Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '09

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
2232
 

Bin Muhteşem Güneş

Bin Muhteşem Güneş
 

Yazar:Khaled Hosseini


Uçurtma Avcısı'ndan sonra herkesin mutlaka bunu da okumalısın dedigi ve o gün edindiğim ama okumak için kendime zaman tanıdığım bir kitap. Uçurtma Avcısı kitabından sonra dağılan düşüncelerimi başka bir iki kitabı daha okuyarak değiştirdikten sonra alıp elime okumaya başladığım ve başlamam ile bitirmem arasında sadece bir kaç gün olan bir kitap.

Khaled Hosseini iyi bir yazar. Sade. Net. Sürükleyici. Edebi açıdan daha fazla değerlendirmek için kendimi yetkin görmüyorum sadece okurken neler hissettiğimi anlatabilirim.

Biraz önyargılı bir insanım. Filmlerin ikincilerini oldum olası beğenmem. GORA dan sonra AROG gibi...Bu kitaba başlarken de aynı etki vardı bende. Aynı duyguları kullanarak benzer hikayeler biraz satış amaçlıdır diye düşünüyordum. Nitekim kitabın sonuna kadar bu düşünce hep hakimdi. Ama Meryem ve Leyla'nın hikayesi bir gerçekti ya da gerçek gibiydi. Hikaye açısından duygu dolu bir roman. Ama Uçurtma Avcısı'nın damağımda bıraktığı tadı bıraktığını söyleyemeyeceğim. Dediğim gibi belki önyargımdan. Belki Meryem'i yazarın bitirdiği yerde olmasını istemediğimden. Leyla'nın çok güzel oluşuna, Meryem'e haksızlık edildiğini düşünmemden. Raşit'ten nefret etmemden. Bir kadın olarak daha iç acıtıcı bir hikaye olmasından. Diğer kitapta benzer sahneler olmasından. (Uçurtma Avcısında Sohrab'ın intihar girişimi ve Bu kitapta Leyla'nın anestezisiz sezeryan doğumu gibi...)

Yine de;

Okunduğu anda içimdeki burukluğu, duygu karmaşasını ve yine onların evinde yaşadığım bu kısa ama hızlı günlerimden biraz uzaklaşmak durumunda kalınacak kadar gerçekçi bir hikaye. Güzel bir anlatım. Bilmediğimiz, aslında bildiğimiz ama bir masal gibi gelen gerçek olan bir hikaye...

Uçurtma Avcısı'ndaki hikayeyi sevdiyseniz mutlaka beğeneceğiniz bir hikaye...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu ara kendime okuyacak kitap beğendiremiyorum, kitapçılarda incelemeye değer diye düşünüyorum bu kitabı. Teşekkürler..

Mavi Karadeniz 
 02.11.2009 21:35
Cevap :
Bende zor begenirim. Ama bu sefer arka arkaya kitaplar soluk soluga okundu... Umarım beğenirsin.  03.11.2009 10:07
 

Her iki kitap da muhteşem.. Sevgiler.. Ata Kemal Şahin

Ata Kemal Şahin 
 14.10.2009 17:01
Cevap :
Teşekkürler.  15.10.2009 9:25
 

Değerli ve dikkate alınması gereken öneri için teşekkürler.

Olgun Ekinci 
 13.10.2009 10:17
Cevap :
Ben teşekkür ederim.  13.10.2009 12:28
 

edebiyatta kurgusal eserleri sevmiyorum..Ancak edebiyat dışındaki diğer tüm sanat eserlerinde de gerçeği istemiyor, kurguyu arıyorum..tartışılır..

Kağıt Gemilerin Kaptanı 
 06.10.2009 17:14
Cevap :
Hikaye gerçek midir değil midir bilinmez. Ama gerçeğe çok yakın olduğu ve Meryem ve Leyla gibi günümüzde Türkiye'de yaşayan kadınlar olduğunu biliyorum. Edebi bir eser olarak degerlendirilir mi kitap? Sanmıyorum. Ama kurgu ise başarılı bir kurgu...  06.10.2009 17:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 91
Toplam yorum
: 400
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 1006
Kayıt tarihi
: 24.02.09
 
 

Yazmak bir tutku benim için. Yıllardır yazmayı seven biri olarak, bilgisayarın icadı ve gelişen t..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster