Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mart '09

 
Kategori
Biyoloji
Okunma Sayısı
1747
 

Bilmeyen yazmasın; Evrim bir teoridir

Bilmeyen yazmasın; Evrim bir teoridir
 

http://www.biology-online.org/images/darwin_finches.jpg


Malumunuz 2009 yılı Charles Darwin'in doğumunun 200. yılı olması nedeniyle bilim insanları (IUBS ve UNESCO) tarafından "Darwin Yılı" olarak ilan edilmiştir.

Değerli okurlarım, Charles Darwin'in hikayesini bir de benden okuyun. Zira eli klavye tutan yazıyor adeta... En azından konuyla ilgili eserleri altlarını çize çize okumaktan bıkmayan birinin düşüncelerini de duymuş olursunuz. Herkesin sağdan soldan duyduğu kesinlikle kendi uzmanlık alanına girmemesine rağmen işe ideolojik yaklaştığı, hatta daha da komiği işi CHP ve AKP çekişmesine dönüştürdüğü garip bir konuya dönüştü bu memlekette Darwin ve Evrim konusu maalesef. Anlayacağınız bunun da cılkını çıkardık.

Öyleki MB sayfalarını açınca bir aydır hemen her gün Darwin ve Evrim teorisi üzerine olmadık ilginçlikte, sığ ve bir çoğu gülünç yazılar okur oldum...

Başlangıçta şunu söylemem de yarar var. Bir ülkede doğru ya da yanlış herhangi bir bilimsel çabanın bir şekilde engellenmesi ya da sansürlenmesi kesinlikle hoşgörülmeyecek bir çabadır. Kesinlikle bunun karşısında olduğumu belirtmeliyim.

Darwin:" Bu dünya üzerinde bugüne kadar yaşamış tüm organik varlıklar, zamanın başlangıcından bu yana var olan öncü bir formdan geliyorlar diye yazmıştı. Açıkçası Darwin sadece bir tahminde bulunuyordu. (National Geographic Şubat 2009)

İspinozlar kuşları üzerinde (özellikle gagaları) yapılan gözlemlerle başlayan bu serüven. Daha sonraları "doğal seçilim" ve "transmutasyon" gibi iki olmazsa olmaz kavrama dayandırılmaya çalışılacaktır. Darwin ve müritleri tarafından.

Ancak doğal seçilimin ıspatlanamamasına en çok canı sıkılanlardan biri yine bu düşünceyi ortaya atan Darwin'in kendisiydi. Aynen şöyle diyordu bir mektubunda:"Ne zaman gözüme bir tavuskuşunun kuyruğundaki tüyün görüntüsü çalınsa hasta oluyorum." Zira tavuskuşları çiftleşmek için birbirlerini öldürmek zorunda değillerdi. Tüylerinin diğer hemcinslerine nazaran daha güzel olması yeterliydi. Bu da güçlü olan yaşar güçsüz olan ölür görüşünün zıddına bir durumdur.

Bir diğeri de türler arası mutasyonlar olarak ifade ettğimiz "transmutasyon" kavramıdır. Bunu da yine başta Darwin olmak üzere bir çok bilim insanı pek te sindirebilmiş değiller. Çünkü yeni bir türün oluşması demek; mutasyon sonucu meydana gelmiş ve birbirleriyle çiftleştiklerinde verimli döller oluşturabilen canlıların oluşması demektir ki şimdiye kadar hem mükemmelleşmeye yönelik bir mutasyon hem de bu mutasyon sonucu oluşan canlıların farklı ve verimli bir tür oluşturduklarına dair ciddi deliller ortaya konulabilmiş değildir.

Peki sonuç olarak. Evrim bir gerçek midir? Hayır.

Peki evrim br safsata mıdır? Cevabımız yine hayır.

Çünkü evrim bir teoridir. Teori ise bilimle uzaktan yakından ilgisi olan herkesin bileceği gibi doğruluğu henuz kanıtlanmamış ve bütün bilim insanları tarafısndan geçerliliği kabul edilmemiş bilgilerdir.

O halde bu konu üzerinden olur olmaz herkesin fikir yürütmesi nedendir?

Hemen söyleyeyim efendim iktidar kavgasından başka bir şey değildir. Kimsenin bilimle falan işi yoktur esasen. Kimsenin düşünmek ve araştırmak hele hele okumak kitap karıştırmak gibi bir gailesi zaten yoktur. Varsa yoksa bir taraftarlık bir çift taraflı yobazlık almış başını gitmektedir.

Bütün bu anlamsız ve içi boş boğuşmalar (boğuşmalar diyorum çünkü çoğu bilimsel değil; tamamen hamasi) arasında umarım bizden sonra gelenler artık yeni şeyler söylerler de en azından bundan sonraki iki yüz yıl bilim ve insanlık adına daha olumlu yaşanır.

Düşünen, araştıran, sorgulayan ve anlayan beyinlerle karşılaşmak temennisiyle...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 1058
Kayıt tarihi
: 10.06.07
 
 

Fen Bilimleri Öğretmeniyim.  Okur yazar biriyim sanırım. Çoğunlukla okur; arada yazar... Uzun..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster