Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mart '12

 
Kategori
Reklam
Okunma Sayısı
164
 

Bilgisayar çağında bir reklam açılımı

Bilgisayar çağında bir reklam açılımı
 

Ankara'da bir sihirbazlık gösterisi (Alıntıdır)


Günümüz için yakıştırılan Bilgisayar Çağı deyip de geçmeyelim. Bu konuda bir Alman sihirbaz bir bilgisayar ile neler yapılabiliyor az sonra göreceksiniz. Bildiğiniz gibi reklam ve tanıtım için en umulmadık taklalar atılır; güler geçersiniz. Zor sanatlardan biri de reklamdır. İşin içinde yüzlerce tilki dolaşır. Nice tanıtım ve spot çalışması gerçekleştirmiş olsam da kuytu bir yerlerde ‘piyanist’ olmak gibi bir çabaya girişemedim. Oysa için için yıllardır Cüneyt Arkın gibi bir yıldız olmamı isteyen anacığım beni hep televizyoncu olarak bildi.

Yeniden reklam olayına dönecek olursak kısaca şunları eklemke isterim: Atalarımızın ‘ne sihirdir, ne keramet’ dedikleri türden bir sanat alanı oldu çıktı giderek. Sizi şartlandırır, kendisine bağlar o an. Şartlandırıldığınız için bir kerecik de olsa o ürünlerden almayı denersiniz. Sihirbazlık ise çoğu zaman ‘bu kadar da olamaz’ diye çığlıklar attığımız bir yetenek alanı. Ürün tanıtımı (reklam) için de kullanılabilen sihirbazlık bu alanda en umulmadık açılımlara gebe. Ne olur siyasi olarak uygulanamayan 'açılım' ile buradaki tanıtım uygulamasını birbirine karıştırmayınız. Aşağıdaki mimi minnacık çağdaş bilgisayar tanıtımı için belki siz de 'bu kadar da olamaz' diyebilirsiniz. Sözü çok mu uzattım?

Bu sabrınızdan dolayı şimdi bir kahve içmeye hak kazandınız bence! Benden değil bilgisayar tanıtımına kalkışan Alman sihirbaz bunu da başarıyor. İsterseniz bir parça çikolata da veriyor. Yeter ki yolunuz onun bulunduğu bir kente düşsün. Yeter ki o minicik bilgisayardan bir de siz satın alın! Bir dokunuşla neler neler oluyor görecek, belki çok mutlu olacaksınız. Bir dokunuşla bilgisayarın nasıl parça parça sökülebildiğini de göreceksiniz. Özenle çekilerek kurgulanan bu tanıtımda aradığınız her şey var. Her reklamda olduğu gibi buradaki olaylara da inanıp inanmamak size bağlı. Bu alanda daha neler neler yapılabileceğini yakında göreceğiz. Bakalım sihirbazlar mı bilgisayarı kullanacak yoksa bilgisayarların yeteneği mi sihirbazları yönlendirecek.

Her iki alanda da yetenekten söz açılabilse de aşağıdaki ürün tanıtımı için kurgulanan yeteneğin sizi de şaşırtacağına kuşkum yok. 'Haksız rekabet' olmasın diye adını veremeyeceğim bir ürünü tanıtmaya kalkışan Alman sihirbaz işte bütün yeteneği ile işte karşınızda. Almanca bilmenize gerek yok. Görsellik yeter de artar bile!

İşte sabırsızlıkla beklediğiniz o tanıtım:

Reklam yapmak bir sanattır

(Süresi: 5’24’’)

http://www.videofilmizle.org/reklam-yapmak-bir-sanattir-izle.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 570
Toplam yorum
: 661
Toplam mesaj
: 131
Ort. okunma sayısı
: 1002
Kayıt tarihi
: 14.09.08
 
 

1974'te H.Ü. Sosyoloji ve İdare Bölümü'nü yüksek lisans tezi ile bitirdim. 1976 yılında yapımcı y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster