Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mart '07

 
Kategori
Sivil Toplum
Okunma Sayısı
2347
 

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak(2)

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak(2)
 

‘ Post Kavgası ’ ve THK’ ya ilişkin bilgilendirme yazısının ikincisini bu gün yazıyorum. Üçüncü ve son bölümünü de çarşamba günü yazıp bu konuyu şimdilik kapatmak istiyorum. Üçüncü yazımda Büyük Kurtarıcı Mustafa Kemal Atatürk’ ün 1935 yılında, ‘ Post Kavgası’ nı ’ anlattığı bir konuşmasını, virgülüne dokunmadan size aktaracağım.

Evet Türk Hava Kurumu yasaların tanıdığı yetki ile kurban derilerinin toplanması ve değerlendirmesi görevini yapıyor. Bunun yanında isteyen yurttaşlarımızın fitre ve zekat bağışlarını da kabul ediyor. Bu yollarla toplanan gelirler ne oluyor? Öncelikle bunu açıklayarak başlamak istiyorum. Kurban derisi, fitre ve zekat gelirlerinin %50’ sini, bu gelirlerin toplandığı il ya da ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına, bilinen adıyla o gelirin elde edildiği il ya da ilçedeki FAK-FUK FON’larına veriyor. Yanlış okumadınız sağladığı gelirlerin tam yarısını bu vakfa aktarıyor. Bir yurt gezimizde, bir Kaymakamımıza Türk Hava Kurumu’nun o ilçedeki şubesi tarafından ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ne kadar gelir aktarıldığını sormuştum. Aldığım yanıt bu miktarın 10.000.- YTL civarında olduğu idi. Daha sonra söz konusu vakfın diğer yasal gelirlerinin ne kadar olduğunu öğrenmek istediğimde, duyduğum miktara inanamadım. yaklaşık; 1.500.000.- YTL olduğunu söylüyordu Kaymakam Bey. Yani , THK şubesinin verdiği miktarın 150 katını diğer gelir kaynakları ile sağlıyor ve THK şubesinin sağladığı miktar, o yer için çokta anlamlı bir rakamı bulmuyor. Ama THK, ülkemizdeki tüm il ve ilçelerdeki vakıflara yaptığı ödemelerle, gelirlerinin %50’sini aktarmış oluyor.

Gelirlerinin %50’ sini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına aktaran THK’ nın paylaşma sorumluluğu bu kadarla da kalmıyor. Elde ettiği gelirlerin %4’ünü; Türkiye Kızılay Derneğine, %3’ ünü Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’ na, %3’ünü de Diyanet İşleri Başkanlığı Vakfına aktarıyor. Bu hesaplamanın da ortaya koyduğu gibi, THK’ ya bu gelirlerin sadece %40’ ı ve toplama sorumluluğu ile malum çevrelerin saldırılarına karşı durma kararlılığı kalıyor. Paydaşlarımızın bir türlü alamadığımız destekleri ve kurban bayramlarında toplama yetkisi olmayanların, söz konusu derilerin %60’ a varan bir bölümünü toplamalarını bu hesaplamalara dâhil etmiyorum.

THK, çok uzun yıllardır üzerinde fırtınalar kopartılmaya çalışılan, bu ‘Post Kavgası’ndan sağladığı ve yukarıda paylaşımını anlattığım bu gelirleri ile ne yapıyor ya da neler yapmış; öncelikle, Türk Havacılık Sanayii ne öncülük etme görevini eksiksiz olarak yerine getirmiş. Bu konuyu önceki yazımda anlatmıştım. Bunun dışında, tam 1.503 kişiye pilotluk eğitimi vermiş ve bu eğitimi vermeye devam ediyor. Şu anda Türk Hava Yolları A.Ş. ne daha önce de olduğu gibi pilot yetiştirme eğitimini sürdürüyor. 924 kişinin Pilot Lisanslarının yenileme eğitimini verdiği gibi, bu etkinliği de devam ediyor. 35.181 kişi sivil, 10.012 kişi Türk Silahlı Kuvvetleri Personeli olmak üzere; toplam; 49.993 kişiye paraşütçülük eğitimi, 1.866 sivil, 4.598’i TSK personeli olan, 6.464 kişiye planör eğitimi ve Planör Pilotluk Lisansı, 49.608 sivil, 385 TSK personeline Model Uçak Eğitimi, havacılığın yeni branşlarından olan, Yelken Kanat Pilotluğu Eğitimini; 409 kişiye, Yamaç Paraşütü Pilotluğu Eğitimini;1.557 kişiye, Balon Pilotluğu Eğitimini ise 40 kişiye vererek, 105.159 kişiyi havacı olarak yetiştirmiştir. (Bu toplam rakama pilot lisansı yenilenenler dâhil edilmemiştir).

Envanterindeki uçaklarla 1955 yılından itibaren, trilyonlarca kilometre karelik tarım alanlarında, havadan hububat zararlıları ve zeytin çiçeği sineği mücadelesine katılmış ve ülke ekonomisine katkı sağlamıştır. 1985 yılında başlayan ve orman yangınlarının havadan söndürülmesi çalışmaları halen devam etmekte olup; 2.083 orman yangınına havadan müdahale ettiği uçakları ile 15.781 saat yangın söndürme uçuşu yapılmıştır. Ne yazık ki bu yangın söndürme çalışmaları sırasında yedi adet M–18 (Su Atar), bir tanede C–206(Yangın Keşif) uçağımız düşmüş ve yedi Pilotumuz Şehit olmuştur. Ruhları şad olsun. Yurt sevgileri ve Havacılık aşkları yolumuzu aydınlatsın. 1988 yılında, Çanakkale Orman Yangınında; Ahmet Turanlı Uluğ, 1989, İzmir Orman Yangınında Zamir Koşar, 1991, İzmir Orman Yangınında; Günay Tunca, 1995 Yangın Söndürme Eğitiminde; Serhan Uzun, 1996, İzmir Orman Yangınında; Saffet Keven, 1996, İstanbul Orman Yangınında; Melih Sakin, 2003, İzmir Orman Yangınında; Selim Yıldız kendi yaşamlarını hiçe sayarak, hayatlarının baharında bu ülkenin ormanları ve toplumun geleceği için o cehennem alevlerini andıran yangınları söndürmeye çalışırken şehit olmuşlardır. Orman yangınlarında kaybettiğimiz 7 adet M-18(Su Atar) ve 1 adet C-206 (Yangın Keşif) uçağımızın THK’ya mal oluş fiyatları toplamı 1.525.000.- ABD Dolarıdır. Şehitlerimizin kaybını ölçecek ekonomik bir bedel var mıdır?

Günümüzde, yaşamsal önemi tartışmasız olan organ nakillerinin gerçekleşmesi çabasında, güvenli ve hızlı taşımacılık avantajı nedeniyle; yüzlerce organın havadan taşınması görevinin yapılması, Hava Fotoğrafçılığı gibi görevler ise şu anda aklıma geliverenlerden.

İşte THK kurban derisi ve fitre, zekât toplayarak sağladığı ve %60’ını paydaşlarına verdiği gelirleri ile bunları yapmış ve yapmaya devam ediyor. Sağladığı istihdam ve katma değerleri de göz ardı etmemeli diye düşünüyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Onların diğer gelirleri yanında bu pay devede kulaksa neden onlar bize:THK'na katkıda bulunmuyor. Üstelik orman yangınları konusunda bu kadar çaresizken;bozulan doğal dengeyi ve küresel ısınmayı düşündüğümüzde, evlatlarımızın "geleceği" söz konusuyken. Bir yolu yok mu dersiniz?

derinmavi.. 
 02.05.2008 16:01
 

Önelikle kamuoyunu bu konuda bilgilendiğiniz için teşekkür ederim.Öyleki sadece kurban bayramlarında deri kavgası ile gündeme gelen THK Bu konuda oluşan kamuoyunda dahi bahsi geçen gelirin yarıdan fazlasını paydaş kurumlara dağıtmakta olduğu bilinmemektedir.Bu konuda yazılarınzın devam etmesi dileklerimle...

Ersel ÖZKAN 
 07.03.2007 15:55
Cevap :
Sayın Ersel Özkan, Kamuoyu'nun bilmemesi için ellerinden geleni ardına bırakmayanları yazmıştım. Bunlar gri propagandayı, örnek aldıkları Naziler kadar iyi kullanıyorlar. Sizin gibi havacılığa gönül vermiş ve yüzlerce öğrenci yetiştirmiş kahraman havacılarımız da bu kavgada elinizden geleni yapıyorsunuz. Ama, demek ki yetmiyor. Daha çok mücadeleye gereksinimiz var. Saygılarımla  07.03.2007 16:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 182
Toplam yorum
: 1287
Toplam mesaj
: 348
Ort. okunma sayısı
: 2333
Kayıt tarihi
: 29.01.07
 
 

10 Kasım 1954 tarihinde doğdum. Sosyal Hizmet Uzmanıyım. Pilotum. (ultralight licence no:151)..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster