Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Temmuz '19

 
Kategori
Bilgisayar
Okunma Sayısı
56
 

Bilgisayarı Virüsten Koruma

Bilgisayarın acemisi olduğum zamanlar bilgisayarıma birkaç kez virüs girdi. Bunları temizletmek için birçok kereler bir hayli zaman ve para harcadım.  Bazıları da bu işin erbabı değildi, yapayım derken bozuyorlardı; bu yüzden başlangıçta çok sıkıntılar çektim ama sonunda her şeyi öğrendim. Şimdi öğrendiklerimi sizinle paylaşmak istiyorum, amacım karınca kararınca ihtiyacınız varsa size yardımcı olmak, bazı tüyolar vermek.

Herkesin bildiği bir şey var, bilgisayarınıza anti virüs programı koyun diye. Ama bu tek başına yetmez, mutlaka başka tedbirler almalısınız. Bunlardan en önemlisi posta kutunuza gelen her iletiyi açmadan önce iyice incelemeniz, üzerinde düşünmeniz. Ben şahsen güvenli görmediğim hiçbir dosyayı açmıyorum, kesinlikle siliyorum. Virüsten korunmanın en kestirme ve en radikal yolu budur.

Facebook hesabımda da gelen dosyaları kesinlikle siliyorum, açmıyorum, çünkü bir keresinde arkadaşımdan gelen bir dosyadan virüs bulaştı. Arkadaşımın hesabını korsanlar ele geçirmişti. Bu şekilde aldandım!

Tabi düzenli aralıklarla virüs taraması da şart.

Bir başka önlem de gireceğiniz sitelere dikkat etmeniz olacak. Öyle her önünüze gelen internet sitelerine balıklama atlarsanız eninde sonunda virüs kaparsınız!

Kuşkusuz benim bilmediğim ve de şu an aklıma gelmeyen birçok yöntem olabilir ama ben bilgisayarımı bu tedbirlerle koruyorum ve uzun süredir bir sorunla karşılaşmadım.

Tam şu an aklıma bir önlem daha geldi, sahte sitelere dikkat edin. Bu da çok önemli, yani bildiğiniz güvenli bir siteyi taklit eden korsan siteler var, buna aldanmayın.

Benim yazacaklarım bu kadar. Siz de bildiklerinizi yorum şeklinde eklerseniz sevinirim.

Herkese virüslerden ve solucanlardan muaf sörfler dilerim.

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

12 Temmuz 19

Kocaeli.

Halil Güven (Sökeli) bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 522
Toplam yorum
: 89
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 257
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster