Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Aralık '14

 
Kategori
Cinsel Sağlık
Okunma Sayısı
936
 

Biliyorum seksiyim, ama seksi bilmiyorum!

Biliyorum seksiyim, ama seksi bilmiyorum!
 

Güzelim, seksiyim ama...


Etiler, Nişantaşı, Bağdat Caddesi, Kordon ve Tunalı Hilmi. Güzel kadınlara ve yakışıklı erkeklere sık rastladığım yerler. Ama bir o kadar da tezatları izlediğim bölgeler. Yani; ‘güzel kadın-eh işte erkek’ ve ‘yakışıklı erkek-eh işte hanımların’ birlikteliklerini şaşkın bakışlarla gözlediğim yerler*. Çünkü beklentim yakışıklı erkeğin çok güzel bir hanımla flört etmesi veya evlenmesi oluyordu. Benzer şekilde güzel kadınların yakışıklı bir partnerinin olması gerekir diye düşünüyordum. Sonra Masters ve Johnson’un raporunu okudum. (1) Derken geldi Hite raporu (2). Sonra Kinsey’in çalışmaları. (3) Ardından makale üstüne makale ve bir sürü köşe yazısı okudukça zihnimde bu tezatlığın anlamı belirmeye başladı.

Seksi ve güzel kadın küçüklüğünde de güzel bir kız çocuğuydu. Büyürken ailesi onun güzelliğinden gurur duyuyordu. Ama öte tarafta, ebeveynin beyninin ücra köşelerinde, o minik kızın yirmili otuzlu yaşları canlanıyordu. Bir gün genç kız on altı yaşında eve geldiğinde ve hamile olduğunu söylediğinde nasıl cevap bulacaklarını, olayla nasıl baş edeceklerini düşünüyorlardı. Ellerinde değildi anne ve babanın. Dile getirilmese bile o güzelim kızlarına her bakışlarının ardında bu düşünce akıyordu.

Dahası anne erkeklere güvenmemek üzerine koşullandırılmıştı. Baba kendisi erkek olduğu için erkeklere güvenilmemesi gerektiğini düşünüyordu. Küçük kız büyürken ona Kırmızı Başlıklı Kız masalını okumaktan en çok baba keyif alıyordu. O muzır kurdun aslında erkekler olduğu biliyor ama doğrudan dile getiremiyordu.

Büyümekte olan güzel kızın güzelliğinin getireceği muhtemel tehlikeler karşısında ebeveyn tavsiyeleri, korkutmaları ve yaşamdan acı örnekler gündeme gelmeye başladı. Genç kızın beyninde ürkütücü bir şema oluşmaya başladı:

“ Hiçbir zaman cinselliğin kötü ya da pis bir şey olduğu söylenmedi bana, ama babam erkeklerle olan cinsel ilişkilerimi garip karşılardı ve her zaman erkeklerin bana ‘bir şeyler yapmalarına’ izin verdiğim takdirde beni saymayacaklarını uyarır dururdu. ABD, 1976” (2)

“Annem seksten korkar, bunu her zaman biliyordum ama babamın da kendi arzularından utandığını ve benim de dişi olduğum için cinsel ilişkide bulunmamı istemediğini öğrenince çok şaşırdım ve üzüldüm. ABD, 1976” (2)

“ Çocukluğumdan beri (şimdi yirmi üç yaşındayım) bana ‘iyi kızların’ cinsel ilişkide bulunmadığı hatta bunu istemedikleri ve yapanların sürtük olduğu düşüncesi işlendi. On sekiz yaşındayken annemin bana ve iki yaş küçük kız kardeşime şunları söylediğini anımsıyorum: ‘Sizin böyle erkeklerle… hımm mmm… oynaşan kızlar olmadığınızı umuyorum.’ ABD, 1976” (2)

Kırk yıla yakın bir zaman geçmiş. Okumuş kızlarımız cinsellik konusunda hala buradalar.

Neredeler peki? Bırakın bir erkeği tatmin etmenin yollarını, kendini tatmin etmenin yollarını, cinsellikten haz almanın yararını bilemedikleri bir limandalar. Bu limandan kalkan güzel, çekici ve seksi gemiler, cinsellikten ırak yetiştirilmişler. Bu güzel ve seksi gemiler büyüyüp yaşam denizine açıklarında; , kaybedecek bir şeyi olmayan ve elindekiyle yetinecek ‘eh işte’ erkeklere RAZI oluyorlar. ‘Eh işte’ partnerlerinin; sadece güzel oldukları için kendilerini el üstünde tutmasından ve kaybetmemek için çabalamasından mutlu oluyorlar.  ‘Eh işte’ erkeklerini cinsel olarak tatmin edemeseler bile sırf güzellikleri için onların kendileriyle birlikte olması yeterli gelebiliyor. Korunma kollanma ihtiyaçlarını gideriyorlar. Güzellikleri ve seksapeliteleri için  kendilerine yazılan diğer erkeklerden ‘eh işte erkeklerinin’ kıskançlıkları sayesinde korunuyorlar. Gezmeye, caddeye çıkıyorlar, ‘çok güzel kadın-eh işte erkek’ çifti olarak. Her ikisinin de gözleri başkasında…

‘Çok yakışıklı erkek-eh işte hanım’ ikilisinde ise durum farklı olsa gerek.(4,5) Yani ‘eh işte hanım’ büyürken yaşadığı hayal kırıcı tecrübeler ve reddedişlerden çok önemli dersler çıkarmıştır. Kaybetmenin getirdiği hayal kırıklığına toleranslıdır.(6) Girişken ve davetkar olmakta sorun görmez. Kadın gibi kadın olmak dışında bir seçeneğin olmadığını fark etmiştir. Bu farkındalık; cinsel bilgilerini ve kur yapabilme yeteneklerini geliştirmesine neden olmuş, erkeğini yönetmeyi öğrenmiş ve becerebilmiştir. Bu çift caddeye çıkınca erkeğin gözü de, kadının gözü de birbirinden başkasını görmüyordur. Çünkü çok yakışıklı ve seksi erkek deneyerek fark etmiştir ki çok güzel kadınların çoğu ‘sadece çok güzel ve seksi kadınlardır’. Ama onlar erkek cinselliğini bilme konusunda, erkeği ve kendini mutlu etmede ve cinselliği KASINTISIZ yaşamada ‘eh işte’dirler. (7)

Peki insanın aklına geliveriyor soru: bu ‘eh işte erkekler’ çok güzel ve seksi hanımları aldatmıyorlar mı? Hımm! Bu sorunun cevabını bilemedim. Acaba Avşar kızına mı sorsak? Yoksa Masters of Sex dizisini mi izlesek?**

-----------------------------

*DİPNOT: ‘Eh işte erkekler’ ‘Eh işte hanımlar’ ifadeleri bir danışanımın tanımlamasıdır.

** Dizinin varlığı konusunda beni bilgilendiren danışanıma çok teşekkür ederim.

------------------------------

Kaynaklar:

(1) (1970) Masters Johnson. Seks Raporu. Türkçesi  Adnan Semih Yazıcıoğlu. İstanbul: Ağaoğlu

(2) Hite, S. (1984). Hite Raporu. Kadınların cinselliği konusunda (Masters ve Johnson ile Kinsey’den sonra) en kapsamlı araştırma. İstanbul: Cep

(3) The Kinsey Institute. (1996). http://www.kinseyinstitute.org/index.html

(4) McClintock, E. A. (2011). Handsome wants as handsome does: Physical attractiveness and gender differences in revealed sexual preferences.Biodemography and social biology57(2), 221-257.

(5)Kvalem, I. L., von Soest, T., Træen, B., & Singsaas, K. (2011). Body evaluation and coital onset: A population-based longitudinal study. Body image,8(2), 110-118. Özet

(6) Trapnell, P. D., Meston, C. M., & Gorzalka, B. B. (1997). Spectatoring and the relationship between body image and sexual experience: Self-focus or self-valence?. Journal of Sex Research34(3), 267-278.

(7) Masters of sex. (2013). Televizyon Dizisi. Yapımcı, Michelle Ashword. Showtime Kanalı. ABD

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1246
Kayıt tarihi
: 10.12.13
 
 

İstanbul Tıp Fakültesinden 1982 yılında mezun oldum. Ayrıca Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster