Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ağustos '15

 
Kategori
Resim
Okunma Sayısı
280
 

Billur Cankut Varlı

Billur Cankut Varlı
 

Datçada tekneler 2015


Billur Cankut VARLI

Ankarada 1966 yılında  doğan sanatçı, Tevfik Fikret Lisesinden 1984 de mezun olduktan sonra, 2 yıl moda desinatörlüğü eğitimi aldı. Daha sonra 1997 de Nevide Gökaydın’ın atölyesinde resim çalışmalarına başladı. Burada çeşitli teknikleri deneyen ve öğrenen sanatçı, kolaj tekniğinde karar kıldı.  Bunu takiben Abdurrahman Kaplan ile çalışmaya başladı. 

Sanatçı, tual üzerine akrilik de kullanarak kolaj tekniğinde yeni arayışlara girişti. Kıyı görüntüleri, şehirler, kayıklar, çiçekler yaparak kolaj tekniğine yeni bir boyut getirdi. Rengarenk resimlerinde,  gerçek ve soyut görüntüleri ustaca birbirine karıştırarak başka bir görüntü tekniği yarattı.

            Birçok karma sergi ve sanat fuarına katılan sanatçı, 2011 yılında 8. Floransa  Bienaline davetli olarak katıldı.

            Sanatçının kişisel sergileri 

2002 Haceettepe Üniversitesi Ahmet Göğüş Sanat Galerisi

2006 İlayda Sanat Galerisi, Ankara

2007 Bilkent Üniversitesi Sanat Galerisi, Ankara

2008 İlayda Sanat Galerisi, İstanbul

2008 Bahariye Sanat Galerisi, İstanbul

2009 Bilkent Üniversitesi Sanat Galerisi, Ankara

2010 Nurol Sanat Galerisi, Ankara

2010 Nurol Sanat Galerisi, Bodrum

2011 Mimarlar derneği , Ankara

2012 Krişna Sanat Galerisi Ankara

2013-Artifact Sanat Galerisi, NewYork, USA                                                                                               2014-GaleriAKDENİZ-ANKARA                                                                                                                                Günümüzde başdöndürücü teknolojik gelişmeler, modada ve alışkanlıklarımızdaki hızlı değişim, estetik kültür ve beğeni  ölçülerimizi doğal olarak etkiliyor. Sanatta sırf yenilik olsun diye; huzursuz, yapay ve doğal olmayan bir anlayışı kendi kişiliğime uygun görmüyorum. Ben kişisel duygularımın, iç dünyamda ağır bastığı coşkulu, ilhamla dolu (lirik) bir resim anlayışından yanayım. Bir yönüyle izlenimciliğe yakın olduğum söylenebilirse de bunun tam böyle olmadığını da söylemeliyim. Çünkü ben, doğadan edindiğim izlenimlerin bende uyandırdığı duyuları resme dönüştürmeyi, yani tabiatı değil, kendi dünyamı resmediyorum. Zaman zaman, akademik kuralların dışına çıkarak, kendi kişisel izlenimlerime göre çalışmayı tercih eden bir resim anlayışım var. Ama bunu (empresyonist ressamlar gibi) açık havada değil, atölyede kendi geliştirdiğim tekniklerle yapıyorum.

Resimlerimde ışık-gölge oyunlarının değişen etkilerinden  ziyade, rengin ve renklerin birbirleriyle olan etkilerini canlı bir şekilde yansıtmaktan yanayım. Doğayla bir yakınlık taşımakla birlikte, var olan görüntüler üzerinden sarıyı, maviyi, kırmızıyı, siyahı özgürce renklilik etkisi yaratarak boyamayı mizacıma daha yakın buluyorum.

Tüm bunlara ek olarak bazı noktaları da kısaca özetlemem gerekirse; benim sanata, sanatçıya ve sanat eserlerine bakışım; iyi çözümlenmiş bir öz ve biçim dengesi, sanatçısına özgü bir renk-motif ilişkisi, coşkulu ve duygulu olma hali içerir. Şaşırtıcı bir ilk etki ile içinde zeka unsuru taşıyan yaratıcı bir tutumu gerekli görüyorum. Sabır, dikkat, titizlik, teknik buluş, nitel ve nicel süreklilik gibi kavramları da önemsediğimi ve bunların da sanat anlayışıma uygun kavramlar olduğunu söyleyebilirim.   

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 539
Kayıt tarihi
: 02.10.14
 
 

1974-trabzon doğumludur  1994 KTÜ RESİM öğretmenliği mezunudur.Kendisine ait atölyesinde uzun yıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster