Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mayıs '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
732
 

Bilge Köyü katliamı: Allah Allah, hayret! Çok mu şaşırdınız?

Bilge Köyü katliamı: Allah Allah, hayret! Çok mu şaşırdınız?
 

Mardin’in Bilge köyünde (Zenqırt) akrabalar arası çekişme ve husumetten kaynaklanan saldırıda 44 kişinin birden katledilmesi hepimizi dehşete düşürdü. Aslında öyle olmadı; “dehşete düşmüş” gibi yaptık. Katliamın sansasyona çok uygun bir niteliği vardı; gazetelere tiraj, televizyonların haber bültenlerine reyting kazandırma imkânı vardı. O yüzden birinci sayfalar boydan boya, haber bültenleri baştan sona bu habere ayrıldı. Yoksa fırsatını bulduğunda herkesin ötekini gırtlağına sarılmaya hazır olduğu Türkiye gibi bir ülkede değil bir saldırıda 44 kişi, 144 kişi dahi öldürülmüş olsa fazla kimseyi şaşırtmaz.

Bakın bu ülkede emekli genelkurmay başkanları çıkıp bir zamanlar kendisiyle birlikte görev yapmış arkadaşlarının kendisini zehirlemeye çalıştığını, genelkurmay başkanlığına yükselmesini önlemek için hakkında kara propaganda yaptığını, yakınlarını takip ettirip aleyhinde malzeme bulmaya çalıştığını söylüyor ama kimse buna şaşırmıyor.

Bakın bu ülkede, evlerden, sokaktan, topraktan, denizden silah ve cephane fışkırıyor bazıları hiç şaşırmıyor.

Bakın bu ülkede eski jandarma genel komutanının kendi silah arkadaşları dâhil herkesi, her şeyi takip ettirip fişlediği ortaya çıkıyor birileri hiç şaşırmıyor.

Bakın bu ülkede darbe günlükleri ortaya çıkıyor; orada ne yapıldığı, nelerin yapılmasının tasarlandığı, “Genç Subaylar Rahatsız” türü manşetlerin hangi amaçla atıldığı yazılıyor ama bazıları hiç şaşırmıyor.

Bakın bu ülkede özgürlüğün, barışın, anti-militarizmin sesi olması gereken “sanatçı”lar açıkça darbe çığırtkanlığı yapıyor ama kimse şaşırmıyor.

Bakın bu ülkede her gün çocuk yaştaki kızlara onlarca kişinin tecavüz ettiği, fuhşa sürüklendiği haberleri çıkıyor ama kimse şoke olmuyor.

Riyakârlığı bırakalım; hepimiz biliyoruz ki, bu ülkede olan biten hiçbir şey aslında hiçbirimizi şaşırtmaz. Ne bir saldırıda 44 kişinin öldürülmesi ne de 14 yaşındaki kızlara babası - dedesi yaşındaki onlarca yetişkin erkeğin tecavüz etmesi…

Bu toplumun sinir uçları törpülendi; hassasiyetleri dağlandı; duyargaları köreltildi; değerleri yok edildi. Ve bunu düşmanlar değil, bizzat bu ülkeyi yönetenler yaptı. Halkını “iç düşman” olarak gören devlet zihniyeti yaptı. “Ordu Göreve” dövizleri altında utanmadan gösteri yapan profesörleri yaptı. Halkına küfreden “gazeteci-yazar”lar yaptı. Silah arkadaşına komplo düzenleyen muhteris generaller yaptı; onların sözcüsü gazeteler yaptı. Katilin eline bayrak tutuşturup onunla hatıra fotoğrafı çektiren polisi, jandarması yaptı. Katile türkü yakan türkücü bozuntusu yaptı.

Bu ülkede akıl, mantık, vicdan, empati süresiz tatile çıktı; kendini sürgün etti. Onlardan boşalan yere kin, düşmanlık, nefret ve öfke yerleşti. Zaten bu ülkeyi yönetenlerin arzusu ve amacı da buydu. Gücünü sınırlayacak her türlü merkezkaç kuvvetin, dinî, geleneksel, kadim, demokratik, hukuki ve sosyal değerin yok ederek tüm bireyleri kendi kalıbına yatırıp beyinsiz, yüreksiz kurşun askerler haline getirmekti… Kurucularının “Zenqırt” adını verip sakinlerinin yüzlerce yıl o isimle andığı köyün adını bir çırpıda “Bilge” yapmak da bu zihniyetin bir ürünüydü.

Zenqırt’ı Bilge’ye dönüştüren mantık, oradaki köylülerin en yakınlarını kurşuna dizmekten çekinmeyen birer ölüm makinesine dönüşmesinin de sorumlusudur. “Orda bir köy var uzakta /Gitmesek de görmesek de /O köy bizim köyümüzdür” diye onu kaderine terk eden, sonra PKK’ye karşı savaşsınlar diye eline silah tutuşturan devlet mantığı suçu “töre”ye yıkıp kendini temize çıkarmaya kalkıyor. Millet de şaşır”mış”, dehşete düş”müş”, üzül”müş” gibi yapıyor. İçimden bir his aslında hiç de öyle olmadığını söylüyor.
...


Foto: radikal.com.tr

Earlybird bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 431
Toplam yorum
: 4967
Toplam mesaj
: 287
Ort. okunma sayısı
: 3625
Kayıt tarihi
: 30.06.06
 
 

Anahtar kelimeler: Antep, İstanbul, Haziran, İkizler, Beşiktaş, MÜ İletişim Fakültesi, Gazetecilik. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster