Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Kasım '13

 
Kategori
Çocuk Psikolojisi
 

Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığı

Teknolojinin kullanımı, bildiğimiz gibi, günümüz için kaçınılmazdır. Yaşamı çok kolaylaştırdığı gibi, her tür bilgiye ulaşmayı da çok kolay sağlamaktadır. Teknoloji yaşamımıza önemli katkılar sağlamakla birlikte, çocukların ve gençlerin yaşamlarında farklı etkiler de oluşturmaktadır. Çocuklar bilgisayar ile artık çok erken yaşlarda tanışmaktadırlar.  Çocukların ve gençlerin zamanlarının büyük çoğunluğunu bilgisayar başında geçirdiklerini biliyoruz. Kullanım arttıkça, çocukların gelişimlerindeki değerler de değişmektedir tüm bu değişimler konusunda yetkin bir isim olan Mürvet Ülkü ile söyleştik, aldığımız aydınlatıcı yanıtları sizler için aynen aktarıyoruz.

Ebeveynler, çocuklarına hangi amaçla bilgisayar alırlar, bilgisayar kullanımına sınırlama koyulmadığında ne gibi olumsuzluklarla karşılaşılır?

Ebeveynler, çocuklarına ödevlerini yapmaları, eğitimlerine katkıda bulunması ve zihinsel gelişimlerini zenginleştirmeleri amacıyla bilgisayar almaktalar. Ancak bilgisayar kullanımını programlayamama ya da gerekli sınırlandırmaları yapamama durumunda çocuklar üzerinde olumsuz etkilerin artması, hatta bağımlılık geliştirmeleri ile de karşı karşıya kalmaktadırlar.

Sürekli bilgisayar başında oturan çocuklar  akademik, sosyal, psikolojik ve fiziksel sorunlar yaşarlar mı?

Bazı araştırmalar, bilgisayar ve interneti fazla kullanan öğrencilerde uyku bozuklukları, depresyon, sosyal ortamlar ve ilişkilerden uzak durma gibi bazı sorunlar yaşadıklarını göstermektedir.

Geç saatlere kadar bilgisayar başında olan çocuk, ertesi gün yorgun ve uykusunu alamamış olarak okula gittiğinde verimli bir okul günü geçirmesi çok zor olmakta hatta mümkün olmamaktadır. Akademik başarısının olumsuz etkilendiği görülmektedir.

Bilgisayar kullanımında anne babasından daha fazla bilgi ve beceriye sahip olan çocukların ailelerinde otaritenin kabulünde de sorunlar yaşandığı görülmektedir.

Uzun saatlarini bilgisayar başında geçiren çocuk, sanal arkadaşlıklar kurmakta, gerçek arkadaşlıkların yerini sanal arkadaşlıklar almaktadır.

Bu durum, çocuğun yeni arkadaşlıklar edinmesini, sosyal ilişkilerini güçleştirmesini, iletişim becerilerini kullanarak dili doğru biçimde kullanabilme becerilerini geliştirmesini engellemektedir .  

Akran paylaşımları azaldığı gibi her yaş grubu ile çocuğun sanal ortamda iletişime geçmesi mümkün olmakta, yaşının ve gelişim düzeyinin üzerinde bilgilere ulaşması, kendini yanlış yönelimlerin içinde bulması da mümkün olmaktadır.

İnternet ortamında şiddet içeren oyunlara yönelim giderek artmakta, çok sık oynanan bu şiddet içeren oyunlar zamanla şiddete karşı duyarsızlığın gelişmesine neden olmaktadır. Elbette davranış sorunları yaşanması da kaçınılmaz olmaktadır.

Sanal ortamda sanal karakterle ilişki kurmaya başlayan çocukların bir kısmının, gerçek yaşam ve sanal yaşam arasındaki sınırı anlamakta zorlandıkları da görülmektedir. Gerçek ve fantezi olan sıklıkla birbirine karışır. Bu oyunlara kendini kaptıran çocukların diğer çocuklara göre daha agresif düşünceler içinde oldukları görülmektedir.

Ayrıca fiziksel açıdan da bir eylemde bulunmaması, yemeğini dahi bilgisayar karşısında yemesi, fizksel sıkıntılara da yol açmaktadır.

Bilgisayar ve internet bağımlılığı nasıl değerlendirilmeli?

Bilgisayar, internet, diğer bağımlılıklar gibi değerlendirilmelidir. Önceleri kısa sürelerle başlar ama kontrol edilemez boyutlara ulaşabilir. Bilgisayar ve internete bağımlılığı olan çocuklar yavaş yavaş dış dünyadan kopmaya başlar.

Ebeveynlere düşen görevler var mıdır, bu aşamada çocuklara nasıl davranmalı,  ve bağımlılıktan uzaklaştırmak için ne tür aktivitelere yönlendirmelidirler?

Elbette bu noktada ebeveynlere pek çok görev düşmektedir.Her konuda olduğu gibi bu konuda da çocukla sağlıklı bir iletişim birinci şarttır. Onun arkadaşları, zevkleri, korkuları hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Gün içinde onlarla paylaşılacak zaman ayırmak iletişimi güçlendirip geliştirecektir.

Çocuğun bilgisayarda geçirebileceği süre en baştan itiberen belirlenmeli ve bu süreyi aşmasına izin verilmemelidir.

Bu konu hep çok çekişmeli bir durum alıyorsa, internete girilen bilgisayarın, evin ortak kullanım alanında olmasını sağlamak da bir çözüm olabilir.

Teknik önlemler alınabilir. ( Filtre programları, içerik sınırlayan servis sağlayıcıları, arama motoru filtreleri gibi ).

Aynı zamanda çocuğun sosyal yaşamını da renklendirmek önemlidir. Uygun zamanlarında yaşına uygun etkinlikler içinde olmasını teşvik etmek, bu tür ortamlar oluşturmak  gerçek yaşamın içinde olmasına katkı sağlar.

Mutlaka bir spor dalı ile uğraşması için teşvik etmek, hem bedensel hem ruhsal sağlığını da olumlu anlamda destekleyecektir.

Uzm. Psk. Mürvet Ülkü

 

 

Bu videolar da ilginizi  çekebilir:

Bel - Sırt Ağrısını Önlemek İçin
Çocuklarda TV-Bilgisayar Kullanımı ve Sınırlar
Çocuk Eğitiminde İpuçları
Çocuğunuz Yaramaz Olsun İstemiyorsanız

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 374
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1193
Kayıt tarihi
: 04.08.11
 
 

09.05.1970 tarihinde İstanbul’da doğdum. İlköğrenimimi Göztepe Yeşilbahar İlkokulu’nda yaparak 19..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster