Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Nisan '07

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
3783
 

Bilgisayarınız durduk yere kilitleniyor mu? 1.Bölüm

Bilgisayarınız durduk yere kilitleniyor mu? 1.Bölüm
 

Bilgisayar kilitlenmelerinin altında çok değişik nedenler olmakla beraber tüm problemleri donanım kaynaklı ve yazılım kaynaklı olmak üzere 2' ye ayırmak mümkündür.

1-Donanım kaynaklı olanlar:
Herkesin çok iyi bildiği gibi bilgisayar sistemlerinin temelinde elektronik devreler vardır. Elektronik devreleri de elektronik komponentler (transistör, diyot, kapasite, direnç vb..) oluşturur. Elektronik komponentlerin görevlerini doğru bir şekilde yerine getirebilmesi için yapıldığı malzemenin özelliğine bağlı olarak belirli bir ısı aralığında çalışması ve belirli toleranslar içinde gerilimi ile beslenmeleri gerekir. Aksi durumlarda komponent kararsız bir duruma gelir.

Her bilgisayar sisteminde bütünü oluşturan kartların ihtiyaç duyacağı enerjinin toplamı tüm sistemin çalışması için gerekli olan güç miktarını belirler ve birimi Watt olarak verilir. Bilgisayar sistemi doğru gerilimle (DC gerilim) çalıştığı için güç miktarı gerilimle akımın çarpımından elde edilir. Bir bilgisayar güç kaynağı 12, 5,3.3 ve 1.8 volt gibi değişik güçler üretir. Çünkü sistemdeki bileşenlerin besleme gerilimleri farklılıklar gösterir. Örnek olarak sabit disk motorları 12V ile beslenirken üzerlerindeki kontrol kartları 5V ile beslenir. Anakart üzerinde 3.3V ile beslenen değişik tümleşik devreler olabilir. Ayrıca CPU' da besleme gerilimini güç kaynağından alır.

Burada önemli nokta tüm farklı besleme değerleri için güç kaynağının gerekli akım değerlerini sağlaması gerekir. Zaten bilgisayarınızın (masaüstü) güç kaynağının üzerine bakarsanız tüm çıkış gerilimleri için verebilecek akım değerlerini görebilirsiniz. Şu an güncel vasat bir masaüstü sistemi için ortalama besleme güçü 350 Watt civarındadır. Eskiden kullanılan bilgisayar sistemlerinin düşük güçlü olması 200 Watt gibi bir besleme gücünü yeterli görürken artan işlem gücü doğal olarak daha fazla güç ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. Bu ön bilginin ardından donanım kaynaklı kilitlenmeleri şöyle sıralamak mümkündür:

* Eğer masaüstü bilgisayarınız herhangi bir an aniden kilitleniyor ise öncelikle işlemci fanının çalıştığından emin olmalısınız. Bunu bilgisayarın kasasını açıp sistem çalışırken gözünüzle görebileceğiniz gibi sistemin BIOS'una girip "System Healty" (Sistem Sağlığı) vb.. bir başlık altında bulabileceğiniz bir alan içinde de fanın devirine bakarak da karar verebilirsiniz. Daha yakın zamanda böyle bir sorunla karşılaştık. Açıldıktan kısa bir süre sonra kilitlenen bilgisayarda sorunun çıkan fan kablosu sonucu duran fan olduğunu keşfettik.
* Masaüstü sisteminizin güç kaynağınının içinin tozla dolup dolmadığını kontrol ediniz. Çünkü güç kaynaklarının içinde hem kendini hem de kasanın içini soğutmak için bir fan bulunur. Çoğunlukla da ikinci bir fan da kasanın içinde olur. Bu fanlar hava sirkülasyonu oluştururken ortamdaki tozları da sistemin içine taşırlar. Bundan dolayı bir süre sonra özellikle güç kaynağının içi tozlanır. Bu tozlardan kasanın içindeki kartlar da nasibini alır. Elektronik cihazlar yapısı gereği çalışırken ısı üretirler ve bu ısıyı havaya temas ederek atarlar. Biriken tozlar bu teması ortadan kaldırır ve komponentin giderek ısınmasına neden olur.Isı da bir elektronik kartın isteyeceği en son şeydir. En iyisi sisteminizin tamamını (tüm kasayı) belirli aralıklarla tazyikli hava tutarak temizlemenizdir.
* Güç kaynağınız gerekli gücü sağladığını söylüyor ve siz de sisteminizi tozdan arındırdığınız halde hala problemleriniz devam ediyorsa kuvvetle muhtemel güç kaynağınız vaat ettiklerini yapamıyordur. Yani bir kalite problemi vardır. Ayrıca güç kaynaklarının diğer önemli bir özelliği de stabil bir gerilim verebilmek ve sisteme anlık yüksek veya düşük gerilimlerin kaçmasını önlemektir. Bazen bu tür istenmeyen gerilim seviyeri de sisteminizi kilitleyebilir. Zaten yüzlürce dolara kurduğunuz sisteminiz 15-20 dolarlık bir güç kaynağı ile besleniyorsa ortada bir yanlışlık var demektir. Bugün piyasada aynı işi yaptığını söyleyen 15$'a da 150$' a da güç kaynağı bulabilirsiniz.
* Dizüstü cephesinde durum biraz farklıdır. Çünkü üretici çoğunlukla gerekli gücü sağlayacak uygun adaptörü size zaten sağlamıştır. Eğer kilitlenmeler bir dizüstünde oluşuyorsa yine bunun ısıyla olan ilgisi araştırılmalıdır. Eğer dizüstünüzü açar açmaz fan hemen devreye giriyorsa soğutmayla ilgili bir sorun olabilir. Bunu anlamak için CPU, anakart ve sabit disk gibi bileşenlerin ısısını gösteren küçük programlarla bunu görebilirsiniz.

http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=16971

Eğer daha iyi bir alternatifiniz yoksa yukarıdaki yazıda verilen yoldan indireceğiniz küçük programla bu işi yapabilirsiniz. Isı değerleri 75-80 derecelerin üzerine çıkıyorsa soğutmayla ilgili bir derdiniz var demektir. Burada da benim dizüstü bilgisayarıma 2 ayda bir yaptığım tazyikli havayla CPU' nun olduğu ızgaralı bölgenin (Genelde dizüstülerin arka tarafında ızgara şekline ayrılmış alan) havayla temizlenmesi gerekir. Eğer bir yıldan daha uzun bir dönemdem beri böyle bir şey yapmadıysanız hava tuttuğunuzda çıkan tozdan çok şaşıracağınıza eminim.

Devam Edecek..!

Hoşcakalın..!


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 410
Toplam yorum
: 458
Toplam mesaj
: 89
Ort. okunma sayısı
: 3244
Kayıt tarihi
: 13.04.06
 
 

Bilgisayar, elektronik, internet alanındaki son gelişmeler. Tüketici elektroniğindeki trendler. Otom..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster