Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

17 Aralık '07

 
Kategori
Evcil Hayvanlar
Okunma Sayısı
7062
 

Bilmek İsteyenler İçin...

Bilmek İsteyenler İçin...
 

Kedi niçin mırıldanır?

Kedi, sevindiği zaman mırıldanır. Okşandığı, yemek verildiği ve sahibini bulduğu zaman da mırıldanır. Kış aylarında, bir ısıtıcı yanında yattığı ve iyice ısındığı zaman keyiflenerek, aynı sesi çıkartır.

Kedi, keyifli ve mutlu olduğu zaman, ses tellerini titreterek kendine özgü, mırıltı dediğimiz o sesi devamlı olarak çıkartır. Öfkelendiği veya karnı acıktığı zaman da, bu duygularını değişik ve anlamlı seslerle anlatır.

Okşandığında kedilerin tüyleri neden çıtırdar?

Elle kuvvetle sürtülünce, kedilerin tüyleri elektrik yüklenir. Bunun neticesi olarak okşandığı zaman da, tüyleri hafifçe dikleşir ve bir çıtırtı işitilir.

Dinlenme anında, kedinin kürkündeki elektrikte denge vardır. Kedinin derisine elimizi sürdüğümüz veya onu okşadığımız zaman, bu denge bozulur. Atomları oluşturan elektronlar koparak ayrılırlar ve tüylerin arasında dolaşmaya başlarlar. Hafif bir çıtırtıyı izleyen bir elektriklenme olur. Hatta bazı çok hassas eller, bu elektriği kolaylıkla hissedebilir.

Köpekle karşılaşan kediler niçin sırtlarını kabartırlar?

Kediler, çok kuşkucudurlar. Tanımadıkları insanları ve hayvanları yanlarına yaklaştırmak istemezler. Köpeklerin, kendilerine düşman olduklarını bilirler. Bu nedenle, yanlarına bir köpek yaklaşınca, tüylerini kabartıp, sırtlarını kamburlaştırırlar. Böylece, daha irileşip, korkunç bir görünüşe sahip olduklarını zannederler.

Kedilerle köpekler, daima birbirlerine düşmanlık etmezler... Bazen, aralarında dostluk kurulduğunu görürüz. Küçüklüklerinden beri beraberce yetiştirilmiş kedi ve köpekler için aynı evde yaşamak bir problem yaratmaz. İyi geçinirler ve birbirlerine saldırmazlar. Lakin yabancı bir köpek, tanımadığı bir kediye saldırır. Kedi, çok defa tanımadığı bir köpeğin şiddetli havlamalarından korkar. Ayrıca, bir köpek gördüğü zaman da kendini savunma ihtiyacını hisseder. İşte bu sırada, tüylerini kabartıp, sırtını kambur hale getirerek, saldırı pozisyonuna geçer.

Kediler neden geceleri de görürler?

Kedinin gözü, insan gözü gibi değildir. Işığın girdiği gözbebeği, insanınkinden çok daha fazla açılabilir. Böylece kedi, gece karanlığında da rahatça görebilir. Gündüzleri ise kedinin gözbebeği ince bir yarık halini alır.

Normal insan gözü, retinanın karanlığa alışmasıyla, nesneleri ışık az da olsa görebilir. Çünkü retinanın çevresindeki elemanlar, karanlıkta görmeye elverişlidir. Kedideki karanlıkta görme yeteneği ise insana göre daha fazladır ve onun "geceleri de görür" diye adının çıkmasını haklı gösterir. Zira gözleri en ufak ışınları dahi alabilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

dünyanın en şirin,en narin,en şımarık yaratıkları kediler olmalılar tesekkürler

lithuas 
 04.11.2008 2:49
Cevap :
Sizinle tamamen aynı fikirdeyim Burcu Hanım :-)) Ben teşekkürler ediyorum katılımınız için, saygılar...  04.11.2008 17:48
 

işyerinin apartman kapısında iki yavru kediyi farkettim, her sabah onları sevmeden ve yiyecek bir şeyler vermeden ofise giremez oldum, 1 hafta sonunda otoparkın kahyası yanıma yaklaşıp bağıra bağıra ahhhh ulann ahhhh kedi olmak lazımmış bieeee deyince o oldu:))) , şimdi sizin blogun resmini gören de böyle dese yeridir yani:) , sevgiler

Dilek Fuçucı 
 17.12.2007 17:13
Cevap :
Dilek hanım, arkadaş dedi zaten :-)) Öyle dileyen çok da bayanın kontenjanı dolu :-)) Yani bu kadar olur, yorumunuz bile mizah içeriyor... Sizin bu matrak haliniz beni çok güldürüyor... Sanırım kendimi görüyorum biraz, keşke gerçekte tanışır olsaymışız diyorum bazen... Yorumunuza teşekkür ediyorum, eksik olmayın... Ailenizle mutluluklar dileğiyle, saygılar, sevgiler... Hııı birde şeyy, Zeyna'nın ellerinden öperim :-))  17.12.2007 17:52
 

Bak, zaten hava soğuk. Tiril tiril titriyorum buralarda. Kedi olasım geldi. Koyma böle resimler abisi yaaa.

MuDo 
 17.12.2007 9:42
Cevap :
:-)) O resimdeki de kıramadığım bir arkadaş zaten... Sizin gibi düşünüyordu, iyi geç hadi bir poz alalım dedim, işte ööle yani :-)) Teşekkürler, sevgiler...  17.12.2007 14:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3615
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster