, otobüse binmeden sürünelim. Yeşil otobüslerde soğutucu sistem havalandırma vs güzelde körüklüde, özelde hiç çekilmiyor. İkinci ricama gelirsek gezmeye çıkanlar, otobüs ile seyahat edecekler ise lütfen dönüşlerini akşama bırakmasınlar. Hem çoluk çocuk kendilerine eziyet hem iş yorgunu vatanadaşa.

Bitirirken, son uygulamalar ile vatandaşın otobüste ödeyici arama sıkıntısını gidermek için esnafın bilet satışına daha fazla yönlendirilebileceğini düşünüyorum ki zannedersen bu konuda çalışılıyordur. Neredeyse her durağın kıyısında köşesinde bir büfe vb vardır. Yolcuda bilet yoksa, indirme-bindirme pozisyonunda ki ilk uygun duraktan bilet temin ettirilebilir. Bilet almak için yolcunun oyalandığı fark edilir ise gaza basılıp yola devam edilir. Şu ek sefer olayı için de çözüm çift katlı otobüs olabilir. Çift dediysem 4, 6 diyorum. 2 kat olsa yine yetmez, benden söylemesi. Körüklünün üstüne hurdalardan dört çerçeve üç beş koltuk… Camsızda olur üstü açık olsa da, serin serin gideriz..!? 


NOT: % 18 KDV ile % 25 ÖİV yetmedi birde telsiz kullanım ücreti ödeyeceğiz. Hükümet cep telefonları ile yaptığımız görüşmelerden aldığı % 43 vergiyi yetersiz buldu ve telsiz kullanım ücreti adı altında yıllık 13.2 TL daha alacak. Bizde seve seve vereceğiz. İstikrar sürüyor Türkiyem, öde bakalım! ibrahimay 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben Kayseri'de yaşamış biri olarak, nakit bilet uygulamasının olumsuz sonuçlarının daha fazla olacağını düşünüyorum. Tecrübelerime dayanaraktan, Kayseri'de insanlar bilet almamayı alışkanlık haline getirerek, "Durakta Alırım" diyerekten, otobüsün oyalanmasına sebep olmaktadır. Hele ki, İstanbul trafiğinde böyle bir uygulama yapılması, daracık sokakların da olduğu düşünülürse; trafiğin aksamasına ve otobüslerin geç kalmasına sebep olacaktır. Belediye otobüslerinde kart uygulamasını ben de haklı buluyorum ama Halk Otobüslerinde, nakit uygulama devam etse iyi olurdu. Otobüs bileti olmayan insanlar, aynı zamanda araç içinden biley alayım diyecekler. Belki de bu şekilde kötüye kullanım olacak, bilet atmadan otobüsten inenler olacaktır. Hangisi daha zararlı?..

Ferhat Yıldız 
 03.08.2011 22:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 391
Kayıt tarihi
: 06.03.11
 
 

1981 İstanbul doğumluyum ve İstanbul'da yaşıyorum. Tasarım ve Konstruksiyon Öğretmenliği mezunuyum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster