Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Eylül '18

 
Kategori
Bilgisayar
Okunma Sayısı
172
 

Bilgisayara Format Atma

Bilgisayara Format Atma
 

windows


Merhabalar, bu yazımızda bilgisayar formatlama, format atma veya diğer teknik adıyla işletim sistemi kurulumu konusunda duracağız. Bilgisayarlar tamamen donatımsal parçalardan oluşmaktadır. Bu elektronik parçalara hayat vermek herşeyin tam olarak çalışması ve bizlere hizmet verebilmesi için birde buna ek olarak yazılım yüklemek gerekmektedir.

FORMAT ATMA 

Bu yazılımların en önemlisi işletim sistemidir. Bu işletim sistemleri arasında en başta Microsoft tarafından yazılmış Windows 10, Windows 8, Windows 7 başta olmak üzere Windows işletim sistemi, Pardus, Linux ve diğer işletim sistemleridir. 

Bu yazılımları harddisk, sabit disk adını verdiğimiz verileri depolamak için kullandığımız belirli kapasite bulunan disklere yüklemek suretiyle bilgisayarı kullanabilmektedir. Yani bu yazılımlar olmadan bilgisayar kendi başına bir hiçtir. Bu işletim sistemini harddisk kurmak için genel tabiri ile format atma veya işletim sistemi kurmak adını verdiğimiz işlemi yapmamız gerekmektedir. Bu formatlama işlemi cd, dvd, usb, üzerinden işletim sistemi kurulum dosyalarının olduğu kaynak aygıtlar tarafından bilgisayara yüklenmektedir. 

Bilgisayara işletim sistemi kurulumu adını verdiğimiz bu işlem yeni başlayanlar için biraz zor olabilir, disk bölme disk biçimlendirme konusunda zorluk çekilmektedir. Fakat bu işi öğrendiğiniz de artık dışarıdan teknik destek almadan format atabilirsiniz. 

HANGİ DURUMDA FORMAT ATILIR?

Bilgisayarlara hangi hallerde format atılır konusunda akıllara en basit olarak virüs gelmektedir. Çoğu kişi virüsleri temizlemek konusunda çıkmaza girdiğinde hemen format atma işlemine başlar. Bunun yanında çözülemeyen bilgisayar sorunları takılmalar, donmalar, yavaşlamalar başlıca nedenleridir.

 

https://ademocut.com/guncel-acemiler-icin-bilgisayara-format-atma-nasil-yapilir-video-resimli/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2500
Kayıt tarihi
: 19.09.15
 
 

ademocut.com kurucusu MCSA, MCP Belgelerine Sahibim, Sistem ve Ağ Uzmanlığı, IT Uzmanı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster