Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Aralık '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
11669
 

Bilginiz dışında adınıza kayıtlı kaç tane GSM hattınız var?

Bilginiz dışında adınıza kayıtlı kaç tane GSM hattınız var?
 

Son zamanlarda Ahmet beyin telefonundan değişik isimli kişiler aranınca Ahmet bey GSM operatörlerine birer dilekçe ile başvurur ve adına kayıtlı GSM hatlarının listesini ister. Çıkan sonuç karşısında şok olur. Çünkü kendisi ve eşi adına 20 tane hat olduğunu öğrenir. Aslında kendisinin ve eşinin kullandığı sadece 2 hattı vardır.

Bu nasıl oluyor?

Bazı GSM bayileri, kendilerine verilen kotaları dolduramayınca, kendilerinden hat alan diğer abonelerin kimlik fotokopilerini çoğaltarak bu kişiler adına hat tahsis edip, ölü hat diye satıyorlar. Böylelikle kendilerine verilen kontenjanları doldurduklarında yeni kontenjan almaya hak kazanıyorlar.

Hangi cins hat tahsis ediyorlar?

Genelde kontörlü hat tahsis etmeleri yanında ara sıra faturalı hat da tahsis ettikleri oluyor.

Adınıza bilginiz dışında hat tahsis edilmesinin sakıncaları nelerdir?

İlk bakışta kontörlü hatların bir sakıncası yok gibi görülse de, aslında her iki hattın da büyük sakıncaları var. Adınıza faturalı hat tahsis edilip de başkası kullanıyorsa, telefon bedeli ödendiği sürece böyle bir hattan haberiniz olmaz. Kontörlü hattın zaten ödenmeme diye bir sorunu yoktur. Faturalı hattın bedeli ödenmezse telefon kesilir ve GSM bayii tarafından değişik bir adres yazıldığından, böyle bir hattan haberiniz olmayabilir. İlerde bu hatla ilgili icra işlemi gibi bir sorun yaşarsanız, kafanız karışabilir. Böyle bir hat kullanıp kullanmadığınızı hatırlamayabilirsiniz, ayrıca abone merkezlerinde size birden fazla de sözleşme imzalatmış olabilirler. Borca itiraz etseniz bile, fazladan imzaladığınız sözleşmede imza size ait de olabilir.

Peki kontörlü hatların bir sakıncası var mı?

Tabii ki var. Adınıza kayıtlı olduğunu bilmediğiniz bir kontörlü hattan yasadışı işler için konuşma yapıldığında ilk önce sizin ifadenizi alırlar. Ergenekon davasında dinlemelere takılan bir çok kişinin içerde suçsuzluğunu ispat etmek için çabaladığını hepimiz biliyoruz.

Ne yapmak gerekir?

Önce bilginiz dışında adınıza kayıtlı telefon olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Bunun için kimlik fotokopinizle birlikte 3 adet GSM operatörünün abone merkezine ayrı ayrı dilekçe vermeniz gerekir. Dilekçe örneğini aşağıda veriyorum.

Şirketinizde adıma kayıtlı telefonların listesinin tarafıma bildirilmesini rica ederim. Kimlik fotokopim ekte takdim edilmiştir. Saygılarımla. Ad Soyadı ve adresi.

Eğer bilginiz dışında adınıza kayıtlı telefonlar çıkmışsa ilk işiniz bu hatları iptal ettirmek olmalıdır. Tabii ölü hat olarak satılan konuşmaya açık bu hatlar kapatıldığında bu hatları kullananlar mağdur olacaklar ama bu da sizin sorununuz değil. Eğer karşınıza faturalı hat çıkarsa, miktar azsa ödemenizi öneririm, yoksa başınız ağrıyabilir.

Benden söylemesi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kesinlikle dikkate alınması gereken bir konu. Bundan 5-6 yıl önce arkadaşım Gürkan'ın adına faturalı hat çıkartılmış ve bir yıla kadar kullanılmış. Ödeme yapılmadığı için gecikme cezaları ve avukat ücretleri ile birlikte evine icra takip belgesi gönderildiğinde haberi oldu. Ne yapıp ne etse de o zaman üç bine yakın bir tutarı ödemek zorunda kalmıştı. GSM şirketine kimlik fotokopinizi verirken üzerine "yalnız X numaralı hat işlemleri için geçerlidir" diye ibare koymanız kimlik fotokopinizle başka bir işlem yapılmasını önler. Duyarlı, bilgilendirici yazınız için teşekkürler...

Tevfik Soylu 
 10.01.2012 17:35
Cevap :
Arkadaşınızın durumuna benzer bir çok olay yaşanıyor Tevfik bey. Gerçekten üzücü bir durum. Ben üç yıl önce bir telefon mağdurundan öğrendiklerimi paylaşmıştım. Hattınız faturalı olmasa bile yasa dışı işlemlerde kullanılabilir. O zaman temize çıkmak için epey uğraşmak gerekir. Teşekkürler, Saygılar, selamlar..  10.01.2012 21:59
 

Erol Bey... İlginç yazınızı okudum. Sonra, yazınıza konu olan bir haberi, http://teknoloji.milliyet.com.tr/siz-de-bu-tuzaga-dusmus-olabilirsiniz-/mobildunya/haberdetay/10.01.2012/1486879/default.htm'de gördüm.. Sandım ki, o habere dayanarak yazmışsınız. Yazınınız tarihine baktım, sizi kutlama gereğini duydum. Saygılar, selamlar.

TURGUT ÇELİK 
 10.01.2012 11:18
Cevap :
Merhaba Turgut bey,
Evet o yazıyı Aralık 2008 tarihinde, bir hat mağduruyla konuşarak yazmıştım. Bilgileri de o kişiden alıp, ilgili blogu yazmıştım. Demek 3 yıl sonra ilgililer harekete geçmeyi başarmışlar. Kutlamanız için teşekkür ediyorum. Saygı ve selamlarımla.  10.01.2012 12:51
 

Erol Bey, GSM operatörleri ile ilgili yazımı yayınlamak üzereydim ki yazınız ile karşılaştım. Mükerrer yazı olmaması için yazınıza yorum ile katılmak istedim. Tespitleriniz çok doğru. Yalnız bir kaç ekleme yapmak istiyorum. Hat kontorlüde olsa çalıntı telefonda kullanılıyor ise başınız büyük dertte olacak. Borç yok ama hırsız olarak itham edilmektesiniz. Operatörler yapılan müracatta ise imza sirküleriniz ile başvuruda bulunursanız hattın size ait olmadığını ispat etme şansınız var. Akabinde operatörün işlem yapanbayisi hakkında ki bilgileri talep ederek hakkında suç duyurusunda bulunulması gerek ki bu tür kendi çıkarı uğruna halkı kullanmaya çalışan sorumsuz insanları hak ettikeri ceza ile karşılaştırabilelim. Şunu da belirtmek gerek yalnızca bayi değil operatörleride ben denetim eksikliği nedeni ile sorumlu olarak görüyorum. Abone sayılarının arttırılması için bazı belgelerin kontrollerini sıkı tutmamaktalar. Yine bu nev'i faaliyetleri tespit edilen bayileri bünyelerinden atmalılar.

M.Refik BARLAS 
 05.12.2008 9:21
Cevap :
Haklısınız. Dediğiniz gibi bir de çalıntı telefon yüzünden başımız derde girebilir. Tamamlayıcı bilgileriniz için teşekkürler. Selamlar, esen kalın.  05.12.2008 18:00
 

Kırk yıl düşünsem aklıma gelmez! Neden onlar hep bir adım önde? Bugün önlem alacağız, yarın başka bir kılıkla karşımıza( arkamızdan kazacaklar) çıkacaklar! Erol Bey'in de gözünden kaçabilir o zaman ne yapacağız? Kalpazanların gözüyle hayata bakmalıyız diyesim geliyor da ; nasıl baktıklarını öğrenmek için kurslara gitmek gerekecek gibime geliyor! Dikkatiniz ve uyarınız için teşekkürler; eksik olmayın! Selamlar saygılar!

Alev Meisel 
 03.12.2008 18:12
Cevap :
İnsanlarımız menfaatleri için acımasızca davranabiliyorlar. Kafaları üç kağıtçılık yerine daha iyi işler yapmaya çalışsa hem kendilerine hem de etraflarına daha çok yararlı olurlar ama onlar için kolay para kazanmak varken böyle düşünmelerini beklemek de fazla iyimserlik oluyor. Sevgiler, esen kalın.  03.12.2008 20:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 968
Toplam yorum
: 7842
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 2818
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster