Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ağustos '11

   
  Kategori
  Bilim
  Okunma Sayısı
  297
   

  Bilime katkıda bulun

  Bilime katkıda bulun
   

  Yaşamda en doğru yol gösterici bilimdir.


  Bilimin kelime anlamı: Düzenli bilgi birikimidir. İnsanoğlu bilimsel bilgiye ulaşma çabasında hem bilimin niteliğinden hem de bilimsel yöntemden yararlanır. Bilimin niteliği, kavramlar, genellemeler ve dayandığı gerçeklerdir. Bilimsel yöntem ise programlanmış çalışma basamaklarıdır. 

  Bilim insanları bilimsel çalışmaları sırasında hayal güçleri, merakları, şüpheci davranışlar sergilemekte, doğru sorular sormakta ve bu sorulara yanıtlar aramaktadırlar. Bu çabaları sonucunda insanlığa hizmet edecek birçok problem çözülmüş olacaktır. 

  Doğa bilimleri için çalışmalar yapmış birçok bilim insanından bazılarını anımsayalım. Charles Darwin, Alfred Wallace, Julian Huxley, James Watson, Robert Boyle, Antoine-Laurent Lavoisier, Marie Curie, İsaac Newton, Albert Einstein, James Clerk Maxwell, İsaac Asimov ve burada adlrını sayamadığımız daha birçok bilim insanı yaptıkları bilimsel çalışmalarıyla bizim şu an içinde yaşadığımız ortamın yaratıcılarıdırlar. 

  Günümüzde kullandığımız birçok elektrikli araç ve bunlardan en yenisi ve yaygılaşmakta olanı olan elektrikli otomobil Michael Faraday’ın elektrik ve manyetizma alanında yaptığı deneylerin sonuçları temelinde çalışmaktadır. Bulaşıcı hastalıkların belirlenmesinde, önlenmesinde ve tedavi edilme yöntemlerinin bulunmasında Louis Pasteur’ün çalışmaları temel olmuştur. Bilimin yararlı uygulamaları herkes için her yerde görev yapmaktadır. 

  Bilim insanları bilimsel çalışmalarına başladıklarında bulacakları sonuçları akıllarının ucundan bile geçirmemişlerdir. Ancak büyük bir özveri ve çabayla yılmadan yaptıkları ardışık gözlem ve deneylerin sonucunda doğanın gizli güzelliklerini bulmuş ve ortaya çıkararak insanların kullanımına sunmuşlardır. Bu buluşlar bizlerin bugün daha rahat bir ortamda yaşamamıza temel oluşturmuştur. 

  Doğanın karmaşıklığı ve yasalarının mükemmelliği üzerinde biz tüm bireyler kafa yormalıyız. Ulu önderimiz, '' Ben manevi miras olarak hiçbir dogma, hiçbir donmuş, kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır. Akıl ve bilimin rehberliğini kabul edenler benim manevi mirasçılarım olurlar.'' diyordu. Atatürk' ün krduğu Türkiye cumhuriyeti iki temel yasa üzerine oturtulmuştur. Birincisi: Egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur. İkincisi: Yaşamda en doğru yol gösterici bilimdir. 

  İşte bizler daha nitelikli yaşam şartlarına sahip olabilmek için daha çok çalışmalı ve üretmeliyiz. Galileo Galilei şöyle demektedir. ’’Bilim bir tek buyruk tanır: Bilime katkıda bulun.’’ Bizler de bu ülkü doğrultusunda bilime bir katkıda bulunmak için doğanın gizemini algılama yolunda çalışmalı ve çalışmalarımızı sürdürmeliyiz. 

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 297
  Kayıt tarihi
  : 27.08.11
   
   

  Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü ve Gazi Üniversitesi öğretmenlik meslek dersleri s..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster