Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mart '10

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
7462
 

Bilmişlik ve bilgelik nedir?

Bilmişlik ve bilgelik nedir?
 

Bilmişlik ve bilgelik kelime olarak ne kadar çok birbirlerine benziyorlar değil mi ? :)

Oysaki aralarında, uzaktan yakından alaka yoktur. Bilmişlik, her şeyi bildiğini zannedip, fakat hiçbir şey bilmediğinin farkında olmamaktır. , Bilgelik ise, bilgi ve erdemin birleşmesidir.

Bilge insan, düşünen, araştıran ve sürekli kendini geliştiren insandır. Bilmiş insanlar, çok konuşan ve her fırsatta olur olmaz şeyler hakkında akıl öğreten münasebetsiz kimselerdir.

“ Bilmediğini bilmek en iyisidir. Bilmeyip de bildiğini sanmak tehlikeli bir hastalıktır.”(Lao-Tzu) …. bilmişlerin üzerinde düşünmeleri için söylenmiş ne kadar değerli bir söz değil mi?

Bazen söylemek, anlatmak istediği çok şey olur insanın. Tam anlatmaya kalkarsınız, boğanızda düğümlenir. Çünkü kalıplaşmış düşüncelere karşı çıksanız da, olduğu yerde saymaya alışmış kimselere bir şey veremezsiniz.

Bilmiş insanlar, , kendilerine çok fazla önem verdiklerinden, kendinden başka kimsenin konuyla ilgili, doğrulara hakim oldukları kabullenemezler.

Mevlana boşuna mı demiş; ''Ne kadar bilirsen bil, anlattıkların karşındakinin anladığı kadardır diye :)

Bilmiş insan düşünme yetisinden yoksundur. Bilge insan, düşünen insandır. Yaşamını aklıyla yönetir. Bilgi sahibidir… Bilgelik, bilginin kişiyle özdeşip somutlaşmasıdır. Bilgi sahibi insan, aynı zamanda erdem sahibidir.

Bilge insanlar, başkalarının göremediği ayrıntıları görür, olayların perde arkasını sezer, bilinenden hareketle bilinmeyeni tespite çalışır. Sonuçlarla yetinmez, sebepleri de araştırır.

Bilgeler kendilerini bilen, bilmişler kendilerini bilmeyen insanlardır.

Bilgelik her zaman çok okumuş olmak değildir. Nice insanlar vardır, okumuş cahil, muhakeme yeteneğinden yoksun… Bilgelik, doğru yolda, hakikatı arama yolculuğudur… bilmişlik ise, yolun sonu, çıkmaz sokaktır.

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir,

Sen kendini bilmezsen, Bu nice okumaktır.” demiş Yunus Emre

Son olarak, bilmişlerin üzerinde çok düşünmesi gereken bir söze daha yer vermek istiyorum;

“Sana bir şeyi nasıl bilebileceğini öğreteyim mi? Bildiğin zaman bildiğini anla, bilmediğin zaman ise bilmediğini anla.” (Konfüçyüs)

Sevgi ve ışıkla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

GERCEKTEN DE COK COK DOGRU SOYLEMiS " Y U N U S E M R E " *iLiM iLiMi BiLMEKTiR, iLiM ise KENDiNi BiLMEKTiR...SEN KENDiNi BiLMEZSEN, BU NiCE OKUMALAR BOS GAYE...!* SEVGiLi OGRETMENiM, ELLERiNiZE ve GOZLERiNiZE SAGLIK..! :-)) SEVGiLER, SELAMLAR ve SAYGILAR SUNARIM..! :-)) CUKUROVA - ADANA`dan...

Necip Köni - Adana / TR 
 30.04.2010 23:18
Cevap :
Necip Bey, merhaba efendim.. Öncelikle beni kırmayıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim... Ayrıca sizin de gözlerinize sağlık :) Beğendiğiniz için de çok mutlu oldum ... Ben de size sevgi, selam ve saygılarımı sunuyorum.  01.05.2010 12:08
 

efendim bu güzel hatırlatmalarınız için teşekkürler okuyp ibret almak veya mevlanayı konfiçyüs ü anmak güzeldir maalsef bir çoğumuz bazen ben bilirim derizde başka demez susmaz ve sonucu pahalı öderiz fakat bazende O bilmiş gibi davrananlardan faydalı tartışmalar da çıkabilir eh ben bazen toplumda onların bulunmasında fayda olduğunu sandığım olmuştur yeterki hametmeyi deneyelim zira yaratılışımız gereği ona bazı bilgileri anlamak nasip olmamış olabilir hoşça kalın dostça bakalım

hulusi soydal 
 26.03.2010 17:03
Cevap :
Merhaba efendim, sizde ne kadar doğru ve güzel bir yorumda bulunmuşsunuz.. Yazımın, hepimize ışık olması dileğiyle..tabii en başta bana bu yazıyı yazdıran bilmişlere:) Çok teşekkür ederim her zamnki gibi değerli katkınızdan dolayı. Selam ve saygılarımla.  26.03.2010 18:52
 

Değerli Öğretmenim. Çok hoş bir yazı olmuş. Allah (C.C.) razı olsun İnşaallah... Hz. Mevlana demişsiniz. Hz. Mevlana'nın Mesnevi'sinden bir alıntı da müsadenizle ben eklemek istiyorum; "Önce kendini bil, zira kendini bilen haddini bilir, haddini bilen Rabbini bilir". İnsan, önce bir yarıtılmış olduğunu, aciz ve nakız olduğunu bilmeli ki, Rabbinin Kudretini ve Azametini kavrayabilsin... Sağlıcakla Kalınız... Selam ve Dua ile..

Yorum Dükkanı 
 26.03.2010 16:25
Cevap :
Sv Yorum Dükkanı, ne kadar güzel bir katkıda bulunmuşsunuz, Hz Mevlana’nın sözüyle.. Yazıma değer katan yorumunuz için çok teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla.  26.03.2010 18:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 506
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 12859
Kayıt tarihi
: 22.11.08
 
 

Öğretmenlik yapıyorum ve anneyim. Çocukları çok seviyorum. Yüreği sevgi dolu olan insanlara, sela..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster