Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Şubat '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
332
 

Bilim “Out” özlü sözler “İn”

Bilim “Out” özlü sözler “İn”
 

Halk arasında psikologların iyi gözlemci oldukları ve insanları iyi analiz edip davranışlara yorum getirdikleri söylenir. Bilmem belki de öyledir, öyle olmasa bile halkımızı mahcup etmemek adına gözlem yapmaya karar verdim daha doğrusu yaptığım bir gözlemi paylaşma niyetine koyuldum.

Kuşkusuz en güzel dataları sanal ortam verecekti. Nitekim öyle de oldu. Abartısız en az 200 gözlemim sonucu gördüklerim hayal kırıklığından ibaretti. Hani hep deriz ya “yararlı olmak zarar vermemek” en önemli etik değerlerimizden biri olmalı. Ama maalesef yararlı olma adına bilimsellikten kopuk 3-5 özlü sözle kandırılmaya hazır hale geldik. “Makale kültürü” bizim en uzak olduğumuz kültür halini aldı. Hele ki biri uzun bir yazı yazdığında neredeyse ona sövecek bir haldeyiz. Ama ne zaman ki “bir cümlelik” bir söz görsek elimiz hemen “like” tuşuna saniyelere hatta saliselere meydan okurcasına uzanır. Bilinçaltımız bilimsellikten uzak sadece tembelliğimizi okşayacak bu söze kanar mı sandınız? İtiraf etmeliyim ki bilinçli algımız kandırılsa da bilinçaltı onu yıllarca aç kalmış bir aslanın bir ceylanı görüşü gibi harekete geçer. Sonra da hiç ummadık zamanda üzerimize atlar. Bunu çocuklarımıza yakınlarımıza da yansıtırız. Oysa bilimsel bir makalenin sonucunu çocuğumuza uygulasak daha mı fena olur? Ama nerde…

Tabi hatırlatmakta fayda var; burada bahsedilen özlü sözler, atasözlerimiz ya da belagati sözler değil insanları kandırabilmeyi kendine meslek edinmiş dil avcılarının ağzından çıkan antibilimsel uyduruklar…Yoksa belagati ifade etmek maharet ister. Hadi bu yazım bu seferlik kısa olsun o kadar laf ettik ironileştirmek lazımdı.

Psk Mehdi Başer

İletişim bilgileri: https://www.facebook.com/pages/Psikolog-Mehdi-Ba%C5%9Fer/392554860918729

 

https://www.facebook.com/mehdi.baser

 

https://twitter.com/psikologamed

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 991
Kayıt tarihi
: 30.12.14
 
 

Psikolog ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster