Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Nisan '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
56
 

Bilgisayar işletmenin yaptığına bakın!

Hukuk Devleti miyiz?

Geçiniz Allahaşkına!...

09.04.2014 tarihli Resmi Gazetede Anayasa Mahkemesi’nin 27.03.2014 tarihli ve E. 2013/158, K. 2014/68 sayılı bir iptal kararı yayınlandı.

Anayasa Mahkemesi 07.07.2010 tarihinde çıkan 6004 sayılı Dışişleri Bakanlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunu'nun 20’nci maddesinin 4’üncü fıkrasında yer alan “İzin almadan evlenen memurlar istifa etmiş sayılır.” tümcesini Anayasa’ya aykırı bularak iptal etti.

Bu kanunda yer alan bu tümcenin çıktığı yolu gözönüne getirin bir kez..

Tümce o kadar yol almış ki, kimse takılmamış..  

Kimse "siz ne yapıyorsunuz?" dememiş..

Kanun yürürlüğe girmiş, uygulamaya geçilmiş..

Bir Dışişleri Bakanlığı personeli birisine aşık olmuş, karar vermiş evlenmiş.. Mutluluğunu yaşamayı düşünürken başına gelmedik kalmamış. İzin almadan evlenmesi nedeniyle kurumunun kendisini işten atması kararı ile karşı karşıya kalmış..

Bu Dışişleri Bakanlığı personeli, hem de bilgisayar işletmeni, karara karşı iş güç edinmiş, İdare Mahkemesine dava açmış.. 

Avukat tutmuş, posta giderleri, harç parası..

Kararın iptal edilmesine neden olmuş..

Bakın şuna!..

Beni bu aşamada; ölçülülük ilkesi, bunun alt normları hukuk devleti, buna bağlı olarak elverişlilik, gereklilik, orantılılık gibi hukuki ilkeler ilgilendirmiyor...

Bu yasa taslağını hangi hukukçu bürokratın hazırladığı, tasarının altında hangi milletvekillerinin imzasının yer aldığı, Bakanlar Kurulu’na nasıl sunulduğu, TBMM Başkanlığına nasıl geldiği, Komisyonlardan nasıl geçtiği, Genel Kurul’dan nasıl geçerek yasalaştığı, TBMM'de gövde gösteren siyasi partilerin niçin Anayasa Mahkemesine iptal davası açmadığı ilgilendiriyor.

İptal edilen metne hazırlık aşamasından bakarsak çok kötü, sonuçtan; yani, Anayasa Mahkemesi kararından girersek iyi diyebiliriz, Türkiye’de yine de yargı var diyebiliriz.

Benim söyleyecek sözüm şu: Bravo sevgili kardeşim..

Bir bilgisayar işletmeni olarak Türkiye’de bu işi ben biliyorum diyenlere, benim dediğim olur diyenlere, herkese, başta hukukçulara, sonra politikacılara hukuk dersi verdin. Seni canı gönülden kutluyorum..

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 474
Kayıt tarihi
: 13.11.13
 
 

1969-1970 yılında Ankara Ticaret Lisesine (Opera/Gündüz) kaydolarak 1972-1973 yılında mezun olara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster