Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ocak '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
204
 

Biliyorum Demek İçin Her Şeyi Bilmek Gerekmez, Bildiği Kadar Biliyor Olmak yeterli

Biliyorum Demek İçin Her Şeyi Bilmek Gerekmez, Bildiği Kadar Biliyor Olmak yeterli
 

Bilgisiz olmanın aşağılama nedeni olması çok büyük yanlış. Biliyorsak konuşacak bilmiyorsak susacakmışız. Biz sizin anladığınız şekilde hiçbir konuyu bilmiyoruz ağzımızı mı bağlayacağız.

Ne mahzuru var, bizim söylediklerimizle dünya mı değişiyor, yanlış söylesek eksik söylesek ne olur ki, topluluklarınızdan kovuyorsunuz.

Nedir bilgi ya, ne yaptınız bilgilerinizle, yaşamayı biliyoruz ya yetmiyor mu, karnımızı siz mi doyuruyorsunuz!

Bilmeden konuşmayacakmışsın, ağzımızı açamıyoruz ya, ukala Aristolar! Asgari ücrete talim ediyorum on bin maaş alıyorsun, bilmesi gereken sensin ben değilim; çobana cahil diyorsun alt tarafı koyun güdüyoruz Oxford’dan diplomamız mı olacak!

Çok rahatsız edici bir şey bu, bence hakaret, “Bilmiyorsan konuşma!” Niye konuşmayım benim ağzım yok mu; söylediklerim sanki akademi tezi olacak laf ola beri gele, muhabbet!

Halt etmiş onlar! Bildiğin kadar konuş, bilmiyorsan saçmala aklına geleni söyle! Konuşmak için bilmek gerekmez, konuşmak ihtiyaç, ağzı olan konuşur!

Uzmansan, işin mesleğinse, bilmen gerekiyorsa bileceksin. Sokaktaki insanın öyle her şeyi bilmesi gerekmez. Bilmiyor diye kimse aşağılanamaz. Bizden daha fazla bildiğiniz için yüksek yerlerdesiniz yetmiyor mu, bir de bizim aşağılanmamız mı gerekiyor!

Bazı topluluklarda köylüler kendilerini cahil hissetmesinler diye bilgimi gizleyip onlar gibi davrandığım çok oldu!

Her şeyi bilemiyorsun, e merak da ediyorsun. Bir yerlerden yanlış doğru bir şeyler duymuşsun, e herkes konuşuyor mal mal dursan olmuyor sen de iki kelam ediyorsun. Oradan biri çıkıyor “Bilmiyorsan konuşma!” diyerek seni rezil ediyor! Sözde bunlar medeni kültürlü insanlar!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Milliyet Blog'da en çok blog yazanlardan birisi sensin. Şu an itibarıyla 3.339 blog yazmışsın. Şimdi merak ediyorum acaba sen burada en çok bilen yazar mısın yoksa bilsen de bilmesen de her konuda fikir ileri süren bir yazar mısın? Selamlar

Matilla 
 30.01.2018 12:46
Cevap :
İyi tespit etmişsin, bir şey bildiğim yok valla; zaten okumayı da sevmem. Sadece meraklıyım, yaratıcı düşünceye sahibim hepsi bu.  01.02.2018 14:05
 

Ya bize ait olan ne var ki bu dünyada?Bir kendimiz varız işte.Çıplak geldik çıplak gideceğiz işte.Biz de herkes gibi yalnızız.Sus,konuşama,itaat et demeye getiriyorlar.Ağaya saygı gibi yani.Kimse kimseyi tutup kolundan getirmemiş ki bu dünyaya.Çoğu şeye aracı olunmuş sadece.Bizleri seven olur,dokunan da,ama ne dilimize,düşüncemize ne de ruhumuza el uzatabilirler.Ben katılmıyorum o özsözlere...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 30.01.2018 2:09
Cevap :
"Sus,konuşma,itaat et demeye getiriyorlar.Ağaya saygı gibi yani." Aynen öyle, en doğru ifade bu...  01.02.2018 16:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5118
Toplam yorum
: 13395
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 669
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster