Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ekim '15

 
Kategori
Alışveriş - Moda
Okunma Sayısı
727
 

Bilgisiz insan neye ihtiyacı olduğuna, bilgili insan nasıl bir şeye ihtiyacı olduğuna bakar.

Bilgisiz insan neye ihtiyacı olduğuna, bilgili insan nasıl bir şeye ihtiyacı olduğuna bakar.
 

“İhtiyacım kadar” Bunu da insanlara anlatmak zor. Hemen kanaatkârlıkla bağlantı kuruyorlar. Yok, kardeşim kanaatkâr falan değiliz, her şey istiyoruz biz. İstediklerimize sahip olmanın yöntemini konuşuyoruz.

“Neye ihtiyacımız varsa her şeyimiz olsun, ama yeter ki olsun” Nasıl olursa olsun. “Elma aldın mı gııızz” Orada görmüş almıştır; yeter ki adı elma olsun.

İnsanlarımızın bu konulardaki kültürü sıfır. “Bu markette soğan var mı?” Var. O markette soğan olsa bile almayabilirim. Benim için benim alacağım soğan önemlidir, markette olması değil. Yanı başımda market var. Ve benim alacağım her şey orada var. Ve ben oradan hiçbir şey almıyorum. Orada soğan var ama benim alacağım soğan yok.

Diyelim ki elmayı pazardan ilk rastladığı tezgâhtan doldurup alıyorsa bilgisiz, tüm pazarı dolaşıyor, bütün tezgâhlar elma doluyken almadan gidiyorsa bilgili kültürlü bir insandan bahsediyoruz demektir. Bilgisiz insanlar kötü satıcıların en iyi müşterisidir. Zaten mallarını onlara satarlar. Bilgisiz müşteri pazarı dolaşmaz. Alacakları nerede varsa ve de ucuz ise hemen alır. Bilgili müşteri bütün pazarı dolaştığı halde hiçbir şey almadan gidebilir. Ekmek alırken bile fırın fırın dolaştığım olmuştur. Benim için bir şey almak değil aradığım şeyi almak önemlidir.

Zaten nasıl bir şey alacağımı önceden kafamda kurarak alışverişe giderim.  Kafamdaki o malı bulamazsam almadan geri gelirim. Dolaşıp dolaşıp geldiğim çok olmuştur. Benim alacağım maldan her yerde var; ama istediğim özelliklerde değil. Amaç bir şey almak değil istediğini almaktır. Bir gün hiç unutmuyorum, pazarda her taraf domates dolu. Hiçbirini beğenmedim.  Bir yerde var ama diğerlerinin iki katı fiyata. İki katını verdim oradan aldım.  Elbette maddiyatla alakası var. Alamayanlara bir şey diyemem. Sözüm para sorunu olmadığı halde bu bilinci taşımayanlara. İstediğim olmadıktan sonra niye para vereyim. Ve de kalitenin fiyatı yoktur.

Birgül YILMAZ, Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yeryüzünde yaşayan her insanın farklı eksiği olduğuna göre mükemmel insan var mıdır?

Kadri KANPAK 
 21.10.2015 18:59
Cevap :
Valla mükemmel insan olarak ben kendimi öngördüm ama elle tutuluır bir özelliği olmayan biri nasıl mükemmel olacak sorun burada. En büyük özelliğim hiçbir özelliğimin olmayışı.  22.10.2015 15:14
 

benimde domates almaya çıkıpta amaç eğer salata ise yerine marul almışlğm olmuştur illaki domates olsun diye tutturmam boşda gelmem kendimide yormam yok diyede üzlmem alternatif her zamn vardr ..bu bilgisizlik mi..

savas barka 
 21.10.2015 15:28
Cevap :
Bilgisizlik değil doğru yapıyorsunuz.  22.10.2015 14:11
 

Merhabalar. İlkeli ve tasarruflu biri ihtiyaçlarını karşılarken, nasıl bir şeye ihtiyacı olduğuna bakar. Orta direk sınıfından insanlar doymak için yer, örtünmek için giyinir. Bunlar için ne diyebiliriz acaba? Neye ihtiyacı olduğuna mı bakar? Yoksa nasıl bir şeye ihtiyacı olduğuna mı bakar? Nasıl bir şeye ihtiyacı olduğuna bakan kullardan olmak dileğim ile birlikte Allah'a emanet olun. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 21.10.2015 11:19
Cevap :
Güzel bir yorum,paralel düşünüyoruz. Aman sakın bizi de paralelci sanmasınlar.  22.10.2015 14:59
 

Akıl önce fotoğrafını çeker de sonrasında göz arar alacağı şeyi...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 20.10.2015 15:41
Cevap :
Kısacık cümlede söylenmesi gereken söylenmiş.  22.10.2015 14:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5374
Toplam yorum
: 13889
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 656
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster