Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mart '17

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
187
 

Bilgisayar neden baş ağrısı yapar ve diğer şeyler..

Bilgisayar neden baş ağrısı yapar ve diğer şeyler..
 

Böyle duruş sergileyin


BİLGİSAYAR BAŞINDA NEDEN  BAŞIMIZ AĞIRIR? VE DE DİĞER AĞRILAR YAŞANIR?

12 Mart 2017

 

Yoğun Bilgisayar kullananların sağlıklı kalması için öneriler:

Bilgisayar başında karşılaştığımız ve de  baş, bel, boyun ve, el ağrıları ve de stres ile bütün depresyonlar olarak beliren bu problemler için neler yapabiliriz ona bakalım:

Fakat önce Baş ağrısına değinelim:

Öncelikle, bilgisayarın başında vücudun başınla  birlikte dimdik olacak. Bunun için, yani dik durmanız için sandalyenizi  bilgisayara yakalaştırmanız gerekir.

Neden baş ağrısı yapar? Normal bir insanın başı 4-5 kilo. Kafa öne eğildikçe ağırlık duygusu  artar. Sağlıksız eğilim kafa ağırlığının vücutta duyulması gereken ağırlığın(4-5 kil0) 2 katına çıkar. Bu da baş ve boyun ağırlığına neden olur.

Eğer baş ağrınız dayanılmaz hale gelmiş ve sık sık tekrarlıyorsa büyük ihtimalle bir migren hastalığınız olabilir.Bunun için bir doktora görünmeniz iyi olacaktır.Ayrıca kendinizi stresden uzak tutmanız faydanıza olacaktır.

Baş ağrısına, bilgisayarın başına ekrana saatlerce bakma sebebiyle ağrıyan gözleriniz sebep de olabilir.Bu yüzden gözleriniz doktor kontrolünden geçirmeniz faydanıza olacaktır.

Diğer ağrılara gelince:

1.Boyun Ağrısı

Bilgisayar başında saatler boyunca oturmaktan kaçının.Küçük molalar vererek kısa yürüyüşler yapmak faydalı olacaktır.

Konuşurken boynunuzu bir yana yaslamak ağrıya sebep olur.Bunun yerine kulaklık veya telefonunuzun “hands free” özelliğini kullanmaya çalışın.

Kısa aralarla boynunuzu gevşetici egzersizler yapın.

2.Sırt Ağrısı

Bilgisayar başından otururken sürekli yapılan aynı düzendeki işler sırtınızda ağrı oluşturacaktır.Bu yüzden otururken dizlerinizi hafiften yukarıya, bel hizasının üzerine doğru hareket ettirin ve tüm vücudunuzun hareket etmesini sağlayın.

Fazla eğilemeden, bükülmeden oturmaya çalışın ve masa-sandalye duruşunu iyi ayarlayın.

3.Göz Problemleri

Bazı göz egzersizleri yapın.Bunun için size basit ve kolay bir yöntem önereceğim.İlk olarak gözlerinizi birkaç kere kırpın.Gözlerinizi saat yönünde ve saat yönünün tersine hareket ettirin.Bu egzersiz boyunca derin derin nefes alıp verin ve yavaşça gözleriniz açın.Bu egzerisi molalarınız arasında yaklaşık 2 dakika boyunca yapın.

Lütfen gözlerinizi ovmayın.Ayrıca bazı doktorların önereceği gözlükler faydalı olabilir.

Ayrıca  göz egzersizi hakkındaki bu videoyu izleyebilirsiniz.

4.Ellerdeki Ağrı

Sürekli yazı yazmanız haliyle ellerde ağrıya sebep olacaktır ve işine başlamadan önce ve aralarda bazı parmak egzersizleri yapın.

Kollarınızı uzatın ve parmaklarınızın gevşemesin sağlayın.

5.Aşırı Kilo Alma

Bu en sık karşılaşılan ve bilgisayar başında saatlerce oturarak vakit geçirmenin getirdiği sağlık problemidir.

Bunun için güne başlamadan önce kendinize bir program yapın.Bu basit şeyi yapmayan insanlar obezite problemi ile karşı karşıya kalmaktadır.Kendinize basit egzersizler bulun. Bunun için bulunduğunuz ortamda eğilip kalkıp çeşitli gevşeme hareketleri yapabilirsiniz.

6.Stres ve Depresyon

Stres ve depresyon, blog trafiği ve para kazanma konusunda endişelenen insanların sık sık yaşadığı bir problemdir.Olumlu düşünceler sizi stresten uzak kalmanızı sağlayabilir.

Bilgisayardan biraz uzak kalarak kendinizi rahat hissettirecek davranışlarda bulunun.Kitap okumak gibi,bir dostla muhabbet etmek gibi…

Uykunuzu ihmal etmeyin.Vucudunuzun dinlemesi için uyku önemlidir.Zamanınızı etkili bir şekilde kullanın ve emin olun ki strese bağlı problemlerin en başında zamanı etkili bir şekilde kullanamamak geliyor.

7.Alkol ve Sigara Problemleri

Bütün gün boyunca internette kalan sigara ve alkol gibi alışkanlıkları olan insanlar bu alışkanlıklarını kontrol etmeliler.

Çalışma ortmınızda partilerden uzak durun ve asla sigara içmeyin.Sigara alışkanlığınızı kontrol altında tutacak hatta bu alışkanığınıza son verecek yararlı bilgileri öğrenmeye çalışın.

Umarım bu yazı sağlığınıza önem göstermeniz konusunda faydalı olmuştur.Unutmayın para kazanmak küçük bir hedefiniz olabilir ama hayatınızı sürdürebilmeniz ve işinizde başarılı olabilmeniz için sağlığınızın yerinde olması gerekir.

Sağlıksız bilgisayara kullanımına “Hayır!!”

ŞEVKET ÇORBACIOĞLU

TEKNOPOLİTİKALAR PLATFORMU

Sevket-che@hotmail.com.tr

evesbere@mynet.com

GSM: 0506 609 00 32

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok kullandığım işaret ve orta parmak uçlarında rahatsızlık duyuyorum. Faydalı bilgilerdi. Yararlanacağım. Teşekkür ederim. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 17.04.2017 18:32
Cevap :
Geçmiş olsun. Benim de her 2 parmakta uyuşma oluyor. Gerçekten fazla kalıyoruz, bilgisayar başında. Selam ve sağlıkla..   18.04.2017 11:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1301
Toplam yorum
: 1075
Toplam mesaj
: 88
Ort. okunma sayısı
: 959
Kayıt tarihi
: 16.12.07
 
 

İnş. mühendisiyim. Eskiden sesli düşünür, kentimi ve çevremi rahatsız ederdim. Şimdilerde, kendim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster