Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Temmuz '07

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
379
 

Bilgi kirlenmesi

Bilgi kirlenmesi
 

Artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak; çünkü hayatımızda televizyon gibi bir canavar var.

Ülkemizde televizyon insanımızın yaşamının en önemli parçası haline geldi. Türkiye daha önceleri günde 3, 5 saat televizyon izlenilirliğiyle dünya ikincisiyken, şimdilerde günde 4 saatlik ortalamayla ilk sırada olan ABD’yi yakaladı ve korkarım pek yakında geçecek.

TV izlemede bu kadar ileri olan memleketimiz kitap okuma oranı açısından ise oldukça gerilerde. Bir Japon yılda ortalama 25 kitap okurken, 6 Türk’e bir kitap düşüyor ülkemizde.

Okumayan, sorgulamayan bir toplum başkaları tarafından çok çabuk yönlendirilebiliyor. Akşam sabah televizyona mahkûm olan halkımız televizyonda sunulan her bilgiyi salt gerçek olarak kabul ediyor ve kendisine sunulanı akıl süzgecinden geçirmeyi düşünmüyor. Bu sayede çoğu zaman medya bilgilendirme aracı olarak değil de; bilgisizlendirme aracı olarak kullanılıyor.

Bilgi kirlenmesi yaratarak, kamuoyunu çıkarları lehine kullanmak uluslar arası tekeller ve ABD için yeni bir durum değil. Medya dilde ve bilinçte kirlenmeler yaratarak bizi kendilerinin istediği gibi düşünen bireyler haline getirmeye çalışıyor. Bunda da istediği sonucu aldığı söylenebilir. Irak’a demokrasi götürme, Afganistan’a kalıcı özgürlük argümanları zihinlerimize kazınıyor. Bunlar konuyla ilgili verdiğimiz örnekler, bu örnekleri dilediğimiz kadar çoğaltabiliriz.

Televizyonların, gazetelerin yazdıklarını okurken eğer bir mantık süzgecinden geçirebilirsek, meselelere kendi bakış açımızla bakabilirsek o zaman kimse bilinçlerimizi kirletemez ve olaylara bakış açımıza yön veremez.

Televizyonu yaşamımızdan uzaklaştırabildiğimiz ölçüde özgürleşebiliriz. Bağımsız haber kaynaklarına ulaşabildiğimiz ve kitaplara zaman ayırabildiğimiz ölçüde bilgi sahibi olabiliriz. Bilginin mutlak bir güç olduğu ilkesinden hareketle kitapla haşır neşir olabileceğimiz günler dileğiyle...

Mutlu günler…

Yücel ÖZMEN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Araştırmak, düşünmek, analiz etmek enerji ve birikim isteyen uğraşlar.. Oysa tv "hazırlop" makinası.. Tam bizim toplumumuza göre.. Yazdıklarınıza kesinlikle katılıyorum.. Sevgiyle kalın..

Serdar Özdemir 
 02.07.2007 12:06
Cevap :
Teşekkürler yorumunuz için Serdar Bey, sevgi ile kalın...  02.07.2007 14:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 46
Toplam yorum
: 66
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 1975
Kayıt tarihi
: 01.07.07
 
 

Edebiyat ilgi alanım... Şiir, kitaplar, denemeler ve lezzet durakları hakkında benim de bir çift ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster