Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Şubat '17

 
Kategori
Meslekler
Okunma Sayısı
99
 

Bilimin Işığında İmalat

Bilimin Işığında İmalat
 

Yıllardır işimiz gereği, sanayide dolaşırız. Herkes bir şey imal eder, biz monte ederiz. Bir makine evet basit diye gördüğünüz bir makine muhtemelen onlarca yüzlerce parçadan oluşur. Mesela günde birden çok kez elinizi yıkadığınız bir musluktan tutun da bir mutfaktaki elektrikli ev aleti hatta tam otomatik bir saat. Hiç düşündünüz mü kaç parçadan oluşuyor ve bu parçalar nasıl üretiliyor?

Yapılan imalat ne kadar basit olursa olsun onlarca bazen yüzlerce hatta binlerce parçadan oluşur. O parçalar tek tek imal edilir, daha sonra üretim bantlarında montajı yapılır. Montaj üretimin en basit aşamasıdır ve bunun için çok fazla bir bilgiye gerek yoktur. Montaj sanayide çalışacak kişinin kalifiye olması gerekmez. En nihayetinde elinde bir şema vardır ve bu şemaya göre bunu yapar gider. Benim büyük ülkeden anladığım bu parçaları hem yapabilen hem de kendisi monte edebilen topluluktur. İyi bir takımdır. Üretime yabancı olanlar kollarındaki saatlere baksınlar. Ben de dâhil birçok erkeğin ve kadının çok sevdiği aksesuar olan saat imalatı nasıldır, kaç parçadan oluşur, bunlar nasıl imal edilir? Özellikle otomatik saatler nasıl çalışır, makinelerinin iyisi ile kötüsü arasındaki fark nedir?

İlgili resim

İsviçre saatlerinin atasının Galata’dan gittiğini bir zamanlar Galata saat imalatçılarının dünyanın en iyi saatçileri arasında olduğunu duyanlar olmuştur. Ben daha yeni duydum ve çok şaşırdım. O küçük boyuttaki parçaları işlemek son derece zordur. Onu cihaza bağlayacak ve işleyeceksin, o parçaların tamamını birileri bir makine yardımıyla yapıyor. Galata saatçilerinin Türkiye’den ayrılmasından sonra Türkiye’de saat ustası yok. Osmanlı’nın son zamanlarında Anadolu’yu gezen Mark Sykes, (Mark Sykes-François Georges-Picot antlaşmasının İngiliz diplomatı)  Anadolu’yu karış karış gezerken yazdığı notlarda “Rumların Osmanlı’da Yahudilerle” birlikte ticareti kontrol ettiğini, "Ermenilerin de zanaatı kontrol ettiğini" anı notlarında belirtir. Türkler mi ne yapıyordu? Türkler cephelerde savaşıyor ve ortalama askerlik süresi sıradan insanlar için dört ila sekiz yıldı ve çoğu kadının da kocaları savaştan dönemiyor ve kadınlar mecburen birden fazla erkekle evleniyorlardı.

İmalat aşamalar halinde yapılabilen bir süreçtir. Bu süreçte, tasarım, moda, zevk, matematik ticaret zekâsı, gerekir. Montaj sanayi ise aslında ithalatın süslenip üretim diye inandırıldıkları bir süreçtir ki; bu süreç bize Avrupa’nın dayatmasıdır. Bu süreç de ne yazık ki 1947’den sonra başlamıştır.

Üretmediğini kullananlar, yediklerini yiyemezler.

İlgili resim

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1800
Toplam yorum
: 291
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 173
Kayıt tarihi
: 15.10.14
 
 

Bugünün doğrusu yarının eğrisi, dost görünenler düşman ve herşey aslında zıddı olabilir. Büyük ihti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster