Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Şubat '21

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
119
 

Bilgi mutlu eder mi?

Bilgi mutlu eder mi?

Zor bir soru. 

Peki hiç düşündünüz mi neden herşeyi bilmek isteriz?

Çünkü insan bilmediği şeylerden korkar, bilince daha güvende, daha iyi olacağını düşünür.

Bilgi devamlı değişen bir şeydir. Bazen çok bilince daha mutlu olacağımızı düşünürüz. Bir konu hakkında eskiden kütüphanelerde kitap, ansiklopedi karıştırırdık, şimdi hayatımıza google girdi. Tüm bilgiler bizim bir tık uzağımızda, bilgiye birkaç saniyede ulaşabiliyoruz. Ama şimdi başka bir sorun var, ulaştığımız bilgi bizi mutlu etmiyor. Karıştırdıkça, öğrendikçe daha bir mutsuz oluyoruz.  

Bilgi bir güçtür aslında. Büyük bir güç de diyebiliriz. Vefatından önce ilkokul mezunu, zengin insanımız  ülkenin ekonomik durumu hakkında yorumlarda bulunuyordu, güçlü olduğu için dinleniyordu.   

Bilgi mutluluk getirseydi, birden fazla üniversite bitirmis, master yapmis, genel kültürü çok iyi olup gündem hakkinda her seyi bilen biri mi daha mutlu olmasını beklerdik. Ama sorunları olanlar genelde bu insanlar. Daha bilgili, üniversite bitirmiş insanlar yuvalarını  daha çok yıkıyorlar. Hastanelerin psikiatri kliniklerine onların daha az gelmesi beklenirken, daha çok geliyorlar.

Bunu Matrix filminde de görmüştüm. Filmin bir yerinde “Ignorance is bliss=cehalet mutluluktur” şeklinde bir cümle geçiyordu.

İnsanın mutlu olması her zaman kolay olmuyor. Mesela çok parası olan, her istediği evi alan, her istediği arabayı alan zengin olan kişilerin mutlu olduğunu düşünürüz, biz de onlar gibi olmak isteriz. Gerçekte böyle değildir. O kişilerinde kendine göre sorunları, mutsuzlukları, kendilerine ait sorunları vardır. Yan, işin özü, para varlık  her zaman mutlu etmez.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bilgi mutlu eder... Bilen insan ilerisini görür ve ona göre davranır... Bu da insanı korunaklı kılar... Kurunaklılık mutluluk sağlar... Selamlar...

Halil Güven (Sökeli) 
 16.02.2021 11:52
Cevap :
Teşekkürler ilginiz için  14.03.2021 15:33
 

kesinlikle mutlu etmez...düşüncelerinize katılıyorum

jale kasap 
 15.02.2021 11:40
Cevap :
Bence de teşekkürler,  14.03.2021 15:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 682
Toplam yorum
: 1696
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2732
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster