Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '19

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
53
 

Bilinmeyen Doğal Plaj: Filyos

Turizm yönünden bir hayli gelişmiş Akçakoca ve Amasra arasında tanınmamış bir belde Filyos. Sosyal medyada Karadeniz'in en güzel 20 plajı yayınlanınca üzüldüm doğrusu. Aralarında Filyos plajı yoktu.

Filyos'ta yeni yeni konaklama tesisleri yapılmaya başlandı. Pansiyonculuk da var ama çok yetersiz. Haliyle turizm yatırımı yapılmayan bir yere de yerli ya da yabancı turist beklemek hayal olur. Buna rağmen Filyos plajı deniz sezonunda oldukça kalabalık olur, genelde çevre yerleşim birimlerinden günü birlik gelinir.

Filyosu'un plajı yaklaşık 2 kilometre uzunluğundadır. Tam orta yerine balıkçı barınağı yapılmış ama barınağın iki tarafında da uzunca plaj mevcuttur. Sahil boyu otopark imkanı bulunmakta ve ücretsizdir. Kumsalı geniş ve temizdir. Denizi de temizdir. Baktığınızda dibini rahatlıkla görebilirsiniz.

Eğer Filyos plajının videosu çekilmiş olsaydı Karadeniz'in diğer tüm plajlarında daha güzel olduğu görülebilirdi. Plaj boyunca yaya yolu yapılmış, yol kenarlarına da sıra sıra kamelyalar yapılmış. Aileler bu kamelyalarda mangallarını yapabiliyor, çaylarını demleyebiliyorlar. İsteyen denizine girip tekrar kamelyasına dönebiliyor. Ara ara duş alma yerleri de var. İsteyen şezlong, plaj şemsiyesi de kiralayabiliyorlar. Sahil kesiminde balık lokantaları da var. Balıkları günlük ve fiyatları makuldur.

Filyos'un tarihi bir kalesi de var. Gezip görmeye değer bir yer. Kale içinde antik bir kent varmış. Arkeolojik çalışmalar yapılmıştı. Kazılarda antik tiyatro da bulunmuş.

Umarım turizm yatırımcıları da Filyos'u keşfeder, yatırım yaparlar. Filyos'ta tatil ucuz ve keyif vericidir. Bu yaz 2 ay tatil yaptım, çok memnun kaldım. Gitmeyi düşünenlerin de memnun kalacağına inanıyorum.

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 439
Toplam yorum
: 327
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 225
Kayıt tarihi
: 15.03.11
 
 

A.İ.T.İ.A Yönetim Bilimleri Fakültesini bitirdim. Kütüphaneci ve Maliyeciyim. Emekli oldum. İlgi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster