Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '15

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
481
 

Biliyordum, şimdi biliyoruz

Biliyordum, şimdi biliyoruz
 

Saadet Demir Yalçın çizimi


Merhaba dostlar, desteğinize, beğeni, eleştiri, övgü, yergi tüm emek ve fikirlere  teşekkürlerimle!.. Merhaba,

Zaman zaman söz ettiğim gibi  eğitim alanım benim milliyet blog, birbirinden değerli yazarlarımızın varlığı da kendilerinden  destek alabilmek de muhteşem bir olanak, Aldığım her öneri, her yorumdan ayrı ayrı mutlu olduğumu bilin istiyorum.

Yazarlar arsında guruplardan söz ediliyor zaman zaman bu çok normaldir bana göre, nasıl okul arkadaşlarımız, iş arkadaşlarımız, komşularımız arasında seçimler yapıyor ruhsal, kültürel ve kişisel olarak kendimize yakın hissettiklerimize hayatımızda ayrı yer veriyorsak blog arkadaşlarımız arasında da böyle olması doğaldır. Bu anlamda beni yakınlığına buyur eden, buyur ettiğim tüm arkadaşlarım iyi ki varsınız.

Milliyet blogda bende varım  dediğim bir kaç yıl önce  paylaşabileceklerimin birkaç ay bile sür(e)meyeceğini düşünerek olsun yazamasam bile okurum diyerek kaldım. Fakat zaman içinde gördüm ki; okumak nasıl eğitiyorsa insanı yazmak da  büyütüyormuş, büyümek, gelişmek zorunda bırakıyormuş, bir parça mayanız varsa attığınız çanakların içinde çoğaltabiliyormuş varlığınızı  tabi çanağın bom boş olmaması kaydıyla!.. Sorumluluk yüklüyor yazmak kişiye,  yazıları yüceltebildiği gibi yazarını ördüğü duvarın  altında da bırakabilir.  Bu  zorlu macerada yanımda, yakınımda hissettiğim, gücüme güç katan dostların varlığına sevinirken  kime ait olduğunu  bilmediğim yorumları anlayabilmek, tanıyabilmek  için uğraştığım aramalarda boş duvarlarla karşılaştım kimi zaman yine de sağ olsunlar.

Birikimlerinden, yararlandığım, dillendiremediğim duygularıma dokunan, her uğradığımda eli boş dönülmeyen komşu kapısı gibi mutlaka bir şeyler bulup elim kolum, ruhum dolu  dönmüş hissettiren, çok değerli bilgiler aldığım yazılardan, keyifle ayrıldığım, yüzümü güldüren mizah yazılarının hemen ardından gelen güncel ve toplumsal olayları konu almış sayfalardan bazen gözyaşları ve öfke patlamalarıyla ayrıldım, sevdiğim şiirleri yürekten alkışlarla okuyup,  yemek tariflerinden, sağlıklı beslenmeden, hastalıklarla mücadele bilgilerine, hayatın tüm alanlarını kapsayabilen pratik bilgilere  hatta  “NOT” larım köşesindeki  bir sözün bildiğim doğruları ters yüz ettiğine şahit oldum sıklıkla, elimden geldiğince ve algım dahilinde  düşündüğüm ne varsa zamanım ölçüsünde yorum yazmaya hiç olmazsa önermeye çalıştım çalışacağım.

Zorlu bir yolculuk aslında benimki, eğitim dönemimde babam azar işitti benim adıma "Sen ne akla  hizmet ediyorsun? Ne gerek var kız kısmının okumasına" diyen  kızlarını okutmayan komşularımız tarafından, şükürler olsun hiç birine kulak asmadı bana güvendi. Liseden sonra devam etmeyip evlenmek ortak kararımızdı dolayısıyla büyük pay benimdir. Herşeye rağmen hayatta sağlam  durabiliyor, eğitim, sağlık ve sanatsal etkinliklerin kişinin  gelişimine olumlu etkisine inanıyor, koşulsuz eşitliğin olamayacağını bilerek yerine ve zamanına göre kadın erkek herkesin gereken sorumluluğu saygı, sevgi anlayaışı içinde alabilmsini savunuyor, haktan adaletten yana tavır  alabiliyorsam bunu önce dünyanın kadın emeği eksik gelişemeyeceğine inanarak  Türk kadınına güven veren Mustafa kemal Atatürk'e, sonra babama ve evlilik hayatımda yolumu açık tutan eşimin desteğine borçluyum. Burada yazdıklarımdan da sizlerden çoğunlukla övgüler alarak daha fazla yazabileceğim gücüne kavuşurken, çevremden ve komşularımdan ben azar işitiyorum şimdilerde, Okuyor ya da yazıyorken geldiğinde komşularımdan biri "Ne işin var senin yazıp çizmekle, neden gelmedin? ya da  aramadın gel diye" deyiveriyor. Neyse konumuz blog ortamı uzatmadan devam edeyim. Sessiz kaldığım yazılar da okuyorum bu yazılar karşısında sessiz kalma nedenim ya konuyla ilgili söz edebilecek yetkinlikte olmadığımdan ya da asıl söylemek istediğimi söyleyemeyeceğimdendir.  Bir de blog dışı şair- yazarlardan çokça alıntı yaptığım halde, bir kaç kez deneyip ne kadar uğraş versem de çok eksik kaldığımı farkederek üzüldüğüm blog yazarlarımdan mümkün olduğunca hem de çok istediğim halde alıntı yapmamaya özen gösteriyor,  isim vererek övgü- beğeni yazıları yazmaktan çekiniyorum. Zira öyle çok ki sayfama tek satır yazmadan aylarca gururla alabilmek  istediğim dostların birbirinden önemli yazı, konu ve şiirleri!..  kimseye haksızlık etmemek amacıyla buna gayret ediyorum. Belki de biraz ara veriyorum. Blog toplantısı ve etkinlik daveti aldığım halde katılamadığım için üzgünüm ve özür diliyorum. Umarım bir şekilde telafi edebilirim.  Yazdığım yorumlara cevap alamadığımda ise ben de üzülüyorum. Bu durumda varsa  cehaletimin bağışlanmasını diliyorum. Yani cevap yazmayacağı belli yazarlar, “Büyük yazarlar yorumları cevaplamaz” derler. Kim dir? Bu guruptaki yazarlar ben de bilebilmek istiyorum. Tanıdığına pişman olunan insanlar gibi tanımadan kendisine değer verilip (övgü-yergi-kutlama-tebrik) her hangi bir alanda fikir alışverişinde bulunabilmek çabasını karşılıksız bırakabilenlere hangi kefelerde yer verilebilir? Bunları da gecikmiş olsam da öğrenebilmek istiyorum. Uzun süredir içimdeydi sadece ben biliyordum. Şimdi ise biliyoruz hatalarımın affolacağı, huzurla, sağlıkla umut dolu günler dileğiyle saygılar sunuyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MB den ben niye bu kadar nasiplenemedimki...Ben de yorumlara zamanında cevap veremiyorum ama büyük yazar filam değilim.Çalışıyorum çünkü.

Kerim Korkut 
 14.03.2015 9:56
Cevap :
Ne yazık ki bu yazı doğru anlaşılamadı. Bakın ben de arzu ettiğim sürede okuyup yazamıyorum kast ettiğim de bu değil tamamen kaale alınmamaktı. Her şeye rağmen ben mutluyum milliyet blog ailemden, teşekkür ediyorum zahmetinize saygılarımla  16.03.2015 22:09
 

İlişkilere yön verip çoğaltan,onları sevgi ve saygı kurallarına bağlayan,demokrasi,özgürlük ve barışa elimizden geldiğince katkılar sağlayan, hayatın renklerini,yaşamın anlam ve amacını açığa çıkaran ve bilince ulaşımı sağlayan bizleriz Cemile hanım.Yazarlarımız arasında zaman zaman yorum ve yoruma cevaplar geçikebiliyor,bloglarımızın yayınlanma şekil,biçim ve sürelerinde de bazı aksaklıklar farkediliyor.Daha çok dikkat edileceği,blogların özellikle ağırlığına göre daha dikkatli değerlendireleceği düşüncesindeyim...Bizler okuyucular için yazıyoruz.Aksamalar da olsa sonuçta okuyoruruz ve düşüncelerimizi aktarıyoruz yorumlarımızla yazılara.Daha rahat ve huzurlu olmanızı diliyorum.Bir düşünce alışverişidir aslında yazdıklarımız ve okuduklarımız.Önemli olan da bu...Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 28.02.2015 13:48
Cevap :
Teşekkür ederim Abbas bey, konu ben ve yazdıklarım değil, geciken cevaplar da değil tabi ki yazıların ağırlığı ve konusu önemli, okurun yazı konusuyla beraber yazar, şair seçme özgürlüğü de her daim elinde, kast ettiğim yorumlara cevap vermeyen yayına dahi almayan yazarlarımız var. Sistemden kaynaklı sorunlarımız da var kimi zaman belirtiyor kimi zaman oluruna bırakıyoruz. Haklısınız "Düşünce alışverişi" burada bulunma nedenimiz iyi günlerde ve güzel haberlerle müjdeler verebileceğimiz yazıların sayfalarımızı doldurabilmesi dileğimle saygılar sunuyorum.  28.02.2015 22:51
 

Merhaba Cemile Hanım'cığım; yorum cevapları sistemden kaynaklanan nedenlerden de yayına çıkmayabiliyor. Herkes herkesi biliyor. Bunları fazla düşünmeyin...Yazmaya, okumaya devam .... saygı ve sevgilerimle..........

Nil ALAZ 
 25.02.2015 13:15
Cevap :
Teşekkür ederim Nil hanımcığım, hoş geldiniz haklısınız dert etmeye değecek bir durum değil, sistemden kaynaklı da olsa olmasa da sağlık olsun. Gündem de çok önemli konular var. Sevgilerimle selamlıyorum  26.02.2015 0:48
 

biliyoruz...da...boşverin, eskitmeyin kafanızı bunlarla,değmez...nasılsa hoca bildiğini okuyacak zaten...kalbinizi üşüten insanlardan uzak durmak en iyisi,isterse büyük yazar değil şekispir'in allahı olsun...saygılar tabii ki...eyvallah...:)))

nedim üstün 
 23.02.2015 8:32
Cevap :
Haklısınız değmez ve kimseye nasıl davranacağını söyleyebilme hakkım olmadığını da biliyorum sadece bu davranış şeklinin bilmediğim bir açıklaması olabilir merakı işte, hoş geldiniz selam saygılarımla eyvallah   24.02.2015 18:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 232
Toplam yorum
: 3025
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 341
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

Saklanması gerekenlerle, paylaşılması gereken değerleri anlayıp anlamlandırmaya çaba harcıyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster