Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Haziran '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
559
 

Bin Muhteşem Güneş ve Taliban

Bin Muhteşem Güneş ve Taliban
 

Bin Muhteşem Güneş, tüm dünyada inanılmaz bir başarı yakalayan Uçurtma Avcı’ sının yazarı Khaled Hosseini ’nin romanı. Püren Özgören’in arı, akıcı Türkçesiyle dilimize çevrilmiş. Khaled Hosseini kim mi? Afganistan, Kabil’de bir diplomatın oğlu olarak doğmuş. Ailesi,1980’de Amerika Birleşik Devletleri’nden siyasi sığınma hakkı elde etmiş. Halen Kuzey California’da yaşmakta ve doktorluk mesleğini sürdürmektedir. İlk romanı Uçurtma Avcısı’nın ardından Bin Muhteşem Güneş, yazarın ikinci romanı. Yazar, Taliban’ın Sovyet yanlısı Necibullah’ ın yönetimine son verip Afganistan’ı nasıl ele geçirdiğini gözler önüne seriyor. Taliban’ın Afganistan’da nasıl bir terör estirdiği, insanı ve insanlığı nasıl hiçe sayan bir felsefede olduğu aldığı kararlarda açıkça görülüyor.

Yazar, Khaled Hosseini, romanının 284. sayfasında Taliban’ı nasıl anlattığını görelim:

Kasalarında silahlı, sakallı, kara türbanlı erkekler. Her kamyonetten, hoparlörler bangır bangır duyuru yapmaktaydı; önce Farsça, sonra Peştun dilinde. Aynı mesajlar, minarelere takılmış ses yükselticilerinden, Şeriat’ın Sesi diye bilinen radyodan da yayınlanıyordu. Dahası broşürler, el ilanları halinde sokaklara atılıyordu. Meryem bahçede bir tane buldu. Roman kahramanı Meryem’in bahçede bulduğu broşürün içeriği, tüyler ürpertici.

Bütün vatandaşlar, günde beş vakit namaz kılacaktır. Kılmayanlar kırbaçlanacaktır.

Bütün erkekler sakal bırakacaktır. Bu emre uymayanlar kırbaçlanacaktır.

Bütün erkek çocuklar türban takacaktır.

Şarkı söylemek, dans etmek, iskambil oynamak, kumarın her türü ve uçurtma uçurmak yasaktır.

Kitap yazmak, film izlemek, resim yapmak yasaktır.

Evinizde kuş beslerseniz kırbaçlanacaksınız.

Çalarsanız, eliniz bilekten kesilir. Bir daha çalarsanız, ayağınız kesilir.

Kadınların dikkatine:

Evinizden dışarıya çıkmayacaksınız. Her ne koşulda olursa olsun, asla yüzünüzü   

Göstermeyeceksiniz. Dışarıdayken burka’ yla örtüneceksiniz. Aksi halde kırbaçlanacaksınız.

Makyaj, mücevher yasaktır.

Çekici gösterişli giysiler giymeyecek, erkeklerle göz göze gelmeyeceksiniz.

Kızların okula gitmeleri, kadınların çalışması yasaklanmıştır.

Zinada suçlu bulunursanız, taşlanarak öldürüleceksiniz.

Sokakta tek başına yakalanan kadın dövülecek ve evine gönderilecektir.

Dinleyin, iyi dinleyin. İtaat edin. Alan-ü ekber.

Reşit Radyoyu kapadı. Oturma odasında, yer sofrasında yemek yiyorlardı; Necibullah ’ın ipte sallanan cesedini göreli bir hafta bile olmamıştı.

Bu buyruklar,”şeriat”ın iç yüzünü tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermiyor mu? Bugün Musul’u ele geçiren IŞİD de aynı yaşam tarzını içselleştirmiş bir örgüt. Ortadoğu bir bataklık, salt IŞİD değil;E l-Kaide, Ahrar’uş-Şam, Nusra Cephesi, Tevhid ve Cihad Örgütü, Liva Al İslam, Ensar El İslam, Mehdi Ordusu, Bedir Tugayları adlarından da anlaşılacağı gibi tümü de İslami terör örgütleri. Bunları destekleyen aşiretler, tarikatlar; hepsinin arkasında da Ortadoğu haritasını yeniden çizmeyi amaçlayan süper güçler. Genel amaç da enerji kaynaklarına çöreklenmek.

Atatürk’ün halifeliği ve saltanatı kaldırmasının ne denli önemli olduğu gün geçtikçe daha iyi anlaşılıyor. Laikliğin de olmazsa olmaz bir ilke olduğu… Çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini bu ilke oluşturmaktadır. Ne yazık ki Atatürk Devrimleri’ne karşı güçler, bu ilkenin kenarından, köşesinden kırpmaktadırlar.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu dinci örgütlerin açık suratlarını yansıtan muhteşem bir yazı yazmışsın. Adamlar Suriye'de , Irak'da ve ve çaktırmadan Türkiye'de de at oynatmaktadırlar. Söylediklerine bak; yaptıklarına bak; işledikleri cinayetlere bak ... ve insanların neyin peşinde olduklarına bakınız. Hiç mi kafa yok bu millette ve hanımlarda... Hadi bakalım. Akıllı olalım.

Erdal Ceyhan 
 18.06.2014 20:21
Cevap :
Kardeşim Erdal, "Bin Muhteşem Güneş" romanından birtakım sonuçlar çıkararak Taliban'ı tanıtmaya çalıştım.Suriye'deki İslami terör örgütleri de bunlara benziyor.Selam ve sevgilerimle.  19.06.2014 17:19
 

Yeni bir imaj hareketi yüzünden İslam fenomeni içinde yeni bir yüz oluşturuldu zaten.Bin Laden.Şimdi bütün dünyanın gözünde İslam deyince Bin Laden akla geliyor.İslamın sembol ismi pek anılmaz olmaktadır sanırım...Amerika,İsrail ve Batı'ya düşman gibi görünüp zarar vermeye çalışılıyor,ama asıl zarar İslama veriliyor sanırım.Allahın emir ve buyruklarında öldürme yoktur.Mensubu olduğumuz dinin temel değerleri tamamen göz ardı edilmiş.IŞİD'ın da yaptığı budur aslında.Bir maşa sadece.İyi ve sağlıklı,kemale ermiş bir dindar silah elde asla kendi inancına mensup olanları öldürüp dinde olmayan kurallar getiremez,yasaklar koyamaz.Kuran-ı Kerim ortada.Ve Talibanın yasakları yok asla Ayetlerde.Acımasız eylemler düzenleyen bir din ve onun mensubu bir kimse olamaz zaten.Dinde seri katliamlar olur mu hiç?..İslam âleminin Ortadoğuyu kana bulayan bu örgütleri ve onların bir kısım projelerin gerçekleşmesi için kullanıldığı gerçeğini mutlaka kavramalılar...Oldukça anlamlı ve gerekliydi.Selamlarımla.

Abbas Oğuz 
 18.06.2014 17:51
Cevap :
Abbas Bey, Katkılarınızla konuya açıklık getirmişsiniz.Teşekkür ederim.Saygılarımla.  19.06.2014 17:23
 

Sayın Başdoğan, günceli: Bin Muhteşm Güneş ve Taliban yazınızla çok güzel anlatmışsınız, sağ olunuz. O romanın Fethiye'de bulabilirsem okurum, yoksa Ankara'da ararım. Allah sonumuzu hayır eylesin, sonumuz onlara benzemez inşallah.Selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 18.06.2014 15:11
Cevap :
Değerli Meslektaşım, Kısa yazımda,romanı yeterince tanıtma fırsatını bulamadım.Aynı yazarın "Uçurtma Avcısı"adlı bir romanı daha var.Bu romanı daha yaygın.Saygılarımla.  19.06.2014 23:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 342
Toplam yorum
: 1219
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2141
Kayıt tarihi
: 04.12.12
 
 

Hüseyin BAŞDOĞAN, 1942'de Malatya- Arapgir'de doğdu.Arapgir Ortaokulunu, Diyarbakır Öğretmen Okul..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster