Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Nisan '08

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
18675
 

Bin Muhteşem Güneş

Bin Muhteşem Güneş
 

Her çıkan kitabını okuduğum yazarlar var. Hatta Miniş'le kitaplarımızı paylaştığımız için, benimkilerden birini görürse almaz bana haber verir ki, ben alayım. Çünkü bir tarafta da iflah olmaz bibliomanik bir durumum var. Benimkilerin bir kitabıysa mutlaka kitaplığımda bulunmalı. Zaten herkese de okusun diye vermem, veremem. Belki 1-2 kişi o kadar. Mesela Miniş deli olur benim kitaplarımı okurken. Çünkü ben kitabı okuyup bitirdikten sonra bile çoğunlukla ilk alındığı günkü kadar temizdir. Haklı olarak bu sonra okuyanda biraz sinir yaratabiliyor. :))

Harlan Coben'den sonra pek kayda değer bir keşif yaptığımız söylenemezdi, düne kadar.

Dün, tatili de fırsat bilerek, filmini çok beğendiğim Uçurtma Avcısı kitabının yazarı Khaled Hosseini'nin 2. romanı "Bin Muhteşem Günes - A Thousand Splendid Sun" ı okuma ve 6-6.5 saat içinde de bitirme şerefine eriştim.

1960'ların ortasından başlayıp 2003'e kadar gelen hikayede, Meryem ve Leyla'nın hüzünlü, iç burkan ve son derece gerçek, yıllar içinde kesişip bütünleşen hayatlarını, Han, Sovyetler, Mücahitler, Taliban ve Karzai sürecindeki siyasi fonda okuyorsunuz. Dili çok sade ve mesaj kaygısından uzak olan kitap, bana biraz Persopolis isimli çizgi filmi hatırlattı. Sonuçta ülkelerin yaşadığı siyasi süreç birbirine yakın olunca, bireylerin etkilenme şekilleri de pek farklı olmuyor.

Kitaptaki kurgu o kadar güzel ki, olaylar hiç beklemediğiniz noktada kesişiyor, karamsarlaşıyor veya içine güneş doğuyor. Bundan sonra daha ne olabilir dediğim sayfadan sonra, daha 200 sayfa falan vardı ve şimdi sorsanız 1 satırı bile çıkartamam.

Aşk, ihanet, dostluk, hasret, hayal kırıklığı, umut kısaca insana dair herşeyi bu kitapta bulacağınızı garanti ediyorum. Yazım da, çeviri de çok başarılı. Pişman olmayacaksınız.

Ben şimdi sıraya Uçurtma Avcısı'nın kitabını aldım. Okuyanlardan aldığım bilgilere göre, filmle kitap arasında farklılıklar varmış. Göreceğiz.

Hani diyorlar ya; "Dünyayı güzellik kurtaracak", bu tip katkıların da sürece büyük etkisi olacağını düşünüyorum. Hosseini'nin tarzı beni o kadar etkiledi ki, esas sıkıntı bundan sonraki kitap çıkana kadarki süreçte bekleme faslı.

Bu arada kitabın film hakları, Sony / Colombia'ya satılmış. Şu anda Schindler’s List'in de senaryosunu yazan Steve Zaillian, kitap üzerinde çalışıyormuş. Ancak kast, filmin dili ve çekileceği yer konuları henüz netleşmemiş.


www.divitimle.blogspot.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bin Muhteşem Güneş'i Uçurtma Avcısı'ndan hemen sonra okumuştum. Uçurtma Avcısı'nın filmini bu akşam izledim. Film, iki çocuğun arasındaki ilişkinin karşılıksız sevgi ve ağır vicdan azabı boyutunu tam olarak yansıtamasa da beni yine inanılmaz etkiledi. Bin Muhteşem Güneş'in kapağını kapattığım andan itibaren sinemaya uyarlanması gerektiğini düşünüyordum, bunun için hazırlıklara başlandığını okuyunca çok heyecanlandım. Malum kitap okuma alışkanlığı olmayan ülkemizde sinema, Afgan kadınlarının yaşadığı ibret verici dramı daha geniş kitlelere duyurabilir... Kurgusal olsa da kitapta yazanlara benzer deneyimler yaşayan kadınların var olduğunu bilmek oldukça üzücü... Sahip olduklarının değerini bilmek ve onları ellerinin tersiyle itmektense uğrunda savaşılası değerler olarak görme duygusunu belki "bazılarına" hissettirebilir...

ASLI GEZMIS 
 10.04.2012 0:35
 

kız arkadaşımın tavsiyesiyle yıllar sonra bin muhteşem guneş kitabını okudum. o gece biraz alkollu olmama karsın soluk vermeden okumaya başladım. bikaç saat uykudan sonra okumaya devam ettim. bitirdiğmde gözlerim yaşarmak üzereydi. sonra yazarın ilk kitabı olan uçurtma avcısını aldım ve 2 gun sonra onuda bitirdim ve diğerindn cok daha fazla hoşuma gittiğini soyleyebilirim. hatta yazar hakkında bilgi bulak amacıyla googlede aratırken kitabın filmi olduğunu oğrendim. tam yatmaya hazırlanıyordum ama olumsuz yorumlara rağmen bu filmi izlemeden uyuyamam. saat 04.12 iyi geceler :)))

abdullah yaman 
 06.12.2009 4:08
 

Bende dün Uçurma avcısı adlı kitap hakkındaki yorumlarımı yazmıştım blogumda. Evet kitabı ve filmi arasında gerçekten çok fark var. Hani yazmışsınız ya, sorsanız bir satırını bile çıkaramayacağım kitabın oyle sahneleri atlanmış ki film kucucuk bir özet gibi olmuş kopuk anlamlarla... Bende şimdi Bin muhteşem güneş adlı kitabını okumaya başlayacagım. Paylaşımınız için teşekkürler.

Nilay Yıldırım 
 02.09.2009 9:52
 

Okuma alışkanlarımız benziyor birbirine:) Yazın yazmıştım "Bin Muhteşem Güneş" ile ilgili bir yazı ben de. Koyamadım bir türlü bloğa. Bir ara ben de koyayım bari yazımı.:) Sevgilerimle...

Özlem Akaydın 
 15.12.2008 17:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 107
Toplam yorum
: 111
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 1953
Kayıt tarihi
: 09.08.06
 
 

"Hayat, özellikle, yazılanları okumak, çekilenleri seyretmek ve tabii kipişirilenleri yemek için çok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster