Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Haziran '06

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
449
 

Bilginin paylaşılmasından yanayım

Bilim aydın bir şuur ve açık düşünüşle ferde fikri olgunluk edinmiş bir kişilik kazandırır. Boyutsuz uzayda, yerde ve gökte ne varsa, tabiat ve nesnenin gerçeği bizleri bilgin kılar. Aç olarak dünyaya gelen fert, ruhi açlığını bilgiyle doyurur. Bilgi değişen ve değişimin içindeki devamlılığı kavramiş ruh gibidir. Ruhun gıdası, aşk ve sevgi olduğu gibi gideceği yer de Tanrıdır.

İlim, gerceği menşe`inden seyiredip düşünerek, bilgiyi iyle nasıl paylaştığını nazarı dikkate alır. Bilgi, hakikati kaplayan manaya sevgiyle bakarak, ilişki kurmaya cesaretlendirip, zihni olgunluğa yönlendirir.

İnsan evladı düşünen aydın bir kişi olarak, önce kendi varlığının sorumluluğunu hisseder. Kendimizi, çevremizi ve bizi kuşatan maddi, manevi değerleri, etkisi altında kaldığımız olayları, davranış biçimlerini çözüp inclemek isteriz. İnsan denen varlık bebeklikten başlayarak, dış ortamın değişen şartları karşısında, kendi iç ortamını belli sınırlar içinde sabit tutmaya çalışırak aydinlanir.

Gündelik yaşantılarımız şimdi-merkezlidir, “her şeyin kalıplaşmış bir bütün” içinde var olduğu söylenen bir biçim, tıpkı “Zaman içinde An-ı“ yaşadığımızın farkında olmayışımız gibi. Modern bilim öncelikle gündüz ile tanımlanan sözel ve mantıksal biçim üzerinde yoğunlaşmiştir. Eger bilim adamlari bildiklerini bizlerle paylasmamis olsalardi, karanliklarin en koyusunada zifiri karanligin girdabinda yok olup gidecegimizi sanirdik.

Iletisimin altin cagini yasadigi devrimizde, ilkel atalarimizdan daha cok sansli oldugumuzu kabul etmeliyiz. Milliyet`in bilgi ve iletisim adina internet ortaminda saglamis oldugu bu firsatin, bilgi akisi ve iletimi acisindan iyi degerlendirilmesinden yana oldugumu belirtmek isterim....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 65
Toplam yorum
: 50
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 2928
Kayıt tarihi
: 21.06.06
 
 

Sosyal Bilimler Fakültesi Sosyoloji bölümü  terk. Hollanda'da ikamet etmekte. Hollanda'da ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster