Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Haziran '12

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
258
 

Bilgi toplumu

Bilgi toplumu
 

Farkında mıyız bilemiyorum ama mevcut eğitimin temel amacı, nitelikli tüketiciler oluşturmaktır. Yani eğitimin gelişimini tanımlayan "yöneticiler", aynı zamanda eğitimin hedeflerini ve finansmanı da belirliyorlar.

Eğitim, seçkinci ve eşitlikçi olmak üzere iki tipe ayrılmış durumdadır. İlki, bir anlamda zenginler ve yöneticiler için özel okullar ve üniversiteler sistemidir. İlke olarak, dünyanın gelecek liderlerini, topluma etkisi olan "sosyal açıdan önemli”  kişileri "yapılandırmayı" hedefler, böylece “ulusal elit” oluşur. İkincisi, eşitlikçi sistemdir, toplumun diğer insanlarını oluşturur; bu başarıyla yönetilebilir bir kitledir. Böylece, eğitim ayrımı, toplumda giderek derinleşen tabakalaşmaya yol açar.

Neden çocuklarımızı okula gitmeye mecbur bırakıyoruz, neden onları bunu yapmaya zorluyoruz? Çocuklar henüz yaşadıkları dünyayı ve bu dünyanın nasıl çalıştığını anlamıyorlar. Biz ise onları, toplumda var olmak, bireysel başarı elde etmek, bilgili, eğitimli ve akıllı olmak için verilen bilgilerle dolduruyoruz. Kısacası, eğitimi, “para nasıl kazanılır” düşüncesine göre uyguluyoruz.

Bilimsel ve teknik ilerleme sonucunda oluşan ekonomik gelişme modeline göre,  “kâr etmek” yaşamın temel amacı olmuştur. Bu virüs aynı zamanda okullara ve üniversitelere de bulaşmıştır. Üniversite, bir zamanlar toplumda önemli bir sosyal rol oynarken, günümüzde asıl amacı kâr etmek olan bir iş kurumu haline gelmiştir.

Bugün yönümüzü şaşırmış durumdayız. Yaşam tarzımız değişti. Bilgi, asıl bağlayıcı unsur oldu. Ancak kurumlar aynı kalmıştır, zamanın koşullarına uymamaktan dolayı da en kötü şeylerin ürediği yerler haline gelmiştir: uyuşturucu, şiddet, aşağılama vb. Bu nedenle, birçok enstitü ve üniversite mezunu, bugün daha düşük koşullara sahiptirler.

Hayatımıza ve dünyaya dair daha bilinçli konuşabilmemiz için, insanlığın gelişim sürecinin yönünü ve amacını, ilerleme ve gerilemenin koşullarını, yaşamın ak ve kara yanlarını açıklayan bilgilere sahip olmamız gerekmektedir. Temel olarak doğa bilimini ve buna ek olarak da kendi doğamızı ve özümüzü öğrenmeye ihtiyacımız var. Ayrıca, bizim de içinde var olduğumuz sistemin nasıl çalıştığını öğrenmemiz gerekiyor: onun tüm programını ve iletişimini görmek, aramızda ne tür ilişkiler olduğunu bilmek, neyi değiştirme gücüne sahip olduğumuzu ya da olmadığımızı anlamak. Böyle bir oluşum, bütünlük demektir, çünkü bizi birbirimize bir bütün olarak bağlar. Ancak, egomuz bu tür bir bağlantıya karşıdır. Bu yüzden, ilgi alanımızda olmayan, dar ve sınırlı bir eğitim gelişiyor. Bu eğitimin "değirmen taşları" her birimizi ezerek, bizi doğanın genel yasalarının nasıl çalıştığını öğrenmekten uzaklaştırıyor ve benmerkezci yapıyor.

Biz sadece, yaşadığımız bu dünyayı hangi gerçeklerin döndürdüğünü anlamak üzere değişebiliriz. Bu nedenle eğitim, başarı ve kişisel kazanca odaklı olmamalıdır, insanlara temel dünya bilgisini, doğanın yasalarını ve özelliklerini, gelişimini ve amacını vermelidir. Böyle bir eğitim, insanı doğa ile uyum içinde olan ve iyi bir hayat için gerekli bilgileri diğerleriyle paylaşan bir kişi yapar. O zaman eğitim, seçkinci olmak yerine, genele fayda sağlar hale gelir.

Hepimiz küresel krizin varlığını ortak olarak hissetmekteyiz.Sanki doğa, kasten hayatlarımızı zorlaştırıyor ve bizi onun "istediği" noktaya götürmeye çalışıyor: "Ne yapmak lazım?" sorusunu sorma noktasına. Ancak, günlük tüketim kargaşasında, biz kendi kendimize bu soruyu sormuyoruz, bu soru hemen ortaya çıkmıyor. Kişi iyi bir durumdayken bu soru nasıl ortaya çıksın? Bu nedenle kriz dalga dalga geliyor. Bir tanesi birkaç insanı düşündürtüyor, bir başkası binlercesini, bir üçüncüsü ise milyonlarcasını. Yakında milyarlarca insan alarma geçecektir.

Biz inatla, mevcut eğitim sistemini kalıcı kılmak istiyor ve onu “daha fazla elde etme” yolları üzerinden devam ettirmeye çalışıyoruz, çünkü biz buna  alışığız. Ancak, bu eskimiş olan sistemi tamir edecek kişileri yetiştirmek için, bütünsel eğitim sistemi gerekmektedir.

Bilim adamları ve sosyologlar, önümüzdeki dönem için, tüketimi “gerektiği kadar” seviyesine indirme önerisini yapıyorlar, ama kişi, kendinde mevcut olan “bu gerekli” arzusu ile ne yapabilir? Nasıl kendine "yeter artık" diyebilir? Mevcut yetiştiriliş şeklimiz düşünüldüğünde,  bu pek mümkün görünmüyor. Ancak kişi, yaşamın anlamını ve amacını öğrenmeyi arzularsa ve yaşamın hangi yasalar tarafından yönetildiğini anlamayı talep ederse, her şey değişebilir. Sadece, dünyanın ve insanlığın  bugün içinde bulunduğu küresel koşulları inceleyerek oluşturulan bütünsel eğitim yaklaşımı, yeni bir insan toplumu yaratma potansiyeline sahiptir ve insanın yaptığı eylemleri ve davranışları doğanın yasaları ile uzlaştırabilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Saygı ile.. Kimi bilginler, toplumsal oluşumu üç aşamada incelemiş: I) Tarım Toplumu II) Sanayi Toplumu III) Bilgi Toplumu. Bu oluşumu, şöyle somutlaştıra-biliriz: I) TARIM TOPLUMU: Böylesi toplumlarda zorbalık egemendir. Söz gelişi fırın önünde ekmek kuyruğu mu var; seninki yumruğuyla en öndekini arka sıraya razı eder. II) SANAYİ TOPLUMU: Sermaye egemendir. Ön sırada bekleyeni, para vererek arka sıraya razı eder. III) BİLGİ TOPLUMU: Hukuk egemendir; önce gelen sırasını alır. Herkes saygılıdır. Bu güzel makalede görülüyor ki insanımız, 'nitelikli tüketici' olmak ve 'kazanmak' virüsüyle kokuşmuş bir eğitim sisteminin pençesinde. nadir.sener@hotmail.com. *Nadir ŞENER HATUNOĞLU: matematikçi- bilim uzmanı*

Nadir Şener Hatunoglu 
 06.06.2012 20:24
Cevap :
umarım insanlık, doğanın ona bahşettiği insan olmanın öz değerlerini idrak ederek bu hastalıklı sistemin pençesinden kurtulma cesaretini ve becerisini gösterir. Sevgiyle...  08.06.2012 9:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 78
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 403
Kayıt tarihi
: 01.11.11
 
 

Yaşam yolculuğu hepimizi farklı duraklarda indiriyor. Bu duraklara varmak için çeşitli eğitimler ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster