Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Temmuz '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
1119
 

Bilseydi...

Bilseydi...
 

Bir kaç olay vardır ki, hemen hemen herbirimizde aynı duyguları tetikler. Örneğin: Unutulmak, gözardı edilmek, önemsenmemek, ilk tercih olmamak; bunlar ekseriyetle hepimize "değersizlik" hissettiririr. Bu his ise, bizi en çok inciten duygudur. İncindiğimizdeyse; kimimiz içine kapanır, kimimiz saldırganlaşır.

Bazılarımızsa; empati kurma gayreti ile olanı ve olma sebebelerini algılamaya çalışır. Peki algıladığımızda ne olur? İncinmişlik hissi kaybolur mu? Artık değersiz hissetmez mi oluruz?

Bence empati kurup, bu duyguları yaşamamıza neden gördüğümüz ve olaya sebebiyet verdiğine kanaat getirdiğimiz kişinin gözünden de değerlendirme yapabildiğimizde: O ana kadar sadece doğumuna tanıklık edip, bu doğanın da bizde can acısına sebebiyet verişinden ötürü ondan neredeyse nefret ederken, bu doğuma gelene değin geçilen süreci kavradığımızda nötrleşiyoruz.

Çünkü artık birini sebeleri ile birlikte anladığınızda (her ne kadar olan biteni ve o kişinin davranış ve tutumlarını onaylamıyorda olsanız) kızmak, kırılmak ve içerlemek mümkün olamıyor. Bu aşamanın ardından; önceleri verdiğiniz duygusal tepkiler örneğin: Kızgınlık anlayışa, hatta bazen de pabuçları içine girdiğimiz kişiye (zamanla gelinen bir aşama ve oldukça zorlayıcı bir sürecin geçilmesinden sonra da olsa) hoşgörü, hatta şevkate dönüşebiliyor. Kanımca, Hz. İsa'nın kendini çarmıha gerenler için dua etmesi gibi: "Tanrım onları affet, ne yaptıklarını bilmiyorlar bilseler yaparlar mıydı..." deyişinde ki yücelik empatinin en üst sınırıdır.

Vurdumduymaz bir tavırla birinin canını yaktığımızda; her ne için olursa olsun yaşanan olayda dikkat edin, şahsi
menfaatlerimiz doğrultusunda hareket ediyoruz. Şahsi menfaatin kollanması var oluşumuzun temel yapı taşı olan "Ben" yada Ego" dediğimiz varlığın korunması adına gereklidir.

Ancak burada da hassas bir denge var. Bu dengeyi tuturabiliyorsak; olan bitene karşı akılsal bir yaklaşım geliştirmek, öncelikle sağduyumuzu devreye almak, soğukkanlılığımızı korumak gerek şarttır. Aksi muhtemelen istenmeyen sonuçlara ve pişmanlıklara dönüşerek, tekrar bizi yaralayacaktır.

Ancak, bu tepkisiz kalmak olarak algılanmamalıdır. Verilecek tepkinin çözüm odaklı ve hem "ben"i korumak hem de karşı tarafı algılayıp onun şartlarını gözardı etmeden uzlaşmayı sağlamak öz saygı gereğidir. Bu da çok kolay değildir ve her durumda mümkün olmayabilir. Ancak söylemek istediğim şu ki: Öncelikle savaş bayrağı açmak yerine, sakin kalıp ortak uyum adına çalışmak için kendimize olaya ve olayın muatabı olan kişiye belli bir mesafeden ve en önemlisi objektif bir gözle bakabilecek duruşu geliştirmek gereklidir.

Algılanmayı beklemek yerine, algılayan olmak üst bir duruştur. Bu üst duruş egonun beslenmesi manasında bir
övünç kaynağı değil; iç huzuru veren bir aşama olarak algılanmalıdır. Anlaşılmayı beklemek, hayal kırıklığına gitmesi muhtemel bir yolculuğa atılan adımken, algılayan olma gayreti; farkındalık, iç huzuru kısacası duygusal özgürlük yolunda atılan çok değerli bir adımdır.

Empati kurarken, bir yandan da olan bitene konu siz bile olsanız aynı yansız tutum ve sevecenlikle yaklaşabildiğimizde en büyük kazancınız ruhsal sağlığınızı korumak ve dolayısıyla da tüm hastalıklarımızın kökeninin aslında ruhsal sebeblerden kaynaklandığını kabul ediyorsanız; bedensel anlamda da hastalıklardan uzak kalma şansına sahip olursunuz.

Daha ne olsun?
Şevkat, beklentisiz ve koşulsuz sevgi hep yüreğinizde sizinle olsun...

Sevgi ve ışıkla,
Ayna

Temmuz 16.07

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

insanların durumlar karşısındaki tutumlarındaki objektiflik veya empati dahi taraflıdır bence..hislere bağlı olan tepkiler objektif olabilir mi?.. objektiflik ifadesi yerine farklı bir ifade olan akılcılık ifadesini koysak sizce nasıl olur..sevgiler.

griadam 
 17.07.2007 12:56
Cevap :
Ben objektif olmak yada nesnel olmak dediğimde; bunun akılcı olmayı da içerdiğini düşünüyorum Aksi halinde bu edimde bulunabilmek mümkün mü? Katkı, ilgi ve paylaşımınız adına teşekkürler. Sevgi ve ışıkla, Ayna  18.07.2007 21:22
 

İnsanın kişisel gelişim sürecinde zorlu bi maraton:Empati. Kendini-egonu- beklentileri, çıkarı vs. aşmak zor bir süreç, engellerle dolu bir yolculuk.Bu yolu rahat katetmek için aydınlatıcı işaret tabelaları buldum yazında. Katılıyor ve teşekkür ediyorum.Sevgiler, selamlar...

üç nokta 
 17.07.2007 9:35
Cevap :
Ben teşekkür ederim ilgi ve katkın için. Sevgi ve ışıkla, Ayna  17.07.2007 22:59
 

Yazının ilk cümlelerinde daha yüzeysel, anne-babalara seslenen bir seyir izleyip,çocuklarımıza olan davranışlarımızın analizi tahmin ederken,daha derin bir psikolojik tahlil buldum. teşekkür ederim.

Nariçi 
 16.07.2007 21:51
Cevap :
Anne, baba, çocuk, eş, arkadaş sevgili...İlişkiler söz konusu olduğunda, ne olursa olsun bu olan bitene objektif olarak yaklaşamadıkça uzlaşma, ilerleme ve gelişme sağlanamayacağına inanıyorum. Muatab insan olduktan sonra öz hep aynı, ilişkinin adı ne olursa olsun...Ve sevgi tutkaldır, bir arada tutar. Yargılama ve etiketlemeler ise duvarlar kurarar, diye düşünüyorum. Katkılarınızdan ötürü teşekkür ederim. Sevgi ve ışıkla, Ayna  17.07.2007 0:35
 

Ben kişinin duygularını açık ve net iletmesinden yanayım. Karşınızdaki kişi alıngan olabilir. Ben içimde düşündüğüm şeyin aksini söylersem dürüst olmam. O halde şu üçlü formüle ne dersin? 1. Sen harika bir insansın. 2. Bu davranışın beni çok rahatsız ediyor. 3. İnanıyorum ki, bu olumsuz yanını en kısa zamanda olumlayacaksın. Bu formülde kimlik zarar görmez. Davranışlar eleştirilebilir. Kişinin değişimi için iyi niyetli yaklaşım ortaya koyabiliriz. Sevgilerimle

Bülent Göncü 
 16.07.2007 13:39
Cevap :
Harika derim elbette:))Oldukça destekleyici ve çözüm odaklı bir bakış açısı. Her şey bir yana karşılıklı saygı ve sevgi üreterek çözüm yolu aramaya yönelik bir yaklaşım. Öneri, paylaşım ve igine çok teşekkür ederim. Sevgi ve ışıkla, Ayna  17.07.2007 0:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 268
Toplam yorum
: 1159
Toplam mesaj
: 159
Ort. okunma sayısı
: 1947
Kayıt tarihi
: 15.09.06
 
 

Var olan her oluş ve bozuluş hakkında gözlem, tahlil ve sonuca varma sürecindeki yolculuğumu, siz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster