Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Nisan '20

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
67
 

Bilginin sağlığı

Bilgi nedir? Bilgi ne içindir? Nasıl bir bilgi? Bilgi ne işi yarar? Hangi amaçla kullanılır?

Bilgi, bilen varlık özne ile bilinen varlık nesne arasında kurulan ilişkiden doğan ürüne verilen addır.

“Bilgi çağı” olarak ifade edilen, bilginin gücünden, erdeminden söz edilen bir çağda nasıl bir bilgi?

Silah yapımından, her türlü teknolojik araç üretimine, yaşamı kolaylaştırıp, hızlandıran, hastalıkları iyileştiren, ömrü uzatan, insanı daha sağlıklı ve cesur kılan, hayattan alınacak keyifleri çoğaltan, yoğunlaştıran günübirlik sorunları çözmeye yönelik bilgi mi?

Bilgi insanın mutluluğunu amaçlıyorsa! Dünyada bunca sorun ve acı niye var? Kullanılan bilgi eksik mi, yetersiz mi, sağlıksız mı?

İnsanlığı yok etmeye yönelik tüm kazanılmış insanlık değerlerini aşan bilgi ile uygun ilişki kurulursa insana zara vermez. Kaldı ki hiçbir bilgi kendi başına sağlıksız değildir. Ki bu sorun bilgi ile ilişkili ta akademik hayatın köklerinde yatıyor. Hırsızlık, intihal, plagiarism denilen şey bilginin çalı çırpılması ile başlıyor.

Peki bilginin sağlığını nasıl koruyabiliriz?

Diploma almak, akıllı ya da bilgili görünmek, para kazanmak, meslek sahibi olmak için mi bilgi? Salt bilgi sağlıksız ve zararsız değilse onu kim bozuyor, hasta ediyor? İnsanlık adına anlamlı amaçlarla kullanılmayan bilgiye zarar veren kim?

Ahlaksız insan, bilginin sağlığını bozuyor onu sağlıksız hale getiriyor.

Bilginin sağlığını bozan insanların giderek çoğaldığı bir çağdayız. Sağlıksız bilgiye sahip insanlar kolayca aldatılıyor, yönlendiriliyor, etki altına alınıyor. İnsanlar sağlıksız bilgiyle mutsuz, kaygılı, yılgın, çökkün, sabırsız, sinirli, kıskanç, kafası karışık, zayıf iradeli olabiliyor. 

Kibirli, kasıntılı, kendini beğenmiş, edesiz, ölçüsüz, değersiz, kaba, insanları küçümseyen insanlar bilgiyi hasta ediyor. Sağlıklı insan ile sağlık bilgi arasında doğrusal bir korelasyon ve dualite var.

Bilgi ile sağlıksız ilişkiler, insanın kafasını düzleştirebiliyor, yargı gücünü kısıtlayıp, yozlaştırabilir, bilgi edine edine insan cahilleşebilir de.

İnsanın bilgisi ile rezil olduğu, aşağılanıp, hor görüldüğü bu gezegende yaşamda dönen sağlıksız bilgisel dolapların farkına varmak gerekir.

Bilginin salt güçlü olmak, dünyada egemenlik denetim kurmak isteyen sığ dar kafalı bilgi tacirlerinin eline geçmesi, kurgu roman ve filmlerde olduğu gibi dünyanın sonunu da getirilebilir.

Her sağlıklı insan, her gün “bugün bilgi sağlığı için ne yaptım?” sorusunu kendisine sormalıdır!

Nizamettin BİBER

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Nizamettin Bey, güzel bir paylaşım. Dilinize ve yüreğinize sağlık. Hayak bilgi ile başlar. Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 15.04.2020 6:25
Cevap :
Merhaba hocam, ilginize sağlık, övgünüze teşekkür ederim. Bilginin bir başlangıç noktası ve olumluya evrilmenin yegane şartı olduğu konusunda sizinle aynı fikirdeyim, sağlıcakla kalın, selamlar.  15.04.2020 10:52
 

Bilgi edine edine insan cahilleşebilirde ! Tamda bu kafadayım ...Bilgi kirliliği o kadar fazla ki...Az önce okuduğum Ali Özdemir hocamda buna atıfta bulunarak kafa karışıklığını dile getirmiş..Teşekkürler

jale kasap 
 10.04.2020 5:51
Cevap :
Kesinlikle, filtre edilmemiş kirletilmiş bilgi de kötülük olarak topluma geri dönüyor. Kafa karışıklığı da çok ônemli, ben daha ziyade insanın bilgiyi hasta ettiğine değinmiştim. Teşekkürler, selamlar  10.04.2020 11:35
 

Nizamettin Kardeş size katılıyorum güzel paylaşımınız için sa ğlunuz.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 09.04.2020 13:03
Cevap :
İlginize teşekkür ederim Nahide hocam, selam ve sevgiler.  09.04.2020 16:48
 

BİLGİ'nin tanımı konusuna girmeyeceğim ama şunu söyleyebilirim ki BİLGİ dediğimiz şeyin SAĞLIĞI olmaz. BİLGİ'nin içinde yaşadığımız DOĞA'nın gerçekliğini TAM, EKSİKSİZ bir şekilde ifade edip etmediği sorunu vardır ama SAĞLIK sorunu yoktur. Zaten doğanın gerçekliğini tam ve eksiksiz bir şekilde yansıtmayan sözel tanımlamalara da BİLGİ değil VARSAYIM denir. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 09.04.2020 10:10
Cevap :
Bilginin tanımı farklı yapılıyor olsa da sadece doğanın gerçekliğini ifade edilmesi tanımı bilimsel bilgiye denk düşüyor diye biliyorum. Aslında var olan bilginin bozulasına vurgu yapmıştım ben, yazıda da ifade ettiğim gibi salt bilgi sağlıksız ve hasta değil. Bilgiyi bizan ve onu kötüleştiren ahlaksız insandır, temasını işlemeye çalıştım Mustafa bey, katkı icin teşekkürler, selamlar, sevgiler.  09.04.2020 16:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 876
Toplam yorum
: 3732
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2524
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster